رزومه نویسی

رزومه کاری حرفه ای

راهنمای کامل نگارش رزومه کاری حرفه ای بین المللی

رزومه کاری حرفه ای

اگر در فکر فعالیت در عرصه جهانی هستید و مایل به آغاز زندگی تازه‌ای هستید، باید بدانید که فعالیت بین المللی و درخواست استخدام در شرکتهای چند ملیتی مراحل گوناگونی دارد که به دلیل نظام‌های متنوع اداری دشواری هایی هم دارد که با اطلاع از چند ترفند می‌تواند تسهیل شود. بازار کار در جهان به روز شده و اگر در فکر استخدام و اشتغال در یک شرکت یا موسسه تولیدی، خدماتی یا علمی هستید و یا مایل به کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب و کار در خارج از کشور هستید، صرفا اقدام برای اخذ ویزای توریستی یا پذیرش تحصیلی و یا حتی اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری ممکن است قدم های صحیحی نباشند. مطالب این صفحه می تواند شما را برای ورود به بازار کار خارج از کشور توانمند کند تا بتوانید با تکيه بر توانایی علمی و مهارتی خود، مسیر شغلی مورد نظرتان را پيدا کرده و وارد بازار کار جهانی شوید.

رزومه ی کاری حرفه ای

برای یک درخواست کار استاندارد باید رزومه یا CV) curriculum vitae) خود را به زبان کشور یا کشورهای مقصد آماده ‌کنید. حتما اطمینان حاصل کنید که رزومه‌تان به روز است تا  بتواند مهارت‌های عمومی و فرهنگی شما را نشان دهد و کارفرما یا شرکت های واسطه استخدامی را با شخصیت کاری و حرفه ای شما آشنا کند چون آنها نیاز دارند تا مشخصات شما را با نیازهای شرکت و موسسه مقصد تطابق دهند. یک رزومه کاری حرفه ای شانس شما را برای پذیرش افزایش می دهد.

بخش های اصلی یک رزومه کاری حرفه ای عبارتند از:

۱- اطلاعات شخصی:

رزومه کاری حرفه ای شما لازم نيست حاوي تمام اطلاعات و سوابق شخصي شما باشد و گاهی باید موضوعی که از نظر شما جالب توجه است را از رزومه‌تان حذف کنید. درمورد داده های شخصي دقت داشته باشيد كه تاهل، تجرد، داشتن فرزند، بازنشستگی و نظاير آن برای عده‌ای محدودیت و برای برخي دیگر فرصت محسوب مي‌شود و می‌تواند در شرايط کاری افراد تاثیرگذار باشد و لذا در مورد درج آن در رزومه خودتان دقت کنید. در این بخش از رزومه، من درج تصویر را توصیه میکنم ولی تصویر در رزومه امری سلیقه ای است که برخی آن را لاینفک از رزومه کاری حرفه ای می دانند و بعضی اصلا  اصراری بر آن ندارند.من در ویدیوی اطلاعات شخصی در رزومه درباره‌ی این بخش روزمه به طور کامل صحبت کرده ام.

دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای برای کسانی که می خواهند متفاوت باشند. 
اطلاعات شخصی در رزومه کاری حرفه‌ای
اطلاعات شخصی در رزومه حرفه‌ای

۲- معرفی اجمالی:

بعد از اطلاعات شخصی،  شما باید در یک پاراگراف برای خودتان شخصیت پردازی کنید تا در شبکه سازی و اتصال به شبكه های اجتماعی، افراد خاص، موسسات استخدامی، انجمن‌های تخصصی و نهادهای حقوقي که می توانند سطح اداری و استخدامی شما را ارتقا دهند تاثیرگذار باشید.  در این بخش از رزومه کاری دقت کنید که بر توانایی‌های خودتان تأکید کنید ولی صداقت کامل داشته باشید. یک رزومه کاری حرفه ای باید شامل یک معرفی اجمالی از فرد باشد.

توصیه می کنم ویدیوی معرفی اجمالی در رزومه را مشاهده کنید.

معرفی اجمالی یکی ار بخش های یک رزومه کاری است.
معرفی اجمالی در رزومه کاری حرفه‌ای

۳- سوابق حرفه ای:

تنظیم سوابق فعالیت های کاری و حرفه ای بسیار اهمیت دارد. لازم نیست همه سوابق خود را درج کنید ولی دقت کنید که تاریخ سوابق کاری شما باید متناسب با شغل درخواستی شما باشد. در مورد تنوع شغلی هم دقت کنید که در بعضی موارد جابه جایی از یک موقعیت به موقعیت دیگر خوب نیست اما در بعضی مشاغل پروژه محور این موضوع یک امتیاز محسوب می شود. اگر قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارید بدانید که «رزومه شغلی» تابلوی ویژگی‌ها و قابلیت‌های شما و به عبارتی سفیر شما در سازمان و شرکت استخدام کننده است در زمانی که خودتان حضور ندارید. لذا دقت کنید تا از اشتباهات رایج که متاسفانه در بسیاری از رزومه های کارجویان دیده می شود پرهیز کنید تا در عرصه رقابت‌های استخدامی شانس ورود به عرصه رقابت را بالا ببرید و حتی پیشتاز باشید.

برای اطلاعات بیشتر ویدیوی سوابق کاری در رزومه را مشاهده کنید.

در دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای تمامی نکات لازم برای نوشتن یک رزومه را با مثال های واقعی ببینید 
نحوه نوشتن سوابق کاری در یک روزمه را حتما به خوبی یاد بگیرید.
سوابق کاری در یک روزمه

۴- سوابق تحصیلی:

حتما با افرادی برخورد کرده اید که حتی با وجود داشتن نمرات خوب از دانشگاه‌های معتبر برای یافتن شغل دچار مشکل می‌شوند و برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا کاریابی در عرصه‌های جهانی موفق نیستند.

تردیدی نیست که دانش آموختگان جویای کار نمیتوانند فقط با تکيه بر آموخته‌های آکادمیک مسير شغلی آينده خود را تعيين کنند به همین دلیل است که برخی با داشتن تحصيلات بالا، در مشاغل غير مرتبط و پایين‌تر از سطح استعداد و توانایي‌های خود شاغل شده اند. اگر شما یک مدرک لیسانس دارید بايد در مسير حرفه‌ای درست قرار بگیرید و براي خوتان سابقه سازی كنيد.

از مشکلات اصلي کساني که قصد ورود به بازار کار را دارند ناتواني در ابراز توانایی آنها در انجام یک کار است که اغلب به دليل نداشتن مهارت ابراز شخصی، سخنرانی و رزومه نویسی است. ضعف در ارائه کردن توانائي‌هاي علمي و تخصصی لزوما به دليل نداشتن سواد کافی نیست بلکه عدم کسب مهارت در مواجهه با کارفرمايان و شکست در مصاحبه‌هاي شغلي رخ می دهد.

من در یک ویدیو درباره‌ی سوابق تحصیلی در رزومه به طول مفصل صحبت کرده ام؛ حتما آن ویدیو را نیز مشاهده کنید.

سوابق تحصیلی در رزومه را باید هوشمندانه ذکر کرد.
سوابق تحصیلی در رزومه کاری

۵- فهرست افتخارات و علاقه مندی ها:

اولین توصیه من به فعالان حوزه کارآفرینی و نیز جویندگان کار در فضاي بين المللي این است که در مورد کشورهایی که مایلید کار کنید، قبلا تحقیق کنید و قوانین و شرایط لازم حقوقی، شهروندی، مالی، سیاسی، امنیتی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی کنید تا بتوانید بر اساس فرهنگ کاری و شرایط زندگی مقصد رزومه نویسی کنید.

تجربه تمام سال‌ها کار من در سازمان های مختلف را در دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای ببینید. 

مدیران توسعه‌ای، مدیران سازمان‌ها و موسسات دولتی، مدیران شرکت‌‌های کوچک و متوسط، دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها، کارجویان، کارآفرینان، کارشناسان و کلیه علاقه‌مندان به توسعه فعالیتهای بین‌المللی باید هنگام رزومه نويسي یا تهیه نامه درخواست شغلی یا تحصیلی به این قسمت توجه ویژه ای داشته باشند.

به نظرم بعد از خواندن این نکاتی که در بالا برای رزومه نویسی مطرح کردم به مقاله ی آموزش رزومه نویسی حرفه ای مراجعه کنید. من در آن مقاله درباره ی نوشتن رزومه صحبت کرده ام و رزومه ی خودم را نیز برای مشاهده در اختیار علاقه مندان گذاشته ام. 

افتخارات و علاقه مندی ها‌ی خود را در رزومه حرفه‌ای خود ثبت کنید.

افتخارات و علاقه مندی ها

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫25 نظرها

 1. بازتاب: ناشناس
  1. برای یک درخواست کار استاندارد باید رزومه مناسب و حرفه ای و روزآمد آماده ‌کنید تا بتواند مهارت‌های شما را نشان دهد. رزومه کاری حرفه ای شانس شما را برای پذیرش افزایش می دهد.

 2. بازتاب: Mahdikhani
  1. صنایع به نحوی رشد کرده و توسعه یافته اند که فعالیت آنها در یک محیط در معرض خطر و ریسک بالا شکل می گیرد بنابراین همه چیز باید با دقت زیاد انجام شود. با این حال وقتی در یک سازمان، همه ی افراد بر روی انجام مسئولیت ها و دقت برای انجام کارهای تخصصی تمرکز دارند، روابط انسانی، احساسات و حتی توسعه فردی نیز قربانی میشوند. نتایج مطالعات میزان خبرگی و توسعه پرسنل که در شرکت های بزرگ بین المللی انجام شده نشان میدهد علیرغم اینکه روابط انسانی به عنوان یکی از مهم ترین دارایی های هر موسسه حرفه ای، برای رشد فروش و توسعه شرکت ضروری است، با این حال این نیاز به ندرت توسط مدیران صنعت به عنوان یک دغدغه مطرح می شود و به تبعیت از آنان نیز کمتر توسط مدیران منابع انسانی سنجیده میشود.

 3. بازتاب: محسن محمدیان
  1. افرادي که قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارند باید سابقه حرفه ای قبلی خود را با نگارش اصولی در قالب یک رزومه شغلی معرفی کنند تا ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی خود را برای سبقت از سایر رقبای شغل مورد نظر استفاده نمایند. رزومه سند و مدرکی است که شما را توصیف می کند ولی به خاطر داشته باشید که رزومه، فرم درخواست کار یا ویزا یا پذیرش تحصیلی نیست بلکه هدف آن متقاعد کردن کارفرما است تا در مقایسه با سایر داوطلبان از شما برای مصاحبه دعوت کند.

  2. در گذشته برای یك موقعیت شغلی شاید چهل یا پنجاه نامه از سراسر دنیا دریافت می شد و موسسه استخدام كننده درخواست های استخدام را پس از دریافت باز و دسته‌بندی می‌کرد. اما در حال حاضر نرم‌افزارهای تخصصی وجود دارد که کار بررسی رزومه را به صورت نمیه خودكار انجام می‌دهند. حتی الان شما می بینید كه Linkedin براساس cv و موقعیت شغلی به شما پیشنهاد می‌دهد و اگر دسترسی طلایی داشته باشید درخواست استخدامی شما را با سایر رقبای شما مقایسه می‌نماید و تعداد افراد درخواست کننده به همراه موقعیت جغرافیایی، تحصیلات و تجربه آنها را اعلام می‌کند و می تواند شانس شما برای به دست آوردن یك فرصت شغلی تخمین بزند. بنابراین دقت كنید كه دیگر رزومه ها را انسان ها و مدیران كارگزینی و یا كارشناسان موسسات كاریابی باز و بررسی نمی كنند و در حال حاضر cv ها توسط ربات ها خوانده می شوند.

 4. بازتاب: فریبا مهدوی
  1. شما می توانید از قالب های آماده استفاده کنید چون این قالب ها در ابتدای کار به شما امکاناتی را می دهند و در زمان و هزینه شما صرفه جویی میکنند ولی با اختصاصی سازی سازگاری ندارند

   همیشه از خودتان سوال کنید:
   که آیا این قالب به نیاز من پاسخ می دهد؟
   آیا این صرفه جویی ارزش افزوده برای من دارد؟
   آیا در آینده مجبور به هزینه و دوباره کاری نخواهم شد؟
   آیا این قالب آماده به چشم کارفرمایان تکراری نیست؟
   و اینکه فرصتهایی را که ممکن است از دست بدهم چیست؟

 5. بازتاب: محمدی فر
  1. استخدام نیروی کار مخرب بسیار زیانبار و مسری است و به سرعت بین سایر کارکنان سرایت میکند. البته خوب است رفتارهای ناشایست کاندیدای یک شغل پیش از پیوستن به شرکت یا سازمان شناسایی شود. به همین دلیل سوابق کاندیدا باید با کارفرمایان و همکاران قبلی او چک شود.

  1. این سوال عمومی متقاضیان مهاجرت کاری یا تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور است که با رویای کار و اقامت و تحصیل همزمان به مقصدهای متعدد سرک میکشند. توجه داشته باشید که پاسپورت ایرانی شما جزو مدارک عمومی مورد نیاز برای کاریابی یا قبولی در مقاطع مختلف رشته های دانشگاهی در دانشگاه های خارجی است. چه دانشگاه مقصد، آزمون ورودی داشته باشد چه نداشته باشد، چه به زبان انگلیسی باشد چه نباشد، چه رایگان باشد چه نباشد، چه مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ایران باشد یا نباشد.

 6. سلام
  برای استفاده از خدمات مشاوره یا کوچینگ آقای دکتر فاضل با کجا باید تماس بگیریم؟

  1. بسیاری از متقاضیان پس از دریافت نامه ریجکتی به دنبال دلیل رد شدن درخواست خود هستند ولی کارفرماها لزوما اعلام دلیل نمیکنند.
   در برخی موارد با توجه به سابقه کار و یا تخصص کافی و حتی برنامه پیشنهادی شما برای شرکت یا موسسه استخدام کننده، بازهم ممکن است درخواست شما توسط کارفرما رد شود.

 7. سلام
  مرسی از مطلب و ویدئوهای مفید
  اگر ربات ها رزومه ها را می خونن، چرا نباید فرمت یکسانی رو برای رزومه استفاده کرد؟

  1. نگارش حرفه ای رزومه کاری اولین قدم برای دستیابی به شغل دلخواه‌ است. برای اینکه بتوانید در رقابت با سایر متقاضیان موفق شوید، باید رزومه‌ای بنویسید که کارفرما متقاعد شود مناسب‌ترین گزینه برای شغل درخواستی هستید. معمولا تعداد زیادی رزومه برای آگهی‌های استخدام ارسال می‌شود و کارفرما باید از ربات ها برای انتخاب تعداد محدودی از این انبوه استفاده کند. بنابراین اگر رزومه‌ای که ارائه می‌دهید، حاوی مطالب نامفهوم و غیرمرتبط باشد، ربات شما را منحصر بفرد نخواهد دید و جزو افراد مصاحبه‌شونده نخواهید بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن