تجربه نگاریکسب و کار بین المللیویدیوهای آموزشی

اجازه دهید دیگران درباره شایستگی شما بگویند

سخنرانی دکتر فاضل درباره صحبت درباره توانایی‌های فردی: آیا شما شایستگی لازم برای تغییر را دارید؟

سخنرانی دکتر فاضل درباره صحبت درباره شایستگی برای ورود به عرصه بین‌المللی و تقویت توانایی‌های فردی که در همایش لژیونرهای کسب و کار ارائه شده. همایش لژیونرهای کسب و کار به صورت سالیانه توسط خانه کارآفرینی بین‌المللی برگزار می‌شود.

شایستگی مقدمه تغییر است

رویش فناوری های نوین به خصوص سایبری و همبستگی سریع آنان با علوم بیولوژی، فیزیک و شیمی باعث ایجاد جهانی مدرن شده است. اینترنت اشیا نقطه اصلی تمرکز دیجیتالی جهان آینده است. درحالی که تعامل با ماشین در حال افزایش است، فناوری های مبتنی بر تصویر و صوت در حال تغییر دادن رابطه انسان و اشیا می­باشد. یک روز که خیلی دور نخواهد بود، همه چیز با همه چیز در ارتباط خواهد بود. ما در حال حرکت به سوی یک روبات جهانی هستیم اگرچه هنوز به یک ناظر انسانی نیاز خواهیم داشت و این ناظر گاهی در جایگاه مدیر و گاهی در جایگاه یک مراجع خواهد بود.

تغییر می تواند چیز خوبی باشد. آیا شما هم به دنبال انتقال به یک حرفه جدید هستید؟ اگر بله، شما تنها نیستید. تعداد فزاینده ای از مردم، علاقه‌مند به تغییر شغل و پرش به سمت مشاغل جدید هستند. اما این بدان معنا نیست که تغییر شغل فرآیند دشواری نیست. آیا شما شایستگی لازم را برای این تغییر دارید؟

کوچینگ شغلی می‌تواند در این مسیر به شما کمک زیادی کند.

شایستگی: چرا و چگونه؟

امروزه ما در یک سیستم به هم مرتبط زندگی و فعالیت می­کنیم و در نتیجه، دگرگونی ها دیگر توسط صنایع، سیاستمداران کشورها یا مناطق جغرافیایی تعریف نمی­شود بلکه نوآوری بر روی تمام ساختارهای جهانی تاثیر دارد. در یک جهان به هم تنیده، فرصت ها و تهدیدها دیگر فقط در یک بخش یا سازمان دیده و محدود نمی­شوند بلکه در ارتباط بینابینی بین سیستم ها وجود دارند، خود را تکثیر میکنند و خود را به دیگران تحمیل میکنند. برای مثال، انتظارات یک مشتری نه تنها به سایر مشتریان همان فروشگاه بلکه به مشتریان فروشگاههای مشابه و بلکه به تمام جامعه بلافصل خود سرایت می­کند. نوآوری که در یک بخش از یک صنعت ارائه می­شود، چاره ای ندارد جز اینکه در بخش دیگری از چرخه اقتصادی نیز ارائه گردد.

با این حساب، سیستم های به هم تنیده و یکپارچه، نیروهای اثرگذار سیاسی و اجتماعی، فرایندهای شکل دهنده سیستم های چندگانه و نقش متقابل آنها باید به خوبی درک شود. به عبارت دیگر باید «شایستگی» درک تعامل خود با سیستم های نزدیک و مجاور را داشته باشیم. ما باید به درستی بدانیم که آنها چطور کار می­‌کنند و فهم خود را از توسعه به مفاهیم دانشی نیز آراسته کنیم. در غیر این‌صورت، ریسک شکست پروژه‌ها  افزایش می‌­یابد و پیش‌بینی‌ها درست از آب در نخواهد آمد.

در مقاله تفاوت کوچینگ و مشاوره سعی کرده‌ام تفاوت‌های آموزش، مشاوره و کوچینگ را شرح دهم. ضمن اینکه در مقاله‌ی کوچینگ چیست و ویدیوی آشنایی با کوچینگ به این موضوع پرداخته‌ام.

مهارت‌های نرم چیست؟

یکی از مهم ترین ویژگی های جهان امروز سرعت و تغییر پی در پی است. به همین خاطر انسان ها باید خود را با جهان اطراف خود سازگار نمایند. از طرفی رقابت برای سازگاری با محیط نیز از سرعت بالایی برخوردار است و انسان ها به صورت سریع باید خود را با این تغییرات روزآمد نمایند. این نوع تغییرات در سازمان ها با سرعت بیشتری حرکت می کند و مدیران سازمانی باید دقت کنند تا علاوه بر تخصص هایی که بر اساس نوع ماموریت موسسه آنها دارند، مهارت های نرم خود را نیز با این تغییرات سریع سازگار نمایند. اما سوال اساسی این است که این تغییر و سازگاری باید با چه روشی انجام شود؟

نوع نگرش، توانایی برقراری ارتباط موثر، تفکر خلاقانه، اخلاق حرفه ای، شبکه‌سازی، تیم سازی، قدرت تصمیم‌گیری، مثبت نگری واقع بینانه، مدیریت زمان، افزایش انگیزه، کوچ پذیری، انعطاف‌پذیری، توانایی حل مسئله، نقدپذیری، حل اختلاف، توانایی مذاکره و مواردی از این قبیل را مهارت های نرم (Soft Skills) می نامند. مدیران اجرایی برای این منظور باید توان علمی و یادگیری خود را افزایش دهند. دائما باید از فرصتهای یادگیری بهره مند شوند. در این میان ضرورت آموزش مهارت های نرم باید مورد توجه قرار گیرد و افزایش توان و مهارت های نرم مدیران از اهمیت دوچندانی برخوردار شده است.

مهارت خود را به روز رسانی کنید

زمان در دنیای مدرن همراه با عدم قطعیت و در عین حال بسیار ارزشمند است. همه ما نیاز به دانش فنی و دیدگاه راهبردی و عملیاتی برای برقراری تعادل کوتاه، متوسط و یا بلند مدت با نیازها و اهداف خود داریم. حفظ این تعادل وظیفه ای روزانه است و البته چالشی جدی به شمار می­‌رود. بنابراین ما نه تنها به کسب دانش فنی خود بلکه به کسب اطلاعات پراکنده و حتی گاهی غیرمرتبط ولی لازم برای شناخت وضعیت و درک موقعیت خود نیاز داریم. شاید این دانش را با افزایش مهارت، یادگیری و یا بهرمندی از تکنولوژی نوین به دست آوریم ولی با دوره‌های آموزشی و افزایش توان و مهارت‌های نرم باید روزآمدی خود را حفظ کنیم.

قبل از اینکه به چیز جدیدی بپردازید ، تحقیق کنید و در مورد نحوه کار و صحبت مردم در صنعت جدید خود بیاموزید. هر صنعتی نرم افزار استاندارد و مهارت های مورد نیاز خود را دارد. آیا برنامه کامپیوتری وجود دارد که شما باید آن را یاد بگیرید قبل از اینکه حتی برای یک کار در نظر گرفته شوید؟ برای ایجاد زرادخانه ای قوی از مهارت های رقابتی که برای موقعیت جدید شما حیاتی است وقت بگذارید.

سخن پایانی

به لطف دوره های اینترنتی و آنلاین، می توانید بسیاری از مهارت ها را نسبتاً سریع و ارزان بیاموزید. دریافت گواهینامه یا مجوز در زمینه های مناسب، مانند کسب مجدد اعتبار فنی نیز می تواند به شما در تغییر شغل کمک کند. داشتن این مهارت ها نه تنها در رزومه حرفه‌ای شما خوب به نظر می رسد، بلکه می تواند شما را از غربالگری اولیه عبور دهد.

ویدیو: برای کاریابی خارجی و استخدام در خارج ازکشور چه قدم‌هایی باید برداشت؟

نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا