ویدیوهای آموزشی

ویدیو: فرآیند کوچینگ چیست؟

کوچینگ

سلام. فاضل هستم بنیانگذار خانه کارآفرینی بین المللی و در این ویدیو مقداری در مورد فرآیند کوچینگ باهم صحبت میکنیم.

ما وقتی در مورد کوچینگ صحبت میکنیم چه در حوضه کوچینگ فردی یا کسب و کار یا سایر انواع کوچینگ، یکی از مهم ترین عناصری که وجود داره و تاکید ICF هم بر این عنصر هست؛ اهمیت موضوع مشارکتی بودن این فرآینده. به عبارت دیگر در حوضه ی کوچینگ قرار نیست که یک نفر به عنوان مربی یا کوچ یک طرف قرار بگیره یک کس دیگری به عنوان مراجع یا کوچی در طرف دیگر قرا بگیره و این یک رابطه یک طرفه باشه دستور صادر بشه توصیه بشه و مشاوره داده بشه که این کار رو انجام بدیم یا این کار رو انجام ندیم.

بلکه این فرآیند بشدت یک رابطه دوطرفه اس اطلاعات تبادل میشه داده هایی از طرف مراجع داده میشه گاهی اینها در الگو هایی در مدل هایی قرار میگیره و تحلیل هایی صورت میگیره و نهایتا بر روی یک سری عناصری توافق میشه که این توافق بین کوچ و مراجع به صورت نقشه ی راه یا هر عنصر دیگری که شما ممکنه براش نام دیگری بذارید و نهایتا یک مانیفستی میشه که بر اساس این مانیفست قرار هستش که دو طرف حرکت بکنند.

عنصر دیگری که در فرآیند کوچینگ بسیار اهمیت داره و اتفاقا ICF هم روش تاکید خاصی داره این هستش که فرآیند کوچینگ یک فرآیند کلاینت دریونه و قرار نیست که کوچ خودش بشینه پشت فرمون و این خودرو رو هدایت بکنه از یک نقطه ای به نقطه دیگر. بلکه خود مراجع و فردی که برای کوچینگ مراجعه میکنه یا اون سازمان یا شرکت یا نهادی که قرار هست از خدمات کوچینگ استفاده بکنه اون اهداف خودش رو تنظیم میکنه مسیر خودشو حتی توافق میکنه و تنظیم میکنه و وظیفه کوچ در این مسیر این هستش که از یک مقدار خارج شدن از مسیر خودداری یکنه و جلوگیری بکنه و ضمنا در این مسیر از مشاهدات از تجربیات و از ظرفیت های فنی که وجود داره استفاده بکنه و توصیه هایی بکنه که این توصیه رسیدن به مقصد رو تسهیل میکنه تسریع میکنه و بیشترین سطح پرفورمنس و دستاورد و موفقیت رو برای فرد سازمان یا تیم ایجاد میکنه.

و بحث سوم در این فرآیند کوچینگ نقاط تمرکزی هستش که این نقاط تمرکز روی تعیین اهداف که حالا ما قبلا هم در این خصوص توضیحاتی دادیم که  ما وقتی که تعیین هدف میکنیم باید این اهداف ما چه خصوصیاتی داشته باشه. ما درمورد دستاورد هامون در این فرآیند توافقاتی باید صورت بدیم و اینجوری نیستش که وقتی که در این مسیر داریم میریم هر ایستگاهی برخورد کردیم پیاده بشیم و وقتمون رو اونجا بگذرونیم و ممکنه در بعضی از جاها ما لازم باشه که با سرعت بسیار زیادی از یک سری حتی جا های دیدنی جاهایی که ممکنه جذابیت هم داشته باشن از اینها عبور بکنیم بخاطر اینکه ما باید در یک زمان مشخص برای یک هدف مشخص به یک نقطه مشخص برسیم.

در مقاله تفاوت کوچینگ و مشاوره و ویدیوی کوچینگ چیست؟ به این موضوع بیشتر پرداخته‌ام.

فلذا کوچ در اینجا یکی از مهم ترین کارهایی که انجام میده این هستش که این فرآیند تغییر این فرآیند حرکت فرآیند رسیدن از نقطه A به نقطه B رو رصد میکنه و این فرآیند تغییر رو مراقبت هایی براش انجام میده که به حاشیه نره سرعت از حد در واقع ایمن زیادتر نشه یا زیاد کند نشه.

بنابراین شاید بطور مشخص باید به این موضوع اشاره کرد که کوچینگ لزوما آموزش نیست مشاوره نیست منتوری نیست درمانگری نیست اما میتواند ترکیبی از این اتفاقات در فرآیند کوچینگ اتفاق بیوفته. به عبارت دیگه کوچ از زاویه های مختلف یک فرد یا یک تیم رو نگاه میکنه در فرآیند های توسعه فردی یا توسعه شغلی یا توسعه کاری و کسب و کار های فردی بهترین مثالی که میشه زد این هستش که خانواده از یک زاویه ای فرد رو میبینن دوستانش از یک زائیه دیگه همکاران از زاویه دیگری.

اما این کوچ هست که بصورت پیوسته مراجع خودش رو از زوایای مختلف نگاه میکنه توی مدل های مختلف که این مدل رو هم با خود فرد مراجع توافق میکنه تحلیل میکنه و در این فرآیند تحلیل اگر یک گپ آنالیزیسی اتفاق بیوفته در اونجا هستش که به مراجعش ممکنه توصیه بکنه که حالا شما باید برید این آموزش رو ببینید در موسسه ذی صلاح پیش فرد ذی صلاح این مشاوره مثلا مشاوره روانشناسی یا مشاوره کاری یا مشاوره تخصصی رو نیاز دارید در این فرآیند درمانگری قرار باید بگیرید در نزد فرد ذی صلاح خودش و فردی که مستونه این نواقص شما رو برطرف بکنه این ایرادات رو برطرف بکنه یا حتی شمارو برای رسیدن به اون مقصد آمادگی بیشتری درتون ایجاد بکنه و تسهیل بکنه این فرآیند رو.

لذا فرآیند کوچینگ و اون کاری که بطور مشخص کوچ انجام میده یک نگاه جامع از بیرون از بالا و بعد هدایت کردن فرد برای رسیدن بهتر سریعتر و سهل تر به نقطه هدفش که اون نقطه ایست که برای موفقیت تعیین کرده.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. بازتاب: حامد نوری
    1. کوچینگ فردی یا به عبارتی کوچینگ شخصی مورد زندگی فردی و شخصی است و به فرد کمک می‌کند تا در زمینه‌های مختلف زندگی شخصی، حرفه‌ای، سلامت و روابط اجتماعی به مناسب ترین شخصی که می‌تواند تبدیل، تبدیل شود و فرد موفق شود بین کارهای شخصی، خانوادگی و شغلی تعادل ایجاد کند. اما در کوچینگ شغلی به فرد کمک می‌کند تا شغل مناسب یا مطلوب خود را به‌دست آورد، در شغل موجود خود موفق‌تر شده و احساس بهتری داشته باشد و یا با تغییر شغل، شغل سازگار با نظام ارزشی خودش را به‌دست آورد. در این مسیر کوچینگ به شما کمک می کند تا در زمان مناسب به هدف خود رسیده و شاهد رشد گام به گام خود باشید. دقت کنید که کوچینگ ممکن است سریع ترین مسیر برای رسیدن به هدف یا کمترین زمان ممکن و صرف حداقل هزینه را به دنبال نداشته باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن