مهارت های کسب و کار بین المللی

نزاع استارتاپ‌ها با شرکت‌های بزرگ: جنگی كه برنده ندارد

استارت آپ ها و نوآوری

نوآوری در شرکت‌های بزرگ با هدف يافتن بازارهاي جديد و رقابت با استارت آپ‌ها برای نوآوری در حال افزایش است. این موضوع در يك دهه گذشته موجب افزایش تنش بيين استارتاپ‌ها و موسسات بزرگ شده است. البته کارشناسان مديريت و نوآوری هنوز در این زمینه در حال تحليل و معرفي روش‌های چگونگی ایجاد، اندازه گیری و تحکیم ارتباط‌های بين نهادهای مختلف هستند ولي در اين مقاله الگوهايی را برای بهبود اين سازوکار بیان خواهیم کرد.

چرا استارتاپ‌ها به نتیجه مطلوب نمی‌رسند؟

درحالي‌كه شرکت‌های بزرگ در حال افزایش سرمایه‌گذاری روی واحدهای نوآور هستند، نكته جالب اين است كه حدود %۶۰ خريدهای آن‌ها شامل استارتاپ‌هايی است كه در ۵ سال گذشته ایجاد شده‌اند. به عبارت ديگر با شناخت مکانیزم‌های نوآوری و محاسبه آن در هزينه ریسک سازمانی باعث شده كه مسير انتقال نوآوری بین استارت‌آپ و موسسات بزرگ با سهولت بيشتري صورت پذيرد به نحوی كه خريد شركت‌های كوچك اروپايی توسط برندهاي بزرگ در يك دهه گذشته ۲۲ برابر شده است.

در پژوهشی که اخیرا در مجله IESE با عنوان “نوآوری باز؛ مقیاس‌سازی و تحکیم واحد ریسک” منتشر شده، بر اساس مصاحبه با ۴۶ کارشناس فعال در حوزه نوآوری، ريسك فعاليت يك استارتاپ با سابقه آن در ارتباط است. به عبارت ديگر هرچه يك استارتاپ عمر بيشتری پيدا مي‌كند با عناصر و عمق ريسك بيشتری روبرو می شود.

شرکت های بزرگ مانندIntel ، Siemens، GE، IBM، Lucent و Merck برای استفاده از اين شرايط، مدل‌هايی را در طول سال‌های اخير ابداع كرده‌اند يا بهبود داده‌اند. بر اساس اين مدل‌ها، محل شناسايی و خريد استارتاپ‌ها از نمايشگاه‌های فناوری به سمت رويدادهای زير مهاجرت كرده است:

شیوه های تشخیص استارت آپ های موفق
روش های پیدا کردن یک استارت آپ خوب تغییر پیدا کرده است.
 • شتاب دهنده‌های سازمانی و مراکز رشد
 • طرح سوالات و مسابقات با موضوعات اکتشافی
 • سرمایه‌گذاری بر روي استارتاپ‌هاي چندوجهی
 • برنامه نویسی‌های جمعی (هکاتون)
 • چالش‌های همراه با جایزه (تلنت‌ياب)
 • شبيه‌سازي ریسک (ميكرو پروژه)

دوازده دلخوری سرمایه‌گذاران از استارتاپ‌ها

مطالعات نشان داده كه در نگاه اول و از دیدگاه شرکت‌های بزرگ، تعامل با شرکت‌های کوچک و استارتاپ‌هاي كم تجربه شامل مشکلاتي نظير موارد زیر است:

 1. براي مدیریت سرمایه معنوی ارزش قائل نيستند يا آن را خيلی زياد قيمت‌گذاری مي‌كنند.
 2. براي محافظت از برند خود دچار ترديد هستند.
 3. به سرمایه‌گذاران شك دارند و با آن‌ها مرموز رفتار می‌کنند.
 4. تیم کامل فناورانه ندارند.
 5. با دانستن چند نكته ادعاي «همه چيز دانی» می كنند.
 6. برای ثبات مالی به دام بهره وام‌های بانكی مي‌افتند و لذا اغلب بدهكارند.
 7. فرهنگ سازمانی رفاقتی-خانوادگی دارند و حدود مسئوليت افراد روشن نيست.
 8. براي تعامل و همکاری با شركت‌های بزرگ به دنبال رابطه و پارتي هستند.
 9. درک مناسبی از نقش بازار و رقابت در شرکت‌های بزرگ (مثلا تعامل با گروه‌های سياسی) ندارند.
 10. براي کنار آمدن با يك برند بزرگ بیشتر از ارتقای برند خودشان تلاش می كنند.
 11. در برابر سهامداران تواضع ندارند و ارزش ايده را بيشتر از سرمايه میدانند.
 12. مدیریت را در برند كت و شلوار و ميز و منشی خلاصه می كنند!

ده ترفند برای کاهش ریسک استارتاپ‌ها

فهرست بالا بدون ترديد براي بسياری از ما تلخ است ولی متاسفانه براي اغلب ما استارتاپ‌ها واقعيت دارد. البته همه آن خصوصيات بد نیستند بلكه گاهی در جای نامناسب قرار ميگيرند. درباره درک صحیح مدل كاری شرکت‌های بزرگ در رابطه با ریسک‌پذیری استارتاپ ها چند توصيه داريم:

ترفند های کاهش ریسک
ریسک ها همیشه وجود دارند، اما باید آن ها را کاهش داد.
 1. ماموریت: يك مسير کسب وکار را از ابتدا در نظر بگیرید وگرنه ساير افرادی در حال کار روی نوآوری مشابه شما هستند کسب و کار خود را بهتر از شما شروع خواهند کرد. در نتیجه استارتاپ شما در ارائه راهکار براي ورود به بازار ناتوان خواهد شد.
 2. هکاتون: هکاتون رویدادی است که در آن برنامه‌نویسان و ساير فعالان توسعه يك نرم‌افزار مانند طراح گرافیکی، كدنويس واسط کاربری و مدیران پروژه برای توسعه يك پروژه‌ با یکدیگر همکاری می‌کنند. تماس های کاری را در شرایط حرفه ای شده در اولویت قرار دهید.
 3. منابع: از ابزارهای تکنولوژی برای تعامل با استارت آپ ها استفاده کنید. اغلب استارت آپ‌ها به دنبال داده، راهکارها یا تکنولوژی پردازش هستند. داشتن زیرساخت مناسب می­تواند در افزایش تعاملات و صرفه‌جویی در هزینه‌ها در بلند مدت به شما کمک کند.
 4. جوایز: جوایز را به عنوان سرمایه گذاری اولیه در نظر بگیرید. اگرچه جایزه دادن به برنده با جایزه چند هزار دلاری ممکن است مشکل و در عین حال جذاب باشد ولی پیدا کردن انرژی های درونی در میان مکانیزم‌ها (مانند سرمایه‌گذاری ریسک) باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می­شود.
 5. شتاب دهنده: از درآمد کسب وکار خود سرمایه جمع کنید. بها دادن به تیم کسب وکار از لحاظ بودجه، به تضمین موفقیت پروژه به دلیل سرمایه گذاری خودشان بر روی کار، کمک خواهد کرد.
 6. ریسک: بازگشت های مالی و استراتژیک را متعادل کنید. لیست متعادل شده‌ای از شاخص‌های کلیدی عملکرد را پیدا کنید.. این موضوع شامل وزن دهی به اولویت‌های مالی طولانی مدت و کوتاه مدت خواهد شد.
 7. مراکز رشد: از وجود استعداد خارجی درست ، مطمئن شوید. این مکانیزم نه تنها به استارت آپ های خارجی وابسته است بلکه به ریسک خارجی نیز بستگی دارد. بنابراین، درباره نیروهای وابسته به کسی که می خواهید کار کنید، تحلیل کنید (مانند تعداد استارتاپ ها، میانگین چرخه تولید و غیره). برای کاربرد مراکز رشد کارمندان خود را در نظر بگیرید. بعضی شرکت ها ممکن است در حال ساخت مراکز رشد برای خود باشند. این موضوع استعدادهای داخلی را بر می انگیزد و کارمندان را با انگیزه یادگیری و شفافیت پشتیبانی می­کند.
 8. مشارکت: از طریق یکپارچگی عمودی بهترین الگوها را به اشتراک بگذارید. جامعه‌ای که چنین کاری می­کند نه تنها شما را به روز نگه می­دارد بلکه مزایای رقابتی دیگری بیش از تامین کنندگان، کارمندان و شرکای استراتژیک در اختیار شما قرار می­دهد. همچنین به دنبال پاسخ در سایر صنایع نیز باشید.
 9. مشتری: فرآیندهای سرعت استارتاپ را تشریح کنید. رویه های داخلی را برای تعامل با استارت آپ ها در سرعت مورد نیاز طراحی کنید و از بوروکراسی غیر ضروری و تعیین تکلیف برای استارت آپ اجتناب نمایید.
 10. چابکی: انعطاف سازمانی را افزایش دهید. شرکت های بزرگ اغلب با فرهنگ های خاص، چرخه های تصمیم گیری طولانی، بوروکراسی زیاد و چارت سازمانی پیچیده که یکپارچگی را مشکل خواهد کرد، محدود شده اند. تعادل مناسب بین ثبات و کارایی را پیدا کنید.

مدیران استارتاپ‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟

همان طور که زنجیره تامین پیچیده تر می­شود، نیاز فزاینده­ای به کسب وکارهایی که دانش بالاتری درمورد چگونگی کنارآمدن با این پیچیدگی ها دارند، احساس می­شود. امروزه سازمان‌ها بایستی به تقاضاهای فزاینده مشتریان، بازار در حال تکامل و فشار برای داشتن مزیت رقابتی در عین نوآوری، پاسخگو باشند.

هدف اصلی روزانه یک مدیر موفق این است که مراقب افرادش باشد. او به فلسفه و تمرین رهبری اعتقاد دارد. برای وی این به معنی کمک مدیر به برداشتن موانع موفقیت آنهاست. او می بیند چه کسی به وی نیاز دارد و با او ارتباط برقرار می‌کند و به آنهایی که موفق شده اند تبریک می­گوید. همچنین بعدازظهر جمعه ها را با ارتباط مردمی که در طول هفته به او نیاز داشته اند و او نبوده اختصاص می‌دهد. گاهی اوقات این کار به سادگی یک تماس یا ایمیل است. مدیر هوشمند باور دارد این کار به مردم حس خواسته شدن و مورد توجه بودن می­دهد.

یکی دیگر از اهداف مدیر موفق تمرکز بر مشتریان و بهبود ارائه خدمات برای آنان است. ارائه خدمات، سنگ بنای کسب وکار یک مدیر با انگیزه است، این جمله همیشه صحیح بوده و همیشه صحیح خواهد بود. او از خود میپرسد آیا به مشتری تعهد نداده ایم و آیا اثر ارزشی قابل توجهی بر آنها گذاشته ایم یا خیر؟

در نهایت، هرروز به توسعه راهکارها و فعالیت‌های بازار توجه می‌کند. وی همیشه در حال باز ارزیابی نیازهای مشتریان مخصوصا آنهایی که به تغییرات بازار وابسته‌اند می‌باشد. راهکارهای یک مدیر موفق شامل مدیریت وصول و پرداخت مالیات، مدیریت تراکنش‌ها، استفاده بهینه از خدمات مشاوره و استفاده مناسب از فرایند کوچینگ سازمانی می‌شود. در نتیجه می­تواند از مناسب بودن راهکارها اطمینان یابد و راهکارهای او چیزی بیش از ارائه‌ یک پاورپوینت به هیات مدیره یا شرکا و سهامداران است. هیجان انگیزترین اتفاق برای یک مدیر موفق فرصت‌های کسب وکار است و این که چطور می‌تواند از مشتریانش پشتیبانی کند. مدیر با انگیزه از کمک به مردم به ایجاد تغییر و بهبود مزایای آنها لذت می­برد.

داشتن یک استارت آپ موفق به ویژگی های شخصیتی مدیران آن هم بستگی دارد.
سعی کنید بیشتر از آنکه افراد را کنترل کنید بر آن ها تاثیر بگذارید.

زنجیره تامین همواره در حال بهبود پیشرفت خدمت رسانی به مشتری و بهینه سازی هزینه‌ها و کاهش سرمایه شغلی بوده است. چیزی که در این باره حقیقتا هیجان انگیز است. این است که با معرفی کسب وکار دیجیتال، مدیر موفق واقعا می تواند این کار را انجام دهد و به هدف واقعی اش برسد. مورد هیجان انگیز دیگر درباره نقش مدیر موفق، کمک به رشد مردم و رسیدن به اهداف شغلی آنان و تغییر در زندگی خانوادگی آن‌هاست. او عاشق دیدن تیم های در حال کمک به مشتری برای تغییر و اثر معنی دار آن بر ارزش مشترک است.

با توجه به گستره دانش و تجربه در بهینه سازی زنجیره تامین و انتقال کسب وکار، شاخص ترین روندی که به وضوح مشخص است این است که اخیرا تکنولوژی به همراه هوش مصنوعی و مدل سازی داده‌ها و تحلیل‌های پیش­بینی، به کمک تصمیم گیری آمده است. حال این موضوع به کسب وکار، توانایی واقعی برای رسیدن به فرصت‌هایی که قبلا دسترسی به آنها فراهم نبوده را هموار می­کند.

انقلاب دیجیتال که به وسیله اینترنت اشیا قدرتمندتر می شود و با داده ها تغذیه می شود، یک جامعه متقابلا وابسته را می­سازد. در زنجیره تامین، ما از زنجیره‌های خطی به زنجیره‌های شبکه ارزش در حال حرکت هستیم. این به معنی آن است که داده های ابری و وقایع در زنجیره ارزش توسط همه شرکای اکوسیستم دیده می­شود و امکان کار همزمان روی آن فراهم است.

همچنین، درباره درک از زنجیره تامین، تغییرات بزرگی انجام شده است. این روزها دیگر از زنجیره تامین به عنوان هزینه انجام کسب وکار یاد نمی شود بلکه به عنوان مزیت استراتژیک یاد می شود. در واقع، علت این تغییر دیدگاه نتیجه دگرگونی دیجیتال اطراف ماست. بیشتر از گذشته، زنجیره‌های تامین باید سطوح خدماتی مشتریان را با کمترین هزینه و بیشترین کارایی در نظر بگیرند. برای رسیدن به چنین اهدافی سازمان‌ها باید منعطف، کارا و چابک باشند.

در کنار این تغییر، یک پیشرفت مهم دیگر این است که شرکت‌ها در حال به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در فرآیند زنجیره تامین برای ایجاد کارایی بیشتر، کاهش هزینه‌ها و بهبود خدمات مشتری هستند. مثلا یادگیری ماشین برای انبارهای اتوماتیک، یا بلاک چین با میزبانی قراردادهای هوشمند که شرکت‌ها، تولیدکننده‌ها و تامین کننده‌ها در یک پلت فرم را به یکدیگر مرتبط می­کند. مزایای این تکنولوژی‌ها بی نهایت است.

راهی که در پیش است

سرعت تغییر غیرقابل انکار است. ماندگاری یک بیزینس که درلیست ۵۰۰ شرکت مجله فورچون که در دهه ۱۹۵۰ حدود ۶۱ سال بوده است، اکنون به حدود ۱۸ سال رسیده است. با توجه به این تغییر و سرعت آن، هیچ سازمانی نمی تواند همه قابلیت های اثر بر چنین تغییراتی را داشته باشد و اگر چنین ادعایی کند، حقیقتا راست نمی­گوید.

مدیر هوشمند نیاز و ارزش حفظ همکاری استراتژیک را درک می‌کند. در واقع، این همکاری انعکاسی از راه‌های ارتباط جامعه است. بنابراین، کسب وکارها و مشاوره ها نیزباید با هم مرتبط باشند. این اتحاد، شرکت ها را قادر می­سازد تا همه تلاششان را برای ارزش دهی به مشتریان هدف اول قرار دهند، حتی قبل از سود فردی شرکت.

هدف اصلی این اتحاد استراتژیک کمک به سازمان‌ها در جهت‌دهی به تغییرات برنامه ریزی مانند به کارگیری تکنولوژی‌های جدید است که در عین نیاز به همکاری‌های جدید، رفتارهای جدید و تغییر فرهنگ کار با داده ها در کل شرکت، کارایی را به ارمغان می­آورد. همه این تغییرات با افزایش تقاضای مشتری ترکیب شده و بازار در حال تکاملی را ساخته است که منجر به حاشیه سود بیشتری خواهد شد.

این چالش‌ها نتیجه مستقیم دگرگونی‌های جهانی در زمینه کار، برنامه‌ریزی، انجام و اجرای تصمیمات است. برای مثال، پیاده سازی فناوری‌هایی مانند بلاکچین، اتوماسیون هوشمند یا هوش مصنوعی می‌تواند کارایی داشته باشد اما نیازمند همکاری، رفتارهای جدید و تغییر فرهنگ است. برای اینکه سازمان‌ها رقابتی باقی بمانند، لازم است تا انتقال پایه به پایه را در کسب وکار خود ایجاد کنند، که تمرکز اتحاد استراتژیک است.

انسانی که راه درازی در پیش دارد.
مدیریت استارت آپ ها شبیه راه رفتن در یک مسیر پر از سنگلاخ است.

امروزه شرکت‌ها در جستجوی راهی برای کسب قدرت و ماندن در خط تغییر هستند. در فرآیند تصمیم گیری بهینه، آنها می­توانند دیدگاهی فراتر از گذشته داشته باشند. این فرصت از دیدگاه تغییر مشتری/مصرف کننده پشتیبانی می­کند و حقیقتا شرکت ها را در خط اول تغییر نگه می­دارد.

مشخصا، مدیر هوشمند برای توسعه نسل بعدی فرآیند کسب وکار یکپارچه تلاش خواهد کرد. برای تنظیم تقاضا، عرضه و برنامه‌های ارائه محصول، کمک به کسب و کارها برای تخصیص منابع و افزایش رضایت مشتری. او از همکاری و تکنولوژی برای ارائه تصمیم گیری سودمند و ارتباط استراتژی و اجرا در یک سازمان استفاده خواهد نمود.

علاوه بر این، مشتریان به نوآوری در زمینه برنامه ریزی بهتر دسترسی خواهند داشت. این ویژگی به همراه برنامه ریزی کسب وکار سازمان برای نسل بعدی، از تصمیم گیری‌های مدیری هوشمند است، این قابلیت از همکاری و تکنولوژی برای ارائه شفافیت در تصمیم گیری استفاده خواهد کرد و استراتژی را به اجرا متصل می­نماید. همچنین مشتریان قادر خواهند بود به ویژگی‌های زیر دست یابند:

 • قابلیت های گسترده تر و عمیق تر با وجود پیچیدگی های کسب وکار و مهارت فنی برای خدمت رسانی به مشتری
 • افزایش ظرفیت به همراه بالا بردن سرعت پاسخگویی با بهره از منابع در سطح جهانی؛
 • کاهش پیچیدگی در مدیریت منابع خدمات چندگانه.

شرکت‌ها باید بیش از گذشته به دنبال درک مشتری برای اطمینان از بهینه سازی کسب وکار برای یک آینده موفق به جای مدیریت گذشته و آینده نزدیک باشند.

در بازار پر تغییر امروزی همانطور که جهان پیشرفت می­کند ما باید ارزش برخی تجربه ها را مورد سوال قرار دهیم. در حالی که رهبران به طور سنتی مقام خود را از درک بالای نسبت به وقایع گذشته می­گرفتند، رهبران آینده نیاز به پذیرش این دارند که کسب وکار درباره برنامه ریزی آینده است نه فقط داشتن نتایج اعجاب انگیز، و همچنین باید نتایج را از مدل سازی سناریوهای مختلف پیش بینی نمایند. این کار همچنین برای آنان به مانند کلید جهت دهی سازمان به سمت ساختارهای افقی متمرکز بر زنجیره های ارزش و نتایج و همچنین اصلاح ایرادهای رفتاری بر مبنای حقیقت است.

ویژگی‌های یک مدیر هوشمند

مدیر هوشمند از فرصت درک چگونگی پیشرفت فرآیندها از سنتی به نوین استفاده می‌کند. این کار به این معنی است که بپذیریم بسیاری از فعالیت‌ها و نقش‌هایی که امروزه وجود دارند با روبات‌ها جایگزین خواهند شد. زنجیره تامین هوشمند از این موضوع به عنوان یک مزیت می تواند استفاده کند. اگر آنها خواهان انطباق باشند، باید با توجه به نکات زیر تغییر را از طریق پذیرش و ابداع قدرت تکنولوژی رهبری نمایند:

 1. کنجکاوی: یادگرفتن تمامی ندارد، مخصوصا در این سرعت تغییری که می بینیم. تشنه یادگیری باشید. این کار همیشه جواب گو خواهد بود.
 2. گوش شنوا: همچنین باید شفاف باشید و چالش‌ها را بپذیرید. یادخواهید گرفت این که کارها چگونه انجام می­گیرد. به شما کمک می­کند برای خود و سازمانتان ارزشمند و بازارمدار باشید.
 3. عقل معاش: مدیران هوشمند شرکت‌ها اصولا خوب هزینه می­کنند. روتین مورد علاقه آن ها برای تمرکز داشتن و سلامت بودن در داخل و خارج مشخص است.
 4. کتابخوانی: مطالعه کتاب های مربوط به کسب وکار درباره مردم و تغییر نیز خیلی خوب است.
 5. صبوری: زمان گذاشتن برای دوستان و خانواده خیلی مهم است چرا که آنها می­توانند به آوردن دیدگاه کمک کنند.
 6. تعادل: ورزش کردن نیز اهمیت دارد. آن ها به عقل سالم در بدن سالم اعتقاد دارند. مدیر با انگیزه از دویدن و دوچرخه سواری لذت می­برد.
 7. آرامش: در داخل محل کارش سعی می کند از روش های کاهش استرس استفاده کند. این کار او را قادر می­سازد تا روی کارهایش تمرکز داشته باشد.
 8. نظم: وی روزش را با یک لیست بلندبالای اقدامات مورد نیاز هر روز آغاز می‌کند. لیست روزانه بایستی بلند اما قابل دستیابی باشد که باعث می ­شود در پایان روز احساس کند به کارهایش رسیده است. و می داند که همیشه کار دیگری هم برای انجام دادن دارد، اما اهداف روزانه قابل دسترسی برای خود می­گذارد.

موفقیت برای مدیر با انگیزه و موفق به معنی پشتیبانی از مردم و سازمان ها برای ارائه بهره وری بهینه است. برای او موفقیت به معنی کمک به دیگران و ایجاد حس مثبت در شغل و زندگی افراد است ولی باید دقت داشته باشد که با چند بی‌توجهی ساده می‌تواند شایستگی مدیریت را از دست بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫15 نظرها

  1. منتورها در زمینه‌ی خاصی تخصص دارند و تجربیات تخصصی خود را به‌ اشتراک می‌‌گذارند. با توجه به تجربیات منتورها رابطه آنها با شما به صورت استاد شاگردی است.
   لذا اگر نیاز شما در کار بیشتر معطوف به موضوعات فنی است شما به منتور نیاز دارید ولی در هر شرایطی استفاده از خدمات یک کوچ میتواند شما را در وصول به اهداف خودتان یاری نماید.

   1. سلام، من چند سال یک مغازه خدمات کامپیوتری داشتم ولی الان می خوام کلا کارم و حرفم رو عوض کنم، ولی به خاطر شرایط اقتصادی کشور ترس از یک همچین ریسکی دارم، می ترسم سرمایه و ابروم رو از دست بدم، و من واقعا نیاز به یک تغییر اساسی و یک مشاوره نیاز دارم که راهنماییم کنه، ممنون

    1. سلام
     تغییر شغل برای همه ما دارای ریسک و استرس است و شما در این موضوع تنها نیستید اما با استفاده از مشاوره صحیح و اتخاذ برخی روش ها میتوان از خسارات احتمالی کاست. برای مقابله با ریسک تغییر شغل یا ایجاد یک استارتاپ جدید باید برنامه ریزی صحیح و مناسب انجام دهید تا بتوانید در فرایندی مطمئن تر قدم بردارید.
     دقت کنید که کسب و کار بدون ریسک وجود خارجی ندارد و در هر صورت شما باید پذیرش مقداری عدم قطعیت را نیز داشته باشید.

  1. البته در هر زمینه‌ای افراط و تفریط وجود دارد ولی نمی‌توان همه را بر اساس یک یا چند تجربه متهم نمود.
   اگر مایل بودید با همکاران ماتماس بگیرید و چالش‌های خود را مطرح کنید، شاید توانستیم کمکی به رفع گرفتاری‌های شما ارایه کنیم:
   https://www.amfazel.com/تماس-با-ما/

  1. خدمات شتابدهنده ها و مراکز رشد بسیار متنوع است و نمی توان گفت که شتابدهنده‌ها برای همه مراجعین فرش قرمز پهن می‌کنند ولی اگر مایل بودید با همکاران ما در خانه کارآفرینی بین‌المللی یا خانه نوآوری تماس بگیرید شاید بتوانیم کمکی کنیم
   http://www.khanehkarafarini.com/

 1. با سلام و تشکر از مطالب خیلی مفیدتان
  لطفا به سوال من نخندید ولی این سوالم جدی است که کدام کشور برای پول درآوردن مناسب است؟ یا به عبارتی در کدام کشور میتوان بیشترین درآمد را داشت؟

  1. سپاس از اینکه پرسیدید. هیچ سوالی خنده دار نیست. اگر منظور شما بهترین کشور برای پیدا کردن کار با حقوق بالاست شاید باید گفت فعلا اروپای غربی در صدر است و در این میان انگلیس و آلمان و اتریش پیشتاز هستند ولی اگر منظور تان این است که بهترین کشور برای سرمایه گذاری و کسب سود بالا چه کشوری است باید شاخص های اقتصادی آن کشور و متحدان آن را در نظر گرفت. به عنوان مثال کشورهای رومانی و مجارستان و کرواسی در شرایط مناسب اقتصادی نیستند ولی به دلیل سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در این کشورها و اینکه اقتصادهای بزرگی از آنها حمایت میکنند، فعلا مقصد خوبی برای سرمایه گذاری هستند.

 2. من یک استارتاپ فروش و طراحی و راه اندازی سایت با وردپرس دارم که مشتری های خارج از کشور هم پیدا میکنم که از نظر قیمتی هم خیلی قابل رقابت هستم. ولی به دلیل عدم ارتباط بانکی و اینکه آدرس من ایران است نمیتوانم خدمات دهی کنم. شما چه کمکی میتوانید بکنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن