رزومه نویسیویدیوهای آموزشی

ویدیو: سوابق تحصیلی در رزومه‌ شغلی

سوابق تحصیلی در رزومه‌

متن ویدیوی سوابق تحصیلی در رزومه‌: 

سلام. فاضل هستم بنیان‌گذار خانه‌ی کارآفرینی بین‌المللی و در این ویدیو در مورد سوابق تحصیلی در رزومه‌ باهم صحبت می‌کنیم.

ما قبلا در مورد اطلاعات شخصی، درمورد یک پاراگراف اجمالی معرفی، در مورد سوابق حرفه‌ای باهم صحبت کردیم. اگر مقالات یا ویدیوهای قبلی را درباره ی رزومه نویسی حرفه ای ندیده اید از طریق لینکهای زیر حتما به آن مطالب قبلی مراجعه کنید که این پیوستگی مطالب دنبال بشود.

من در سه ویدیو پیش از این ویدیو درباره‌ی اطلاعات شخصی در رزومه، معرفی اجمالی در رزومه و سوابق حرفه‌ای در رزومه توضیحات کامل و مفصلی ارائه کرده ام.

در این بخش درمورد سوابق تحصیلی نکاتی را عرض می‌کنم که حتما ضرورت دارد در یک رزومه به آن توجه بشود. دقت داشته باشید که افراد ممکن است در زمان دوران تحصیل‌شان در رشته‌های مختلفی  احیانا تحصیل کرده باشند. بعضی از افراد از یک رشته‌ای به رشته‌ی دیگری منتقل شدند و اصطلاحا ما می‌گوییم که به‌صورت بین رشته‌ای تحصیل کردند.

به‌عنوان مثال ممکن است که کارشناسی‌شان را حقوق گرفتند و بعد آمدند کارشناسی ارشدشان را محیط زیست گرفتند یا کارشناسی شیمی داشتند آمدند در کارشناسی ارشد یا دوره‌ی دکتری به‌عنوان مثال در حوزه‌ی صنعت یا کسب‌وکار یا جاهای دیگری مشغول به تحصیل شدند.

دقت داشته باشید برای آن حوزه‌ای که بنای استخدام دارید و درحال ارسال رزومه‌ی خودتان برای درخواست استخدام یا همکاری با یک آژانس بین‌المللی هستید حتما ما سوابق تحصیلی مرتبط خودمان را باید منتقل کنیم، نه هر سابقه‌ی تحصیلی یا آموزشی‌ای که در هرجا داریم.

بعضی از روزمه‌‌ها را وقتی که نگاه می‌کنیم دیپلم دبیرستان کامپیوتر، کاردانی کامپیوتر، کارشناسی کامپیوتر، کارشناسی ارشد کامپیوتر، حالا بعضا جاهایش متفات هست یا حتی گاهی می‌بینید که دو مقطع دانشگاهی هم کاملا درکنار هم هستند.

به‌نظر می‌رسد که آوردن تمام این جزییات در داخل یک رزومه اصلا ضرورتی ندارد یعنی چون صد آمد نود هم پیش ماست. شما وقتی که در قالب یک سازوکار رسمی دانشگاهی در هرجای دنیا یک مدرک معتبر کارشناسی یا کارشناسی ارشد دریافت می‌کنید به این معنا است که شما مراحل گذشته‌ی  تحصیلی را درست، قانونی و فنی طی کردید بنابراین ضرورتی ندارد ما تمام این موارد را در یک رزومه منعکس کنیم.

اما این به این معنا نیست که اگر ما احیانا در حوزه‌ی دیگری حتی خارج از حوزه‌ی اصلی تحصیلی خودمان هم مدرکی داریم یا سابقه‌ی تحصیلی‌ای داریم این را سانسور کنیم شاید حتی این برش کوتاه مدت یا این برش حاشیه‌ای زمینه‌ی تخصصی ما می‌تواند یک ارزش افزوده‌ای ایجاد کند که از نظر آن آژانس استخدام کننده یا آن موسسه‌ای که قرار است با ما همکاری داشته باشد یک نکته‌ی مثبتی باشد به‌عنوان مثال اگر شما شیمی خواندید در حوزه‌ی محیط زیست ارشدتان را گرفتید اما در این بین در یک دوره‌ی علمی و کاربردی یا کوتاه مدت یا حتی یک دوره‌ی دانشگاهی، گاهی افراد دو کارشناسی یا دو کارشناسی ارشد دارند، بعد شما رفتید در زمینه‌ی آی‌تی هم به‌عنوان مثال تحصیل کردید، این حتما برای شما ارزش افزوده ایجاد می‌کند و دقت داشته باشید این به شکل مناسب در جای خودش با رعایت یک سری جزییاتی حتما باید در رزومه‌ی شما منعکس شود.

درمورد دوره‌های آموزشی کوتاه مدت هم حتما باید دقت کنید افراط و تفریط نباشد. اگر شما دور‌ه‌های آموزشی مختلفی در حوزه‌های متعددی دیدید این را خوب است که منعکس کنید به شرط اینکه مرتبط باشد و اگر یک دوره‌ای را در زمان‌های مختلف سطوح مختلفش را رفتید طی کردید ضرورتی ندارد تمام آن‌ها را با تمام جزییات بیاورید. سطح یک، سطح دو، سطح سه، سطح بیسیک، مقدماتی، اینترمدیت؛ لزومی ندارد همه‌ی این‌ها را بگوییم.

اما یک نکته هم حتما دقت کنید در بسیاری از رزومه‌هایی که من می‌بینم به‌خصوص وقتی که برای آژانس‌های بین‌المللی ارسال می‌شود و از آن طرف وقتی که دارم رزومه‌ها را بررسی می‌کنم، حالا نه لزوما رزومه‌هایی که از ایران می‌رسد حتی رزومه‌هایی که بعضا از سایر کشورها هم این ایراد را داخلش می‌بینیم.

مثلا می‌نویسد آشنایی با ویندوز، آشنایی با آفیس، آشنایی با…، به‌نظرم اصلا ضرورتی ندارد اگر شما آشنایی اساسا با این مطالب ندارید، وقتی نمی‌توانید در فضای مجازی نمی‌توانید با ابزارهای کامپیوتری، آی‌تی و روز ارتباط بگیرید و فعالیت کنید اساسا شما به‌درد کار بین‌المللی نمی‌خورید و اصلا ضرورتی ندارد برای آن کار بین‌المللی اپلای کنید.

لذا آوردنش در داخل رزومه‌ی شما یک جورهایی نشان می‌دهد که انگار شما یک چیزهایی سطحی از یک چیزی بلد هستید و ممکن است  حتی این تردید را در فرد استخدام کننده ایجاد کنید که این یک چیز سطحی بلد هست و فقط دارد این را به من منعکس می‌کند.

نتیجه‌اش این خواهد شد که گاهی شما را مجبور خواهد کرد که در یک تست رسمی که بعضی مواقع گران قیمت هست یا حتی پول دادنش برای ما از ایران به شکل‌هایی ممکن است ما را دچار زحمت کند، شما را مجبور کند در یک تستی بنشینید که بعد آن تست دادن هم وقت شما و هم پول شما را می‌گیرد و هم اینکه ممکن است شانس رقابت شما را با بقیه افرادی که هم سطح شما هستند از بین ببرد.

توصیه می کنم رزومه ی من را از مقاله ی رزومه نویسی حرفه ای به زبان انگلیسی دانلود کنید تا با یک رزمه در استاندارهای بین المللی آشنا شوید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن