کوچینگ

چرا کوچینگ؟ همه چیز درباره‌ی کوچینگ

کوچینگ چیست؟

آنچه در مورد کوچینگ باید بدانیم!

کوچینگ چیست؟ کوچینگ (coahing) که برخی از آن با مربی‌گری یاد می‌کنند، مراجع را قادر می‌سازد تا توانایی‌های خود را شناخته و در موقع مناسب از آن استفاده کند. مشاوره و مربی‌گری و منتورینگ شباهت‌های زیادی دارند. چون همه این خدمات در قبال پرداخت هزینه (در صورت دریافت خدمات حرفه‌ای) انجام می‌شوند.  به همین دلیل گاهی افراد این ‌ها را با یک مفهوم مشترک تعریف می‌کنند.

کوچینگ چیست؟
کوچینگ

مزایای کوچینگ چیست؟

 • کشف و فهرست نیازها، انگیزه ها، خواسته ها و مهارت ها برای کمک به فرد در ایجاد یک تغییر پایدار.
 • پرسش کردن برای کشف فرآیندهای فکری شخصی و شناسایی راه حل ها و اقدامات مورد انتظار برای دستیابی به یک رویکرد عملیاتی.
 • هم فکری با مراجع در تنظیم اهداف و ارزیابی پیشرفت این اهداف.
 • مشاهده، گوش دادن و سوال کردن از مراجع برای استخراج لایه های ذهنی و آرزوهای سرکوب شده یا اهداف فراموش شده مراجع.
 • خلاقیت در استفاده از ابزارهای ارتباط دوطرفه و تکنیک هایی که موجب تسهیل فرایند تغییر در شرایط کاری و زندگی مراجع شود.
 • تشویق به رشد شخصی و ایجاد تغییر در رویکرد و رفتار مراجع.
 • حفظ اسرار شخصی و کاری و خودداری از قضاوت و احترام به نظرات، سبک زندگی و آرمان های مراجع.
 • تلاش برای توسعه شایستگی های فردی و کاهش وابستگی هایی که برای مراجع ارزش افزوده ایجاد نمی کنند.
 • ارزیابی نتایج فرایند، با استفاده از سنجش های عینی به هر شکل ممکن برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن فرایند در دستیابی به اهداف شخص مراجع.
 • تشویق به بهبود مستمر صلاحیت ها و هم افزایی برای رسیدن به اهداف مراجع.
 • استفاده از مهارت و تجربه افراد واجد صلاحیت در زمینه هایی که مراجع به بهبود مهارت نیاز دارد.
 • مدیریت ارتباط با مراجع و حصول اطمینان از اینکه مراجع سطح مناسب خدمات مورد نیاز را دریافت می کند.
 • اطمینان از تدوین صحیح نقشه راه به نحوی که برنامه های مراجع نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی طولانی.

در فهرست بالا فقط به برخی از مزایای کوچینگ اشاره شد. موضوع مهم در انواع کوچینگ این است که این خدمات وسیله‌ای برای تحلیل، بازتاب و اقدام است. در نهایت خود مراجع است که قادر به تغییر و بهبود شرایط زندگی یا کار خود خواهد بود.

فرایند کوچینگ چیست؟

به عبارت دیگر کوچینگ (Coaching) یک فرایند است که مراجع را قادر می‌سازد پایبندی به اهداف خود را تقویت کند. تا در نتیجه منجر به بهبود شرایط شود. به همین دلیل است که یک کوچ (مربی) برای موفقیت در کار خود نیاز زیادی به دانش تخصصی فرد مراجع ندارد. بلکه باید با درک فرایندها، سبک و تکنیک‌های مناسب برای رشد و توسعه و تغییر را در اختیار مراجع قرار دهد.

کوچینگ چیست
کوچینگ و منتورینگ

دیوید کلاترباک نویسنده کتاب مربیان و مدیران (۱۹۹۹) معتقد است: یک مربی (کوچ) بهتراست خارج از حوزه تخصصی مراجع خود باشد. تا در مسیر کمک و راهنمایی خود، دجار پدیده انتقال دانش، نحوه انجام یک کار و یا شیوه تفکرخاص نشود. این ایراد به ویژه در نگاه سنتی به مربیان نیز وجود دارد. برخی انتظار دارند کوچ باید خبره رشته خودشان باشد.

به همین دلیل است که در رشته های ورزشی زیاد دیده می شوند افراد موفق و حتی قهرمانانی که با داشتن تخصص حرفه ای در یک رشته ورزشی وارد حرفه مربیگری می شوند. ولی پس از مدتی نتایج مطلوبی به دست نمی آورند.

یک مراجع باید دقت کند که انتخاب کوچ باید برای هدایت او باشد. تا در مسیرتغییر و توسعه توسط یک فرد با تجربه بتواند دریچه های دانش، تجربه و فرصت های جدید را برای خود باز کند.

در مقاله تفاوت کوچینگ و مشاوره سعی کرده‌ام این تفاوت را شرح دهم. البته قبل از آن شما باید درک درستی از مفهوم کوچینگ داشته باشید. در ویدیوی کوچینگ چیست؟ به این موضوع پرداخته ام.

انواع کوچینگ چیست؟

در ادامه به انواع کوچینگ (coaching) اشاره می کنیم. البته این تقسیم بندی سلیقه ای است و شما در منابع دیگر ممکن است تقسیمات دیگری را ببینید.

کوچینگ کسب و کار (Business coaching):

یکی از انواع کوچینگ مربیگری کسب و کار است. تغییرات اوضاع اقتصادی ناشی از شرایط خاص ملی و بین المللی نیاز به تغییر نقش یا شکل حرفه ای را ایجاب می کند. در این شرایط کوچینگ یک نقش کاتالیزوری دارد. مدیران شرکت های کوچک و بزرگ با ابتکارات تغییر سازمانی برای پذیرش و سازگاری عمل میکنند. به نحوی که با اهداف و ارزش های شخصی ارتباط برقرار کنند.

در مربیگری تمرکز بر فرد است تا بتواند روحیه، انگیزه و بهره وری شخصی را افزایش دهد. اگر نقش مدیریت یا رهبری بر عهده دارد بتواند تغییرات کارکنان را نیز مدیریت کند. افزایش احساس ارزشمندی و ایجاد تغییرات کوچک و بزرگ میتواند اهداف سازمانی را محقق کند.

کوچینگ همان مربی گری است
team coaching

در این شرایط آرمان ها و نیازهای فردی در نظر می شوند. ولی رابطه دو طرفه با سازمان و شرکت و موسسه تحت مدیریت او است که مزایای متقابل را ایجاد می کند. روند رو به رشد افراد برای مسئولیت بیشتر در زمینه توسعه شخصی و حرفه ای را رقم می زند.

امروزه کسانی که در سازمان های بزرگ استخدام می شوند، دیگر متکی به کارفرمایان نیستند. آنها نیاز نیست به تمام یا نیازهای شغلی خود آشنا شوند. بلکه آن ها را به طور خصوصی در کنار یک کوچ قرار می دهند. فرصت های بالقوه آن ها که همراستا با اهداف و منافع کارفرما باشد بروز و موجب رونق کسب و کار می شود.

کوچینگ اجرایی (Executive Coaching):

شباهت زیادی بین مربیگری کسب و کار و مربیگری اجرایی وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از کوچ های حرفه ای هر دو خدمات را ارائه می دهند. البته تعدادی حرفه ای نیز هستند که خود را مربیان اجرایی می نامند.  برخی شاخه تخصصی خود را در این فرایند تفکیک می کنند.

شاید در یک مقایسه گذرا بشود گفت که تفاوت اصلی بین مربیان کسب و کار و مربیگری اجرایی این است که مربیان اجرایی معمولا:

 • سابقه قابل توجه و موفق در پست های اجرایی داشته باشند.
 • در یک حوزه (مثلا مدیریت مالی یا حقوقی)  به طور انحصاری “پرچمدار” آن حوزه هستند.
 • تجربه عضویت یا مشاوره به  هیئت مدیره یا مدیر عامل در شرکت های مختلف دارند.
 • سابقه انجام کارهای امنیتی یا با سطح بالای محرمانه (در بازارهای رقابتی) دارند.

کوچینگ عملکرد (Performance Coaching):

بسیاری از مراجعین به دنبال مربیگری یا راهنمایی برای بهبود عملکرد به جای اصلاح یک مسئله خاص هستند. تجربه نشان داده که مداخله کوچینگ در این مورد بسیار موفق بوده است. شرکت ها هزینه خدمات توسعه را در قالب کوچینگ پرداخت می کند. در مقابل با بهبود عملکرد با یک بازپرداخت کلان مواجه می شود. مربیگری عملکرد، مبانی نظری و مدلهای خود را از مدیریت کسب و کار و اصول مدیریت اجرایی (MBA/DBA) عاریت گرفته است.

کوچینگ عملکرد کاری
کوچینگ عملکرد

کوچینگ مهارت (Skills coaching):

یکی دیگر از انواع کوچینگ مربیگری مهارت است. مربیگری مهارت در واقع یک نوع آموزش یک به یک است. در یک رویکرد جامع برای توسعه فردی با توانایی تمرکز بر مهارت های اصلی که یک مراجع نیاز دارد تا در نقش خود تمرکز کند، ترکیب می شود. مربیان مهارت تنها گروهی از کوچ ها هستند که باید انجام مهارتهایی که آموزش می دهند، متخصص و با تجربه باشند.

چون نقش های شغلی در حال افزایش است برنامه های آموزش سنتی اغلب بیش از حد غیرانعطاف پذیر و به عبارتی عمومی است. لذا مربیگری مهارت یک به یک به یک رویکرد انعطاف پذیر و سازگارانه در زمان مناسب برای تغییر فردی امکان می دهد. این مربیگری باید در محیط های واقعی صورت پذیرد و نباید به شبیه سازی محیط اکتفا کرد.

کوچینگ مهارت بر اساس دانش، تجربه، توانایی کوچ می تواند گروهی طراحی شود. این گروه اغلب شامل افرادی هستند که قادر به انجام وظایف مشخص در یک رشته خاص کاری یا ورزشی دارند. هر گونه مداخله آموزشی پیشرفته شخصی یا حرفه ای بر اساس ارزیابی نیاز انجام میشود. این ارزیابی در رابطه با نقش شغلی، ارائه شده در روش ساختاری (اما بسیار انعطاف پذیر)، یادگیری قابل اندازه گیری و نتایج عملکرد انجام می شود.

این شکل آموزش به طور خاص بر مهارت های مورد نیاز برای انجام کار یا شغلی خاص متمرکز می شود. حتی اگر یک رویکرد آرامش بخشی در سخن گفتن و دستورالعمل های سخنرانی باشد.

کوچینگ فردی (Personal coaching):

مربیگری شخصی یا مربیگری زندگی (Life coaching) در طول یک دهه گذشته مورد استقبال است. به طور قابل توجهی در اروپا، کانادا، آسیای جنوب شرقی و استرالیا رشد داشته است. مربیان شخصی به صورت چهره به چهره عمل می کنند. اما ارتباط ایمیل و تلفن و اسکایپ نیز بسیار معمول است. این مربیان در نقش های حمایت کننده برای کسانی که مایل به ایجاد تغییرات مهمی در زندگی خود هستند، عمل می کنند. برای مراجع خود یک محیط حمایتی و انگیزشی ایجاد می کنند. کمک میکنند تا مراجع برای کشف آنچه که در زندگی می خواهد و چگونگی دستیابی به آرزوهای خود و انجام نیازهای خود حرکت کند.

در این نوع مربیگری مراجع یک گزارش کامل شفاف و صادقانه از تجربیات خود به کوچ می دهد. او اجازه می دهد کوچ به فضای شخصی و خانوادگی و گاهی اسرار کاری نیز ورود کند. در یک رویکرد جامع آنها با هم رشد و توسعه می یابند. نقش کلیدی مربی در این نوع کوچینگ معمولا کمک به مشتری است. برای حفظ انگیزه و افزایش تعهد برای رسیدن به اهداف واقع بینانه.

در بسیاری از موارد، مربیگری شخصی بر اساس تمرکز نوع رویکرد از سایر انواع کوچینگ  متفاوت بنظر می رسد. در حالی که در تمام نمونه های گفته شده بجز گوچینگ گروهی، توجه به محدودیت های فردی و چالش های شخصی بسیار مهم است.

درآمد ارزی
درآمد کوچینگ

هزینه و درآمد کوچینگ چقدر است؟

یکی از سوالات رایج این است که معیار هزینه کوچینگ چیست و به عبارتی «تعرفه» چگونه است؟ البته این که تعرفه منصفانه کوچینگ چیست فقط برای مراجعین مطرح نیست. بسیاری از کوچ‌ها نیز باید بتوانند به این سوال پاسخ روشنی ارایه دهند که درآمد مطلوب کوچینگ چقدر است؟

اگرچه ارزش­ واقعی کوچینگ هنوز در بسیاری از کشورها شناخته نشده ولی در مقایسه با سایر حوزه‌ها نظیر مشاوره‌های تخصصی، باید اشاره کرد که دستمزد یک جلسه کوچینگ از یک جلسه مشاوره معمولی بیشتر است.

مرجع بین‌المللی استانداردهای کوچینگ فدراسیون جهانی کوچینگ (International Coach Federation) است. ولی تعرفه دستمزد کوچینگ بسیار متنوع است و به مهارت‌­، گواهی‌های حرفه‌ای، شبکه کاری و تجربه کوچ مرتبط است. تعیین تعرفه کوچینگ همچنین می‌تواند به ویژگی­‌های مراجعه ‌کننده نیز مرتبط باشد. این که شما در چه کشور، شهر و منطقه‌ای زندگی می‌کنید؟ اینکه قبلا تجربه کوچینگ داشتید یا خیر؟ تاکنون از مشاوره‌های تخصصی استفاده کرده‌اید یا خیر؟  و برخی سوالات مشابه به شناخت این مفهوم کمک می‌کند.

در مقاله «هزینه کوچینگ چقدر است؟» که مبتنی بر تجربیات شخصی است، سعی کرده‌ام به سوالات زیر پاسخ دهم:

 • الگوی تعیین دستمزد خدمات کوچینگ چیست؟
 • چگونه یک کوچ خوب با هزینه مناسب پیدا کنیم؟
 • ارائه خدمات راه دور کوچینگ چیست؟
 • حقوق یک کوچ چقدر است؟
 • کوچ‌های دنیا چقدر درآمد دارند؟
 • آیا خدمات رایگان کوچینگ وجود دارد؟
 • هزینه‌های کوچینگ با چه معیاری تعیین می‌شوند؟
برچسب ها
نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF)، بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره های تخصصی و مسئولیت‌‌های اجرایی به طیف وسیعی از سازمان های بخش خصوصی و دولتی ایرانی و بین المللی دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ جوانان بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌ مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

 1. یکی از مشکلات من با کوچینگ موضوع هزینه و تعرفه های خدمات کوچینگ است و البته کیفیت این خدمات است. بعضی کوچ‌ها برای هر ساعت یک میلیون تومان یا بیشتر مطالبه می کنند که برای اغلب افراد هزینه‌ای سنگین است.

  1. در بسیاری از موسسات هزینه یک بسته ۴ جلسه ای حدود یک میلیون تومان می باشد و در حال حاضر هزینه یک ساعت کوچینگ بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان خواهد بود.

 2. مسأله دیگر من هم هزینه خدمات کوچینگ سازمانی است. البته برای خیلی مدیران امکان نداره که بتوانند بدون کوچینگ از عهده مسیولیت برآیند.

 3. متاسفانه مطلب بنظرم گیچ کننده است
  کاش توضیح کاملتری میدادید

 4. سلام وقت بخیر
  من ی سوال داشتم که خیلی برام جوابش مهمه. اگر امکانش هست جوابش رو برام ایمیل بفرمایید
  تفاوت کوچینگ و DBA چیه؟

  1. کوچینگ یک فرایند همراهی و همسفری است و در آموزش داده نمی شود

   دکترای مدیریت کسب‌وکار یا دی‌بی‌ای (به انگلیسی: Doctorate Of Business Administration – DBA) و یک مدرک دکترای تحقیقی است که تمرکز آن بر شیوه‌های کاربردی تجارت و بیزنس است. سطح دروس در DBA (مانند PhD) بالاتر از دروس دوره‌های کارشناسی ارشد است. تحقیقات در DBA بر مباحث کاربردی تجارت متمرکز است و نتایج حاصل از این تحقیقات مستقیماً به تخصص یا حرفه دانشجو مرتبط است. تحقیقات هم تئوری و هم عملی است.
   پایان‌نامه DBA از نظر سطح دشواری، سعی و تلاشی که لازم دارد، سطح اطلاعات و معلومات، نظارت و ارزشیابی کاملاً مشابه پایان‌نامه PhD است. در مدیریت بیزنس DBA و PhD بیشتر اوقات مشابه هم هستند.

 5. خیلی خوب و عالی بود کوچینگ بسیار در دنیای بیزینس و سبک زندگی تاثیر گذار هست
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن