تجربه نگاریکوچینگ

آزمون CKA و چند تجربه

برای تمام دانشجویان کوچینگ، یک سوال متداول این است که: چگونه برای آزمون CKA آماده شوم؟ من اخیراً (نوامبر ۲۰۲۰/آبان ۱۳۹۹) در آزمون سنجش دانش کوچینگ یا همان آزمون CKA شرکت کردم.

بنظرم رسید خوب است که با رعایت اصول اخلاقی، حرفه‌ای و محرمانگی، تجربیات خودم را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهم. بدیهی است که در مورد افشای جزییات سوالات آزمون مقررات سختگیرانه‌ای وجود دارد.

آزمون سنجش دانش کوچینگ چیست؟

سنجش دانش کوچینگ (CKA) یک آزمون آنلاین چند گزینه‌ای است. قبولی در این آزمون برای دریافت گواهینامه دستیاری کوچینگ (ACC) یا گواهینامه حرفه‌ای کوچینگ (PCC) از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ الزامی است.

این یک آزمون آنلاین و شامل ۱۵۵ سوال چند گزینه‌ای است.  این سوالات بر اساس تعریف ICF از کوچینگ ، شایستگی‌های اصلی و اصول اخلاقی  است. سطح دشواری سوالات متفاوت است. ولی همه سوالات، آگاهی شما از یک مفهوم یا شایستگی را در پنج حوزه ارزیابی می کنند:

 • تنظیم پایه و اساس
 • ایجاد مشترک رابطه
 • ارتباط موثر
 • تسهیل یادگیری و نتایج
 • مبانی مربیگری و دانش بنیان

البته سوالاتی هم برای سنجش درک عمیق و کاربرد اصول اخلاقی یا صلاحیت‌ها پرسیده می‌شوند که در این چهار حوزه خواهند بود:

 • رفتار حرفه‌ای
 • تعارض منافع
 • رفتار با مراجع/مشتری
 • حفظ اسرار و محرمانگی
آمادگی برای آزمون CKA
آمادگی برای آزمون CKA

آمادگی برای آزمون CKA

به نظر من، نیازی به حفظ هیچ تعریفی یا لیستی ندارید. اگر به درستی آموزش دیده باشید و کوچینگ را فهمیده باشید، انتخاب بهترین پاسخ از بین چهار گزینه کار دشواری نیست. منطق آزمون بر اساس Pass / Fail  است و شما یک حداقل نمره قبولی %۷۰ لازم دارید ولی اینکه ۷۱ بشوید یا ۹۹ هیچ تفاوتی وجود ندارد. به عبارت دیگر شما باید حداقل ۱۰۹ سوال را صحیح پاسخ دهید. حتی اگر ۴۶ سوال را پاسخ نادرست بدهید، باز هم قبول می‌شوید. اما دقت کنید: پاسخ صحیح به همان ۱۰۹ سوال هم کار ساده‌ای نیست.

به عنوان یک مردادیِ کمال طلب، تحمل کمتر از ۱۷ از ۲۰ برایم سخت است. بنابراین هدفگذاری من %۸۵ درصد یعنی حداقل ۱۳۲ سوال صحیح از ۱۵۵ بود. پیشنهاد می‌کنم شما هم به حداقل امتیاز رضایت ندهید. به عنوان یک کوچ حرفه‌ای، بهترین تلاش خودتان را برای رسیدن به قله انجام دهید. شاید برای دریافت گواهینامه ICF و قبولی در آزمون CKA تفاوتی بین گرفتن %۱۰۰ و %۷۰ نباشد، ولی این فرصت خوبی است که خودتان بدانید با دانش کوچینگ، چند چند هستید؟

اگر من توانستم در این آزمون موفق شوم، هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید.

لطفا شما هم تجربیات خودتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.

تغییرات آزمون CKA

بر اساس اعلام بخش صلاحیت ها و  استانداردهای فدراسیون بین‌المللی کوچینگ آزمون تعیین صلاحیت کوچینگ (CKA) به‌روز شده برگزار خواهد شد. در واقع این آزمون، برای اواخر سال ۲۰۲۱ زمان‌بندی شده بود، ولی به دلیل اثرات پاندمیک در دنیا به اوایل سال ۲۰۲۲ موکول شده است. آزمون جدید صلاحیت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ اولین به‌روزرسانی شایستگی‌های ICF است و به‌عنوان استاندارد جهانی در نوامبر ۲۰۱۹ منتشرشده است.

سؤال‌های آزمون سنجش دانش کوچینگ (CKA) بر پایه شایستگی‌های ICF است و مأموریتش منعکس کردن ارزیابی استانداردهای حرفه‌ای در کوچینگ و بکار بردنش در اعتبارنامه کوچینگ است. بخش صلاحیت ها و  استانداردهای فدراسیون بین‌المللی کوچینگ جدیدترین مرحله در توسعه آزمون اعتبارنامه باکیفیت بالا است که با بالاترین استانداردها در ارزیابی روان‌سنجی هم‌تراز است و به‌وسیله مربیان معتبر ICF  از سراسر دنیا که به‌عنوان متخصصین فن شناخته‌شده‌اند به اطلاع رسانده می‌شود. تست CKA جدید تقریباً بر پایه ۲۰۰ سناریو بنا شده که چندین سؤال گزینشی طراحی می‌شود تا دانش مربی و توانایی مربی برای اعمال شایستگی‌های ICF را ارزیابی نماید. (این مطلب در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ به روزرسانی شده است.)

شنیده می‌شود که اخیرا” کاربران ایرانی به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، برای شرکت در آزمون CKA با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند. اگرچه هنوز درباره تاثیر این تحریم‌ها بر فرایندهای ICF اظهارنظر یا اطلاعیه رسمی منتشر نشده، بنظر می‌رسد شرکت در آزمون آنلاین CKA از ایران متوقف شود. در صورت گسترش این محدودیت‌ها، امکان شرکت در آزمون حضوری و حتی تمدید صلاحیت‌نامه‌های ICF برای ایرانیان نیز با چالش مواجه خواهد شد. (این مطلب در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ به روزرسانی شده است.)

تغییرات در آزمون CKA

از کجا شروع کنم؟

اگرچه در دوره‌های متعددی برای آمادگی آزمون CKA حضور داشتم و بدون تردید نمونه‌های مشابهی نیز وجود دارد. اما همچنان، سایت فدراسیون بین‌المللی کوچینگ را ایستگاه اول و مهمترین منبع برای این آزمون می‌دانم. وب سایت ICF اطلاعات فراوانی از جمله تعدادی نمونه سوال نیز برای آمادگی آزمون CKA فراهم می‌کند.

جزوات و یادداشت‌های آموزش کوچینگ خود را مرور کنید. مرور مختصر یادداشت‌ها و بازخوردهایی که از مراجعین و منتورهای خود گرفته‌اید باعث بازیابی دانش کوچینگ در ذهن شما خواهد شد. طبق معمول، گوگل هم بسیار مفید است.

آمادگی برای آزمون CKA
آمادگی برای آزمون CKA

تجربه آزمون

من لوگ فایل تجربه کوچینگ را مدتی قبل در سایت ICF بارگذاری کرده بودم و تیک سبز تایید خورده بود. پس از اتمام دوره آموزشی ۱۲۵ ساعته ACTP هم، تصویر گواهی آموزش کوچینگ را در سایت بارگذاری کردم. حدود یک هفته پس از ارسال مدارک و پرداخت هزینه مربوطه، یک ایمیل با لینک آزمون CKA دریافت کردم. در متن ایمیل به من ۶۰ روز برای شرکت در آزمون CKA فرصت داده شده بود.

شرکت در آزمون

آزمون CKA به گونه‌ای طراحی شده که در یک جلسه حداکثر سه ساعته برگزار می‌شود. البته فدراسیون برای کسانی که با زبانی غیر از زبان مادری خود در آزمون CKA  شرکت می‌کنند، یک فرصت سه ساعته مجدد نیز خواهد داد. لذا متقاضیان فارسی زبان که مایلند آزمون CKA را به زبان انگلیسی یا فرانسه یا سایر زبان‌های در دسترس بگذرانند، برای آزمون CKA شش ساعت فرصت خواهند داشت. (به روز رسانی متن: از دسامبر ۲۰۲۰ این امکان برای برخی از داوطلبان غیرفعال شده است.)

البته تجربه شخصی من در آزمون CKA به زبان انگلیسی این بود که اگر به انگلیسی تسلط دارید، همان ۳ ساعت کافی است. به دانش کوچینگ خود اعتماد کنید. خیلی وسواس به خرج ندهید. خودتان باشد.

مراقب چالش‌های فناوری باشید

برای شرکت در آزمون CKA زمان و مکان مناسب را تخصیص دهید. از سرعت مناسب کامپیوتر و اینترنت خود مطمئن شوید. شرایط را برای اطرافیان خود توضیح دهید و درخواست کنید مزاحمت یا اقدامی که باعث حواس پرتی شما بشود را به زمان دیگری موکول کنند!

دقت کنید که اگر در میان جلسه آزمون به هر دلیلی از محیط آزمون خارج شوید، ممکن است دیگر امکان بازگشت نداشته باشید. البته سیستم آزمون CKA از یک بستر فوق حرفه‌ای استفاده می‌کند که شرایط قطع موقت اینترنت را درک می‌کند. امیدوارم شما هم مثل من خوش شانس باشید و در میان آزمون CKA دچار قطع برق و اینترنت و ریزش سقف سرویس بهداشتی و تعویض کابینت آپارتمان همسایه و فستیوال فروشندگان سیار با وانت‌بارهای مجهز به دالبی تکنولوژی نشوید!

به همین دلایل من صبح زود را توصیه می‌کنم. اگرچه انتخاب زمان برای من که صبح زود در بهترین شرایط فکری و ذهنی هستم خیلی دشوار نبود. خصوصا اینکه در  اغلب نقاط دنیا، اینترنت بین ساعات ۶ تا ۹ صبح در بهترین شرایط پایداری و سرعت قرار دارد. و معمولا (تاکید می‌کنم معمولا) از بنایی و کابینت سازی و دوره‌گردی هم قبل از ساعت ۹ صبح خبری نیست.

ICF برای کسانی که با زبانی غیر از زبان مادری خود در آزمون CKA شرکت می‌کنند، یک فرصت سه ساعته مجدد نیز در نظر خواهد گرفت. لذا متقاضیان فارسی زبان که مایلند آزمون CKA را به زبان انگلیسی بگذرانند، شش ساعت فرصت برای آزمون CKA در اختیار خواهند داشت.

توجه فرمایید: از دسامبر ۲۰۲۰ این امکان برای برخی از داوطلبان فارسی زبان غیرفعال شده است.

سوالات آزمون

سوال‌های آزمون CKA اغلب شامل یک موضوع یا یک موقعیت است. سوال را دقیق بخوانید. سعی کنید در یک نوبت سوال را با متانت بخوانید و درک کنید. وقت خودتان را برای مرور سریع و بازگشت مکرر به متن تلف نکنید. برخی سوالات از بهترین کار برای انجام می‌پرسند. برخی هم کاملا معکوس، بر روی نبایدها تمرکز می‌کنند.

تلاش کنید در همان نگاه اول یک یا دو گزینه از چهار پاسخ را حذف کنید. البته گاهی پیدا کردن پاسخ صحیح از میان دو گزینه باقیمانده هم دشوار است. اگر در یک سوال تردید داشتید، سیستم به شما امکان نشانه گذاری و بازگشت برای مرور را می‌دهد. حتی اگر به سوالی پاسخ ندهید، سیستم به طور خودکار آن را به شما یادآوری می‌کند.

پس از آخرین سوال، سیستم یک صفحه مرور به شما نمایش می‌دهد که سوالات بدون پاسخ یا نشانه‌گذاری شده را تذکر می‌دهد. البته روند مرور خیلی کار آسانی نیست. توصیه می‌کنم فقط سوالاتی که خیلی در مورد آن تردید دارید را نشانه‌گذاری و مرور کنید. تجربه کنکور را به یاد بیاورید و اینکه چگونه در مرورهای پایانی، چند پاسخ صحیح را دستکاری (بخوانید: خرابکاری) کردیم!

موفقیت در آزمون CKA
موفقیت در آزمون CKA

نمره نهایی آزمون

پس از اتمام امتحان، بلافاصله نمره خود را خواهید دید. می‌توانید نتیجه آزمون خود را چاپ کرده یا به صورت PDF  ذخیره کنید. همچنین یک ایمیل هم دریافت خواهید کرد. دقت داشته باشید که آزمون CKA یک سنجش کلی است و نه یک ابزار یادگیری. بنابراین شما مطلع نخواهید شد که کدام سوال را از دست داده‌اید.

پس از قبولی شما در آزمون، گواهینامه دستیاری کوچینگ (ACC) یا گواهینامه حرفه‌ای کوچینگ (PCC) شما از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ صادر و به صورت آنلاین برایتان ارسال خواهد شد. همراه این گواهینامه شما یک برچسب الکترونیک و لینک مرجع برای اشتراک با شبکه‌های اجتماعی نیز دریافت خواهید کرد.

سخن پایانی

من حدود ۳ روز و جمعا ۲۰ ساعت را برای آماده سازی امتحان وقت گذاشتم. اگرچه امکان آزمون در ۶ ساعت را هم داشتم ولی دو ساعت و ۴۰ دقیقه برای من کافی بود. حتی ۲۰ دقیقه باقیمانده را برای مرور مجدد استفاده نکردم. هم به دلیل اینکه نگران دستکاری پاسخ‌های صحیح خود بودم و هم اینکه ریسک کند شدن اینترنت و قطع برق و بقیه مشکلات بعد از ساعت ۹ صبح را از سر گذراندم.

برای شرکت در آزمون CKA این فهرست را جدی بگیرید:

 • سایت ICF را مرور کنید.
 • به آموخته‌های خود از آموزش کوچینگ اعتماد کنید.
 • هنگام آزمون، آرام باشید.

این مقاله بر اساس تجربیات فردی تدوین شده و منعکس کننده نظریات شخصی نگارنده است. پیشاپیش از دریافت نظرات و  نقدهایی که موجب دانش‌افزایی شود تشکر و قدردانی می‌کنم.

برای تدوین این مقاله از مطالب مختلفی از جمله از ساختار این مطلب استفاده شده‌ است.

نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. با سلام از راهنماییهای که فرمودید وبا دقت و دوستی در اختیارمان گذاشتید بسیار ممنونم موفقیت شمارا در هر زمینه خواستارم. افسانه فروتن

 2. سلام بسیار ممنون از اطلاعات خوبی که به اشتراک گذاشتید.

 3. سلام جناب دکتربسیارتوضیحات وراهنمایی شما عالی وکاربردی بودسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا