تجربه نگاریکوچینگ

خانه کاری آگاهانه در قرنطینه: ۱۰ پیشنهاد برای افزایش بازدهی

کوچینگ شغلی، ذهن آگاهی و آشتی کاسب های سنتی با خانه کاری

برای سالها یکی از اختلافهای رهبران سنتی کسب و کارها با کوچینگ شغلی خانه کاری بود. رهبران عقیده داشتند کاردرخانه موجب مشکلات فنی، بازدهی، مهارتی و نظارت برکارمندان را محدود می‌کند. در مقابل، تحقیقات میدانی در کوچنگ شغلی نشان میدهد اکنون که افراد بیشتری با ذهن آگاهی به علت قرنطینه خانه کاری می‌کنند،  بازدهی و مهارت های دیگر آنها افزایش پیداکرده است.

تحقیقات اخیر نشان داده که خانه کاری در قرنطینه موجب افزایش عملکرد %۱۳ و افزایش رضایت کاری  و کاهش روزهای مرخصی شده است. پیش از این سایر تحقیقات نشان داده بودند خانه کاری خلاقیت و بازدهی را افزایش می‌دهد. در یکی از مطالعات %۸۵  افراد، افزایش بازدهی را نتیجۀ خانه کاری آگاهانه و کار در منزل دانستند.

ما در این مطلب از ۴ زاویه به این موضوع نگاه خواهیم کرد:

  • نگاه کوچینگ شغلی به خانه کاری با ذهن آگاهی
  • نگاه رهبران کسب و کار سنتی به خانه کاری با ذهن آگاهی
  • نگاه افزایش بهره وری ذهن در کسب و کار
  • نگاه کاربردی با ۱۰ پیشنهاد و تمرین برای درک خانه کاری آگاهانه و افزایش بازدهی
چالش های خانه کاری
خانه کاری و ذهن آگاهی

نگاه کوچینگ به خانه کاری با ذهن آگاهی

بسیاری از کوچ های شغلی در فرآیند کوچینگ به ذهن آگاهی توجه میکنند. تمرکز، آرامش دادن ذهن در محیطهای کار بسیاری از مشاغل کمتر دیده می شود یا باور آن برای برخی کارفرمایان مشکل است. تحقیقاتی که در دهه اخیر انجام گرفتند نشان می‌دهند که تمرینات حضورذهن و ذهن‌آگاهی (mindfulness) بر افزایش سلامت درمحیط کار تاثیر میگذارد.  ذهن آگاهی کارمندان را شادتر، سالم‌تر و مولدتر می‌کند.

دانشمندان می گویند ذهن‌آگاهی ضربان قلب و الگوی امواج مغز را آرام میکند و منجربه تقویت سیستم ایمنی و عملکرد قلب میشود. شواهد کوچ های شغلی در فرآیند کوچینگ و مشاوره ذهن‌آگاهی بر افزایش کیفیت تصمیم گیری کارکنان در کسب و کار هستند. من در فرآیند استخدام های بسیاری بوده ام. افرادی با رزومه حرفه ای بین المللی دیده ام که به دلیل عدم تمرکز درمحل کار، مهارتهای کسب و کار بین المللی آنها زیر سوال رفته است.

برخی از این مطالب را می توانید در مطلب ویژگی های یک کارمند خوب چیست؟ بخوانید.

کسب و کار سنتی، خانه کاری و ذهن آگاهی

بدون تردید خانه کاری در قرنطینه با ذهن‌آگاهی بازدهی بیشتری دارد. رهبران شرکت‌ها در حال تلاش برای آموزش تمرینات حضورذهن و ذهن‌آگاهی (mindfulness) هستند. کارکنان با این روشها می توانند در زمان همه‌گیری‌ جهانی کرونا آرامش خود را حفظ کنند. خانه کاری در قرنطینه با ذهن آگاهی بر حفظ سلامتی و انرژی کارکنان تاثیر خواهد گذشت. این آگاهی برای دوران پساکرونا هم مفید خواهد بود.

به عنوان یک تجربه فردی، پس از پاندمی کووید۱۹ من مدیتیشن را به تعدادی از مراجعین خود توصیه کردم. بعضی از آنها روز خود را با حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مدیتیشن آغاز میکنند. این عادت به آنها کمک کرده است که آگاه و فعال بمانند و انرژی مثبت ایجاد کنند.

در هنگام وقوع یک بحران، شما باید نگرشی را که میخواهید اعضای تیمتان داشته باشند شکل دهید. بسیاری از مدیران و رهبران کسب و کار سنتی در این زمان که افراد بیشتری در خانه کار میکنند، دچار سردرگمی هستند. حتی تکرار این موضوع که بهره وری بیشتر شده برایشان قابل پذیرش نیست. اینکه ذهن آگاهی در حفظ تعادل بین زندگی شخصی و وظایف کاری مفید است برای رهبران سنتی کسب و کار باور پذیر است ولی عملیاتی نشده است.

بهره وری ذهن در کسب و کار

بهره‌وری ذهن حالت ذهنی تغییرپذیری است که در هنگام کار از آن استفاده میکنیم. بهره‌وری ذهن، آگاهی ارادی در هر لحظه همراه با دلسوزی نسبت به خود است. در ارتباط با آنچه در هنگام انجام برنامه‌های روزانه‌مان درون و بیرون در محیط اطراف ما اتفاق می‌افتد. بهره‌وری ذهنی، وضعیت آگاهانه و ارادی ذهن درهرلحظه به همراه دلسوزی نسبت به خود است. در این وضعیت فرد نسبت به آنچه در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه و رسیدگی به برنامه‌هایش در درون و بیرون او اتفاق می‌افتد کاملا آگاه است. در این حالت فرد بدون قضاوت، به حس‌های بدن، افکار و احساساتی که در هنگام کار و فکرکردن به اتمام پروژه ایجاد می‌شوند توجه می‌کند.

خانه کاری
خانه کاری

دو مثال در مورد ذهن آگاهی

من در بسیاری از افراد با مهارت های کسب و کار بین المللی این دو رفتار را فراوان دیده ام:

کارکنان خودکار ولی غافل

کارمندان خودکار بیشتر درخطرازدست دادن آگاهی نسبت به خود، زمان حال و انسانهای اطرافشان هستند. این افراد برای غلبه بر فشارهای موجود، دائما خود را با کار مشغول میکنند. تعهد بسیاری از افراد برای انجام دقیق و درست یک کار، بهانه ای برای فرار از واقعیت های اطراف است. این افراد درباره خودمراقبتی مقاومت میکنند ولی زندگی معنوی و مسئولیتهای اجتماعی و خانوادگی را خوب میشناسند. برای دوستان، شرکای احساسی، فرزندان و کارفرمای خود متعهد عمل میکنند. در مقابل برای حفظ سلامت جسم و روح خود تعهدشان را میشکنند.

صنعت گران و تولیدکنندگان

اغلب کسانی که تلاشگرانه مشغول انجام کارهای تولیدی هستند به طور غیرارادی آشفته‌ هستند. به عنوان مثال وقتی به یک هدف غیرممکن دست پیدا میکنند و کار رازودتر از موعد تمام میکنند از ترشح آدرنالین در خونشان لذت میبرند. چنین آگاهی‌ اگرچه خوشایند است اما مبهم است و در پس‌زمینۀ ذهن اتفاق می‌افتد. در این حالت «تولید» نقطۀ اتصال این افراد به زندگی می‌شود. اینجا همان جایی است که تعارض کار و زندگی شکل می‌گیرد. یک احساس رازآلود و اغلب تراژیک به فرد می‌دهد. البته علاوه بر این افراد، معتادان به الکل و کوکائین نیز این تجربه را دارند.

در مبحث کوچینگ سازمانی و شایستگی مدیران مقاله چگونه مدیران شایستگی خود را از دست می‌دهند؟ بیشتر نوشته ام.

خواب خوب کمک می کند حافظه ی قوی تری داشته باشید.
خواب خوب به شما کمک می کند تا حافظه ی قوی تری داشته باشید.

تغییرات درونی ذهن آگاهی

تمرین ذهن‌آگاهی، تغییراتی درونی را به همراه دارد. مهم نیست که محیط و شرایط کاری یا مشکلات کار چه باشند. فرد ذهن آگاه در هنگام مواجهه با مسائلی چون شکست کاری، از دست دادن شغل، نگرانی و اضطراب برای دستیابی به اهداف کاری، به جای آشفتگی یا سرزنش کردن خود، با احساس دلسوزی و مهربانی به خود شرایط را برای خود آسانتر میکند.

– اساس بهره وری ذهن خود مراقبتی است

استرس ناشی از تاثیرات ویروس کرونا براقتصاد، از دست دادن شغل، روابط پرتنش با مدیران بالادستی و همکاران و ترس از چالشهای پیش رو از مواردی هستند که سلامت روانی را به خطر می‌اندازند. وقتی ذهن وقایع را نشخوار میکند، ترس و نگرانی بر آن موقعیت دشوار سایه می‌افکند. رنج های درونی، کنترل ما را به دست گرفته و موقعیت اصلی را بزرگنمایی میکنند. در این حالت مغز از ما سوء استفاده میکند. اما اگر به تمرین بهره وری ذهن بپردازید، شما از ذهنتان استفاده میکنید، مشکلات را به وضوح می‌بینید و با دلسوزی، اشتیاق و خلاقیت به شرایط نگاه میکنید.

– کار زیاد نتیجه عدم ذهن آگاهی است

تحقیقات دانشگاه هوستون نشان می دهد افراد ناآگاه به مراتب بیشتر از افراد ذهن آگاه دچار خستگی می‌شوند. افراد نا‌آگاه ارتباط کمتری با درون خود دارند و نسبت به خود آگاهی کمتری دارند. اما افراد ذهن‌آگاه از آگاهی خوبی در هر لحظه برخوردارند. آنها شرایط را به وضوح درک میکنند، آرامترند، از حس دلسوزی بهره مندند و اعتماد به نفس دارند.

کارمندان ذهن‌آگاه و آگاه به فرآیند کوچینگ و کوچینگ شغلی در هر لحظه نسبت به افکار، احساسات و حس‌های مختلف بدن هوشیارند. آنها میدانند چه زمانی دست از کار بکشند، کار زیاد و بدون بازده را درک می کنند. شرایط ذهنی خود را آماده زندگی شخصی کنند و در لحظه زندگی کنند. به دیدن بازی فوتبال فرزندشان می روند یا در یک مهمانی عروسی شرکت می کنند. ذهن‌آگاهی میتواند ولع شما نسبت به کار زیاد را کم کند، توجهتان را به محیط اطراف افزایش دهد و شما را در زمان بیکاری از نظر احساسی فعال نگه دارد. ذهن آگاهی به شما اجازه میدهد که از زندگی بدون نیاز به ساعت ها کار سنگین و مشغولیت به چندین کار در یک زمان لذت ببرید.

دورکاری
دورکاری

ده پیشنهاد برای خانه کاری آگاهانه و افزایش بازدهی

محیط کار مشخصی داشته باشید

محل کارتان را به فضای خاصی درخانه محدود کنید تا کار کردن شما سایر اعضای خانه را درگیر نکند. هر جایی که شما  بتوانید بهتر تمرکز کنید. بجای چک کردن ایمیل‌ها، پیامک جلوی تلویزیون، و غیره فضای کارمناسبی طراحی کنید که بتوانید در آن تمرکزکنید. اگر اتاقی مخصوص خودتان ندارید گوشه ای خلوت در خانه را انتخاب کنید که رفت و آمد کمتری دارد. خانه کاری آگاهانه در قرنطینه از ناملایمات این دوران خواهد کاست.

برنامه ریزی شده عمل کنید

برای خودتان  برنامه مشخصی داشته باشید و به آن پایبند باشید. از خوابیدن یا وقت تلف کردن در هنگام غذاخوری اجتناب کنید. وقتی مشغول خانه کاری در قرنطینه هستید، وانمود کنید که در محل کار خودتان هستید. تنها زمانی که کار دارید به این مکان بروید. سعی کنید زمان ورود و خروج مشخصی داشته باشید. این امر کمک می‌کند که بیش از اندازه درگیر حجم کار نشوید.

در زندگی روزمره با سرعت متعادل حرکت کنید

آگاهانه تلاش کنید که در لحظه زندگی کنید. از همکاران مجازی‌تان آگاه باشید. آرامتر غذا بخورید، آرام تر قدم بزنید و آرام تر رانندگی کنید. افزایش بهره وری مثل مسابقه دو ماراتون (مسابقه استقامت) است. همیشه لازم نیست مثل دونده سرعتی در مدتی مشخص به مقصد برسید. تحقیقات نشان میدهند که بازدهی با حفظ تعادل افزایش می‌یابد. آرام پیش رفتن میتواند با حفظ سرعت مشخص و نه بیش از اندازه شما را به موقع به خط پایان برساند. در عین حال از مسیر لذت خواهید برد. یادتان باشد که اغلب برندۀ مسابقه رسیدن به هدف لاکپشت است نه خرگوش!

تمرین خودمراقبتی و ذهن آگاهی
تمرین خودمراقبتی و ذهن آگاهی

خود مراقبتی را تمرین کنید

سعی کنید در طول روز خوب غذا بخورید و غذای خوب بخورید. منظم ورزش کنید و به اندازه کافی بخوابید. حالا که در پاندمی کرونا در خانه گیر افتاده اید به خانه کاری در قرنطینه با ذهن آگاهی فکر کنید. ممکن است بخواهید بیست و چهارساعت و هر روز هفته را کار کنید اما این برخلاف خودمراقبتی است. به خودتان گوشزد کنید که میتوانید کارهای محدودی را انجام دهید. دست از انجام دادن آنچه از توانتان خارج است بکشید. این نگرش را یک نقطه ضعف ندادید بلکه آن را نقطۀ قوت در نظر بگیرید. اگر در زمان استراحت احساس گناه می کنید بخاطر داشته باشید که استراحت کردن سوخت کافی برای به اتمام رساندن کارها را تولید میکند. این کار به شما برای تمام کردن کارهایتان انرژی میدهد.

سعی کنید چند کار همزمان انجام ندهید

پژوهش‌ها حاکی از آنند که انجام دادن چند کار در یک زمان به اندازه ای که تصور می‌شود مفید نیست، افرادی که در هر لحظه تنها بر یک کار تمرکز می‌کنند آرامتر هستند و بازدهی بیشتری دارند. براساس مطالعات میدانی انجام گرفته، افراد باهوش حدود نیمی از وقت خود را مشغول فکر کردن هستند. انجام دادن چند کار در یک زمان شما را در این وضعیت گیر می‌اندازد. این اصل را در خانه کاری در قرنطینه هم رعایت کنید.

نه گفتن را یاد بگیرید

یاد بگیرید چگونه نه بگویید. وقتی سرتان به اندازه کافی شلوغ است از انجام دادن پروژه های بیشتر خودداری کنید. به خودتان یادآوری کنید که تواناییتان برای انجام دادن کارها محدود است. وقتی به جای نه گفتن بله میگویید از جسم و روحتان مراقبت نمیکنید. حد و مرزهای ذهنی محکمی برای خودتان داشته باشید  تا بتوانید در برابر وسوسه‌ها مقاومت کنید. به وسوسه های کاری مثل تمام کردن شکلاتِ توی یخچال یا جارو کشیدن خانه و شستشوی لباسها نگاه کنید. هر کاری زمان و شرایط مناسب خود را میخواهد. کارهای شخصی تان را خارج از بازۀ زمانی کار به اتمام برسانید.

ابتدا به فکر نجات ذهن خود باشید

به طرز حرف زدنتان با خودتان بیشتر توجه کنید. بجای اینکه وقتی کاری را فراموش می‌کنید یا اشتباهی انجام می‌دهید به خودتان حمله کنید، با خودتان مهربان باشید. با خودتان انرژی بخش صحبت کنید. با همان حمایت و مهربانی با خودتان برخورد کنید که با دوست صمیمی خود برخورد میکنید. در مواقعی که بشدت خسته‌اید با کلمات مهربانانه با خودتان حرف بزنید. اگر به خودتان فحش میدهید، یک جای کارتان لنگ است!

خانه کاری و ذهن آگاهی
خانه کاری آگاهانه در قرنطینه

استراحت را فراموش نکنید

بهترین دارو برای افزایش بازدهی، استراحت کافی در کنار فعالیت‌های دیگر است. مادر طبیعت، شما را برای ساعت ها پشت میز نشستن و ساعت‌های طولانی کار کردن طراحی نکرده است. بین قرارهای ملاقاتتان زمانی برای استراحت قرار دهید، چند لحظه وقت بگذارید و نفسی عمیق بکشید. بین جلسات و مکالمات میان وعده بخورید. هر وقت میتوانید از پنجره بیرون را تماشا کنید یا کمی حرکات کششی انجام دهید. زمانی برای انجام یوگا، تنهائی قدم زدن در طبیعت، یا انجام تمرینات مدیتیشن در نظر بگیرید، این کارها به شما اجازه میدهند ذهنتان را آرام و آماده نگه دارید.

یاد بگیرید تفویض کنید

بجای اینکه اجازه دهید کارتان شما را مدیریت کند، شما برنامۀ کاری تان را مدیریت کنید. اگر به کمک نیاز دارید درخواست کمک کنید. تفویض کار به دیگران معرف مدیر و کارمند پربازده و با اعتماد به نفس است. مطمئن شوید که سایر هم‌خانه های شما به کارهای خودشان رسیدگی می‌کنند. در ماموریت ها دقت کنید که تقسیم کار درستی صورت گرفته است. بنابراین شما میتوانید به خوبی روی کارهای خودتان تمرکز کنید. وظایفتان را اولویت بندی کنید و حد و مرز های واقعی متناسب با زندگی حقیقی تعیین کنید. زمان های غیر واقعی برای به پایان رساندن کارها، خطای برنامه ریزی است و نه ایراد شما.

حواستان به اطرافیان خود باشد

در برنامۀ کاری زمانی را برای ارتباط با همکاران و دوستان خود در نظر بگیرید. همینطور زمانی را برای بودن در کنار خانواده در نظر داشته باشید. از محدودۀ شخصی خود در برابر ابزار های الکترونیک محافظت کنید. یاد بگیرید چه زمانی دست از این ابزارها بکشید. روزهایی را به استراحت و تعطیلات اختصاص دهید و خوش بگذرانید. همانطور که برای انجام کارهای‌تان زمان مشخص میکنید زمانی را برای خودتان در نظر بگیرید. کارهای شخصیتان را در این زمان ها انجام دهید. اگر لازم است فرزندتان را به کلاس یا باشگاه ببرید از این زمان استفاده کنید.

سخن آخر

خانه کاری برای بسیار از ما جذاب است. البته قبل از آنکه نوزادتان روی لپ تا‌پ‌ شما بالا بیاورد! برای بسیاری از موسسات، دورکاری و خانه کاری آگاهانه در قرنطینه باعث کاهش هزینه و افزایش بهره وری میشود. ولی افراد پرکار و خودکار در این شرایط بیشتر درخطرازدست دادن همزمان سلامتی و کیفیت کار هستند.

نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا