Englishکوچینگویدیوهای آموزشی

ویدیو: رابطه تسهیلگری و کوچینگ چیست؟ گفتگو با Eileen Dowse

تسهیلگری چیست؟ تسهیلگر کیست؟ گفتگوی دکتر فاضل با دکتر آیلین داوس استاد دانشگاه تگزاس

وبینار تجربه آموزی گفتگوی دکتر فاضل با دکتر آیلین داوس استاد دانشگاه تگزاس در دالاس. در این گفتگو درباره باید و نبایدهای تسهیلگری و کوچینگ و تفاوت تسهیلگری با آموزش و منتورینگ بحث می‌شود.

تسهیلگری چیست؟

تسهیلگری (Facilitation) کمک به یک فرد یا گروه یا سازمان برای تصمیم‌گیری است. کمک برای اینکه آن‌ها می‌خواهند چه چیزی را با کمک یکدیگر به دست آورند؟ چگونه می‌خواهند این کار را انجام دهند؟ البته سبک تسهیلگری می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم باشد.

تسهیلگری و کوچینگ: گفتگو با Eileen Dowse
تسهیلگری و کوچینگ: گفتگو با Eileen Dowse


About Eileen Dowse

Dr. Eileen Dowse is a recognized global leadership consultant and organizational psychologist specializing in organizational health and effectiveness through education, consulting, facilitation and executive coaching. She has extensive practical experience in the field of global communications, global leadership and cultural competency development.

She works with individuals, teams and large-scale systems to facilitate strategic change. She is the President of Human Dynamics, a consulting company working in key industries including, high-tech, manufacturing, non-profit and government agencies throughout North America, Europe, Australia, Africa and Asia.

Team Coaching

She works with individuals, teams and large-scale systems to facilitate strategic change. As President of Human Dynamics, she works with organizations providing; leadership development, facilitation, and executive coaching to develop growth strategies.

Eileen fosters productive relationships for organizations and strengthens employee commitment to ensure greater levels of teamwork. As a recognized professional speaker, corporate educator, executive coach and award-winning author of “The Naked Manager, How to build open relationships at work”, her programs are thought-provoking, results-oriented, entertaining and inspirational. 

A writer

She has written a five book series entitled “The Agile Business Leader, The Four Roles of Successful Leaders” (also translated into Chinese), focuses on being responsive, adaptive and effective in an era filled with confusion, contradictions, and corruption. Her exceptional ability to acutely understand human dynamics while combining heart and humor in her work, uniquely qualifies her as an educator, facilitator and executive coach offering exceptional professionalism and customized services.

Clients seek out Eileen because she has mastered the art of identifying the root of organizational issues and has implemented strategies that allow leaders, teams, and entire organizations to become more effective. Eileen is widely regarded as one of the thought-leaders in international facilitation as well as being a co-founder, and Chair of the INIFAC- The International Institute for Facilitation.

She is also a member of the UN Peace Coalition to help develop leaders for promoting peace.   

تسهیلگری
تسهیلگری (facilitation)

معرفی منابع بیشتر برای مطالعه

تسهیلگری ابزاری برای توانمندسازی منابع انسانی

تسهیلگری (Facilitation) راهی است برای رهبری بدون این که زمام امور به دست گرفته شود. وظیفه تسهیلگر آماده کردن دیگران برای به عهده گرفتن مسؤلیت و رهبری است. در این کتاب خوانندگان می آموزند که چگونه به گروه ه ها و تیم ها در سازمان کمک کنند تا:
اهداف کلی و جزیی خود را تعریف کنند، نیازهای خود را تنظیم، برنامه ریزی، ارزیابی و آن ها را برطرف نمایند، ارایه فرآیندهایی که به اعضا یاری دهد وقت خود را به نحو کارآمدی صرف کنند و تصمیماتی اتخاذ نمایند که از کیفیت بالایی برخوردار باشد. هدایت بحث ها و گفت و گوهای گروهی به نحوی که در جهت صحیح پیش برود، یادداشت برداری صحیح و دقیق که افکار و عقاید اعضا را منعکس کند، یاری دادن به گروه برای این که فرآیندهای خود را بشناسد و بتواند به نحو مؤثری فعالیت کند،

یک فرضیه

اطمینان از این که فرضیه ها و نظرها مطرح می شوند و مورد آزمایش قرار می گیرند، حمایت از اعضا برای ارزیابی مهارت های جاری خود و هم چنین ایجاد مهارت های جدید، استفاده از اتفاق آرا برای یاری دادن به گروه در اتخاذ تصمیماتی که عقاید همه اعضا را در نظر بگیرد.

حمایت از اعضا در اداره عواملی که در روابط شخصی آنان با دیگران دخالت دارد، ارایه بازخورد به اعضای گروه تا آن‌ها بتوانند پیشرفت خود را ارزیابی کنند و تعدیل هایی به عمل آورند، مدیریت تضادها با همکاری گروهی و تشریک مساعی، یاری دادن به گروه برای برقراری ارتباط به نحو مؤثر، کمک به گروه برای دسترسی به منابع داخل و خارج از گروه، ایجاد فضایی که در آن اعضای گروه ضمن تلاش برای دست یابی به اهداف گروه از تجربیات مثبت و فزاینده ای نیز بهره مند شوند، پرورش توان رهبری در دیگران با مشارکت دادن آن ها در مسؤلیت های رهبری، آموزش دادن دیگران وتوانمند ساختن آن ها برای ایفای تسهیل گری و …

نویسندگان: داوود مددی، محمدحسن امامی انتشارات: مرکز آموزش و تحقیقات صنعتی ایران سال چاپ: ۱۳۸۶ تعداد صفحات: ۲۱۸

فراتسهیلگری ساز و کاری برای توسعه پایدار

در ابتدا نویسندگان کتاب به عنوان دو نفر از اساتید حوزه تسهیلگری، سعی می‌کنند با آوردن مثال‌های فروان از تجربه‌های ۳۰ ساله شان در کشورهای توسعه نیافته به این پرسش پاسخ دهند که چرا گاهی طرح‌های توسعه‌‌ روستایی پایدار نیستند. سپس روشی به نام «فراتسهیلگری» را برای کمک به رفع این مشکل معرفی می‌کنند که حاوی گام های عملی و پیموده و تجربه شده جهت دست یابی به این تکنیک و شیوه مفید است.

تکنیک فراتسهیلگری بر مبنای برداشتن درست سه گام زیر تعریف شده است:

  • برقراری رابطه برابر بین مسؤلان و کارشناسان دستگاه های اداری با مردم
  • پی بردن به مسایل و مشکلات واقعی توسط مردم (نه مشکلات استنباطی و برگرفته از ذهنیت و برداشت مردم و حتی تسهیلگران و یا دولتمردان)
  • برنامه ریزی، اجرا و پایش برنامه در راستای حل مسایل و مشکلات با همکاری و مشارکت پررنگ مردم

تکنیک فراتسهیلگری دقیقاً بر مبنای برداشتن درست و محکم این سه گام تعریف شده است. این کتاب دارای سه بخش (شکل گیری فراتسهیلگری، چارچوب فراتسهیلگری و تمرینات عملی فراتسهیلگری) است که هر بخش نیز از فصل هایی تشکیل شده است.

در این کتاب تکنیک فراتسهیلگری با تکیه بر دانش فراشناخت معرفی شده است. در علم روان شناسی برای رفتار آگاهانه در قبال خود، از واژه فراشناخت استفاده می شود. واژه ی فراشناخت به سطح بالاتری از کارکرد شناخت اشاره دارد؛ تأمل بر روی فرآیندهای ذهنی و اندیشیدن پیرامون تفکر خود.

نام کتاب: فراتسهیلگری ساز و کاری برای توسعه پایدار (نگرش، فلسفه، فنون) نویسندگان: نوبوآکی وادا، تویوکازو ناکاتا مترجم: حجت ا… شرافت ۳۷۰ صفحه نشر نوروزی

نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا