تجربه نگاری

ویدیو: شخصیت شناسی MBTI

نجمه عشقی

یکی از مدلهای تایپ شناسی که در قرن گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفت، مدل MBTI یا Myers-Briggs Type Indicator است. در این ویدیو ابتدا به این سوال می پردازیم که به طور کلی تایپ شناسی چیست و مختصری به تفاوت تایپ و صفت اشاره می کنیم. در ویدیوی دوم به پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم.

آنچه در این مقاله خواهید یافت:

MBTI چیست؟

تایپولوژیِ MBTI اولین بار توسط کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایرز بر بستر نظریات کارل گوستاو یونگ از کتاب تیپ‌های شخصیتی Psychological Types ابداع شد.

یونگ در این کتاب به هشت فرآیند ذهنی یا کارکرد-نگرش می پردازد که مبنای کار این مادر و دختر آمریکایی قرار می گیرد. بانوان بریگز به به دنبال این بودند تا به انسان‌ها کمک کنند که تفاوت‌های بین خودشان و دیگران را بهتر درک کنند و استعدادهای خویش را بیشتر بشناسند.

این دو حدود بیست سال برای جمع آوری شواهد و توسعه MBTI وقت صرف کردند. تایپولوژی MBTI افراد را بر اساس چهار زوج قطبیت روانی که هر کدام از اینها شامل دو ترجیح مخالف هستند، طبقه بندی می کند و در نهایت شانزده تیپ شخصیتی مختلف را به ما ارائه می دهد.

ترجیح‌ها

این قطبیتهای روانی شامل موارد زیر هستند:

  1. ترجیح دریافت انرژی: برونگرایی یا درونگرایی
  2. ترجیح دریافت و انتقال اطلاعات: شهودی یا حسی
  3. ترجیح نتیجه گیری و تصمیم گیری: منطقی یا احساسی
  4. ترجیح تعامل با دنیای اطراف یا سبک زندگی: قضاوتی یا منعطف

تفاوت تایپ و صفت

در این ویدیو ابتدا به این سوال می پردازیم که به طور کلی تایپ شناسی چیست و مختصری به تفاوت تایپ و صفت اشاره می کنیم. سپس وارد تاریخچه MBTI می شویم و از فرآیندهای ذهنی یونگ سخن می گوییم. در ادامه ترجیحات مختلف معرفی می شوند و اشاره ای به مشربها خواهیم کرد. به دنبال آن به تعریف کوتاهی راجع به هر کدام از هشت کارکرد-نگرش یونگی می پردازیم.

پرسش و پاسخ

در پایان به پرسشها پاسخ می دهیم و مختصری راجع به تحقیقات نوروساینس داریو ناردی بر روی مغز و ارتباط آن با تیپهای شخصیتی می پردازیم. سپس اشاره مختصری به نظریه جان بی بی راجع به سایه ها و آرکتایپ‎های هشت گانه خواهیم کرد.

سایر مقالات نجمه عشقی را اینجا ببینید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا