رزومه نویسی

رزومه کاری حرفه ای

راهنمای کامل نگارش رزومه کاری حرفه ای بین المللی

رزومه کاری حرفه ای

اگر در فکر فعالیت در عرصه جهانی هستید و مایل به آغاز زندگی تازه‌ای هستید، باید بدانید که فعالیت بین المللی و درخواست استخدام در شرکتهای چند ملیتی مراحل گوناگونی دارد که به دلیل نظام‌های متنوع اداری دشواری هایی هم دارد که با اطلاع از چند ترفند می‌تواند تسهیل شود. بازار کار در جهان به روز شده و اگر در فکر استخدام و اشتغال در یک شرکت یا موسسه تولیدی، خدماتی یا علمی هستید و یا مایل به کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب و کار در خارج از کشور هستید، صرفا اقدام برای اخذ ویزای توریستی یا پذیرش تحصیلی و یا حتی اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری ممکن است قدم های صحیحی نباشند. مطالب این صفحه می تواند شما را برای ورود به بازار کار خارج از کشور توانمند کند تا بتوانید با تکيه بر توانایی علمی و مهارتی خود، مسیر شغلی مورد نظرتان را پيدا کرده و وارد بازار کار جهانی شوید.

رزومه ی کاری حرفه ای

برای یک درخواست کار استاندارد باید رزومه یا CV) curriculum vitae) خود را به زبان کشور یا کشورهای مقصد آماده ‌کنید. حتما اطمینان حاصل کنید که رزومه‌تان به روز است تا  بتواند مهارت‌های عمومی و فرهنگی شما را نشان دهد و کارفرما یا شرکت های واسطه استخدامی را با شخصیت کاری و حرفه ای شما آشنا کند چون آنها نیاز دارند تا مشخصات شما را با نیازهای شرکت و موسسه مقصد تطابق دهند. یک رزومه کاری حرفه ای شانس شما را برای پذیرش افزایش می دهد.

بخش های اصلی یک رزومه کاری حرفه ای عبارتند از:

۱- اطلاعات شخصی:

رزومه کاری حرفه ای شما لازم نيست حاوي تمام اطلاعات و سوابق شخصي شما باشد و گاهی باید موضوعی که از نظر شما جالب توجه است را از رزومه‌تان حذف کنید. درمورد داده های شخصي دقت داشته باشيد كه تاهل، تجرد، داشتن فرزند، بازنشستگی و نظاير آن برای عده‌ای محدودیت و برای برخي دیگر فرصت محسوب مي‌شود و می‌تواند در شرايط کاری افراد تاثیرگذار باشد و لذا در مورد درج آن در رزومه خودتان دقت کنید. در این بخش از رزومه، من درج تصویر را توصیه میکنم ولی تصویر در رزومه امری سلیقه ای است که برخی آن را لاینفک از رزومه کاری حرفه ای می دانند و بعضی اصلا  اصراری بر آن ندارند.

من در ویدیوی اطلاعات شخصی در رزومه درباره‌ی این بخش روزمه به طور کامل صحبت کرده ام.

اطلاعات شخصی در رزومه کاری حرفه‌ای
اطلاعات شخصی در رزومه حرفه‌ای

۲- معرفی اجمالی:

بعد از اطلاعات شخصی،  شما باید در یک پاراگراف برای خودتان شخصیت پردازی کنید تا در شبکه سازی و اتصال به شبكه های اجتماعی، افراد خاص، موسسات استخدامی، انجمن‌های تخصصی و نهادهای حقوقي که می توانند سطح اداری و استخدامی شما را ارتقا دهند تاثیرگذار باشید.  در این بخش از رزومه کاری دقت کنید که بر توانایی‌های خودتان تأکید کنید ولی صداقت کامل داشته باشید. یک رزومه کاری حرفه ای باید شامل یک معرفی اجمالی از فرد باشد.

توصیه می کنم ویدیوی معرفی اجمالی در رزومه را مشاهده کنید.

معرفی اجمالی یکی ار بخش های یک رزومه کاری است.
معرفی اجمالی در رزومه کاری حرفه‌ای

۳- سوابق حرفه ای:

تنظیم سوابق فعالیت های کاری و حرفه ای بسیار اهمیت دارد. لازم نیست همه سوابق خود را درج کنید ولی دقت کنید که تاریخ سوابق کاری شما باید متناسب با شغل درخواستی شما باشد. در مورد تنوع شغلی هم دقت کنید که در بعضی موارد جابه جایی از یک موقعیت به موقعیت دیگر خوب نیست اما در بعضی مشاغل پروژه محور این موضوع یک امتیاز محسوب می شود. اگر قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارید بدانید که «رزومه شغلی» تابلوی ویژگی‌ها و قابلیت‌های شما و به عبارتی سفیر شما در سازمان و شرکت استخدام کننده است در زمانی که خودتان حضور ندارید. لذا دقت کنید تا از اشتباهات رایج که متاسفانه در بسیاری از رزومه های کارجویان دیده می شود پرهیز کنید تا در عرصه رقابت‌های استخدامی شانس ورود به عرصه رقابت را بالا ببرید و حتی پیشتاز باشید.

برای اطلاعات بیشتر ویدیوی سوابق کاری در رزومه را مشاهده کنید.

نحوه نوشتن سوابق کاری در یک روزمه را حتما به خوبی یاد بگیرید.
سوابق کاری در یک روزمه

۴- سوابق تحصیلی:

حتما با افرادی برخورد کرده اید که حتی با وجود داشتن نمرات خوب از دانشگاه‌های معتبر برای یافتن شغل دچار مشکل می‌شوند و برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا کاریابی در عرصه‌های جهانی موفق نیستند.

تردیدی نیست که دانش آموختگان جویای کار نمیتوانند فقط با تکيه بر آموخته‌های آکادمیک مسير شغلی آينده خود را تعيين کنند به همین دلیل است که برخی با داشتن تحصيلات بالا، در مشاغل غير مرتبط و پایين‌تر از سطح استعداد و توانایي‌های خود شاغل شده اند. اگر شما یک مدرک لیسانس دارید بايد در مسير حرفه‌ای درست قرار بگیرید و براي خوتان سابقه سازی كنيد.

از مشکلات اصلي کساني که قصد ورود به بازار کار را دارند ناتواني در ابراز توانایی آنها در انجام یک کار است که اغلب به دليل نداشتن مهارت ابراز شخصی، سخنرانی و رزومه نویسی است. ضعف در ارائه کردن توانائي‌هاي علمي و تخصصی لزوما به دليل نداشتن سواد کافی نیست بلکه عدم کسب مهارت در مواجهه با کارفرمايان و شکست در مصاحبه‌هاي شغلي رخ می دهد.

من در یک ویدیو درباره‌ی سوابق تحصیلی در رزومه به طول مفصل صحبت کرده ام؛ حتما آن ویدیو را نیز مشاهده کنید.

سوابق تحصیلی در رزومه را باید هوشمندانه ذکر کرد.
سوابق تحصیلی در رزومه کاری

۵- فهرست افتخارات و علاقه مندی ها:

اولین توصیه من به فعالان حوزه کارآفرینی و نیز جویندگان کار در فضاي بين المللي این است که در مورد کشورهایی که مایلید کار کنید، قبلا تحقیق کنید و قوانین و شرایط لازم حقوقی، شهروندی، مالی، سیاسی، امنیتی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی کنید تا بتوانید بر اساس فرهنگ کاری و شرایط زندگی مقصد رزومه نویسی کنید.

مدیران توسعه‌ای، مدیران سازمان‌ها و موسسات دولتی، مدیران شرکت‌‌های کوچک و متوسط، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، کارجویان، کارآفرینان، کارشناسان و کلیه علاقه‌مندان به توسعه فعالیتهای بین‌المللی باید هنگام رزومه نويسي یا تهیه نامه درخواست شغلی یا تحصیلی به این قسمت توجه ویژه ای داشته باشند.

به نظرم بعد از خواندن این نکاتی که در بالا برای رزومه نویسی مطرح کردم به مقاله ی آموزش رزومه نویسی حرفه ای مراجعه کنید. من در آن مقاله درباره ی نوشتن رزومه صحبت کرده ام و رزومه ی خودم را نیز برای مشاهده در اختیار علاقه مندان گذاشته ام. 

افتخارات و علاقه مندی ها‌ی خود را در رزومه حرفه‌ای خود ثبت کنید.

افتخارات و علاقه مندی ها

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

  1. بازتاب: ناشناس
  2. بازتاب: Mahdikhani
  3. بازتاب: محسن محمدیان
    1. افرادي که قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارند باید سابقه حرفه ای قبلی خود را با نگارش اصولی در قالب یک رزومه شغلی معرفی کنند تا ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی خود را برای سبقت از سایر رقبای شغل مورد نظر استفاده نمایند. رزومه سند و مدرکی است که شما را توصیف می کند ولی به خاطر داشته باشید که رزومه، فرم درخواست کار یا ویزا یا پذیرش تحصیلی نیست بلکه هدف آن متقاعد کردن کارفرما است تا در مقایسه با سایر داوطلبان از شما برای مصاحبه دعوت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا