ویدیوهای آموزشی

ویدیو: پارادایم‌های کسب و کار

پارادایم های کسب و کار

متن ویدیوی پارادایم های کسب و کار:

سلام. فاضل هستم. بنیان‌گذار خانه‌ی کارآفرینی بین‌المللی. در این ویدیو درمورد پارادایم‌های جدید استخدامی در عرصه‌ی بین‌المللی باهم صحبت می‌کنیم.

یکی از سوالاتی که برای افراد جویای کار زیاد مطرح می‌شود این است که در دنیای جدید اساسا چگونه باید دنبال کار بگردیم، کجا و با چه سبکی و اساسا به چه چیزهایی باید توجه کنیم. حتما به این نکته دقت کنید که همه‌ی تغییراتی که در ساختار فناوری در جهان الان مشاهده می‌کنیم تاثیرات خودش را بر روی فضای اجتماعی و به تبع آن بر روی فضای کاری و فضای حرفه‌ای هم گذاشته.

بنابراین اگر شما وارد فعالیت‌های بین‌المللی می‌خواهید بشوید و در حوزه‌ی تخصصی خودتان اصرار دارید که با استانداردهای بالا کار مناسب سلیقه، حوزه‌ی تخصص و با خروجی خوب پیدا کنید حتما باید خودتان را هم به لحاظ تخصصی هم به لحاظ دانش تئوری و هم به لحاظ مهارتی با این ساختارهای جدید و پارادایم‌های جدید هماهنگ کنید.

شاید قبلا اگر ما می‌خواستیم برای جایی درخواست استخدام بدهیم سریع نگاه می‌کردیم می‌دیدیم که در چه حوزه‌ای تحصیلات داریم یا در چه حوزه‌ای سابقه‌ی کار داریم. مثلا در حوزه‌ی آی‌تی، محیط‌زیست، روانشناسی یا کسب‌و کار و می‌رفتیم فعالیت‌ها یا آگهی‌های استخدام را در همان حوزه‌ی تخصصی جستجو می‌‌کردیم اما دقت داشته باشید که این نگاه اساسا به بازار کار منسوخ شده.

این نگاه کلاسیک دیگر در بازار کار حرفه‌ای در عرصه‌ی جهانی اعتبار ندارد. یک نگاه دیگر به حوزه‌ی کار در عرصه‌ی بین‌المللی نگاه intra disciplinary است. در مقایسه با نگاه کلاسیک  که یک نفر در یک حوزه‌ی فنی دارد یک کاری را انجام می‌دهد در intra disciplinary  چندنفر دارند در همان حوزه در کنار هم‌دیگر فعالیت می‌کنند اما لزومی ندارد دقیقا اطلاعات‌شان، مهارت‌شان و دانش‌شان مشابه هم باشد اما ضرورت دارد که باهم‌دیگر یک مشابهت‌هایی به لحاظ حوزه‌ی عمومی تخصصی داشته باشند.

به‌عنوان مثال در عرصه‌ی کامپیوتر چند نفر در کنار هم با تخصص سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه، مدیریت داده‌ها می‌توانند به‌صورت یک تیم باهم کار کنند، یک محصول یا یک خدمت را عرضه کنند که ما به این می‌گوییم  intra disciplinary

رویکرد بعدی رویکرد disciplinary است. به‌ نوعی می‌شود گفت در نظر بگیرید یک تیمی متشکل از دو نفر یا دو گروه تخصصی که این دو نفر هرکدام‌شان در یک حوزه‌ی تخصصی مهارت دارند اما در کنار هم یک محصول یا یک خدمت مشترک را ارائه می‌کنند.

به‌عنوان مثال ممکن است یک کسی در حوزه‌ی مواد غذایی، حوزه‌ی مثلا فست‌فود دارد یا فروشگاه مواد غذایی دارد در کنار یک فرد دیگری که تخصص کامپیوتر دارد این‌ها باهم‌دیگر می‌آیند یک خدمت جدید را ارائه می‌کنند. به‌عنوان مثال عرضه‌ی مواد غذایی را می‌برند در فضای مجازی یا به مشتری‌شان از راه دور این امکان را می‌دهند که قبل از مراجعه به رستوران نوع غذایش را انتخاب کند یا حتی وقتی می‌خواهد غذا را سفارش بدهد با‌عنوان مثال به یک فروشگاه پیتزا شاپ می‌تواند حتی مواد تشکیل دهنده‌ی آن پیتزا را از راه دور سفارش بدهد و این را آن کسی که تخصص حوزه‌ی کامپیوتر دارد دریافت می‌کند و در اختیار یک کسی قرار می‌دهد که تخصص تهیه‌ی پیتزا را دارد. ما به این می‌گوییم disciplinary.

یک پارادایم دیگر که شاید در حوزه‌های علمی کاربرد بیشتری دارد یعنی شما در فضاهای دانشگاهی بیشتر با آن برخورد می‌کنید کلا نگاه و رویکرد multidisciplinary است. به این معنا که افرادی با تخصص‌های مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند، این‌ها لزوما باهم تقاطع تخصصی ندارند، لزوما باهم روی یک موضوع مشترک کار نمی‌کنند اما خروجی این‌ها یک چیز است، یک محصول یا یک برند را دارند عرضه می‌کنند.

در نظر بگیرید ماها همه‌مان چون تجربه‌ی کار دانشگاهی داریم ما وقتی که مثلا یک کسی می‌آید سر کلاس دارد درس زبان انگلیسی می‌دهد لزوما به استاد دیگری که دارد درس فیزیک می‌دهد یا کس دیگری که دارد در آزمایشگاه شیمی تدریس می‌کند، این‌ها لزوما باهم کاری ندارند اما محصول و خروجی نهایی تبدیل می‌شود به یک دانش‌آموخته در یک حوزه‌ای که مجموعه‌ای از دانش را باهم‌دیگر دارد، در کنار هم همراه دارد و فرا گرفته و ممکن است بتواند از این‌ها به شکل‌های مختلف استفاده کند. ما به این ساختار multidisciplinary می‌گوییم.

همچنین علاوه بر پارادایم های کسب و کار من درباره ی مهارت‌های جدید برای فعالیت در عرصه‌ی بین‌المللی و اهمیت به‌روز بودن برای فعالیت‌های بین‌المللی در دو ویدیوی مختلف صحبت کرده ام که توصیه می کنم آن ویدیوها را نیز مشاهده بفرمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. بازتاب: محمدی فر
    1. هدف نهایی فرایند کوچینگ، حصول نتیجه مطلوب برای مراجعه کننده است. یک شخص ممکن است دوره ای آموزشی را طی کند و به “نتیجه”ای ابتدایی برسد، با این حال ممکن است از این نتیجه راضی نباشد و یا این نتیجه مشکل اصلی او را حل نکند. با به کارگیری تکنیک های کوچینگ، این امکان برای شخص به وجود می آید که بفهمد و بسنجد که چه اتفاقی باید بیفتد تا دستیابی به نتیجه های با دوام میسر شود. کوچ به شخص مراجع کمک میکند تا به محیط اطراف خود نگاه نظام مندتری داشته باشد و به جای علائم ظاهری به علل ریشه ای نگاه کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن