کسب و کار بین المللی

شبکه‌سازی شغلی: کجا دنبال کار بگردم؟

برای استخدام در خارج ازکشور چه قدم‌هایی باید برداشت؟

در اینجا می خواهم از تجربه ی خودم در آموزش رزومه نویسی حرفه ای، شبکه سازی شغلی و شبکه سازی بین المللی صحبت کنم و درباره ی اینکه چطور می توان از این راه ها فرصت های کاری بی شماری را به دست آورد صحبت کنم.

 • آیا شما هم رویای فعالیت در عرصه بین‌المللی و استخدام در موسسات خارج از کشور دارید؟
 • آیا مایل به آغاز زندگی تازه‌ای هستید؟
 • آیا شما هم این را سوال را دارید که: کجا دنبال کار بگردم؟

اگر پاسخ این سوالات بله است، برای اشتغال در خارج ازکشور باید قدم های درست بردارید. البته درخواست کار مراحل گوناگونی دارد و به دلیل تنوع نظام‌های اداری کمی دشوار است. ولی با اطلاع از چند ترفند و بهره مندی از فناوری و شبکه‌های اجتماعی، درخواست کار می‌تواند راحت‌ تر شود.

کجا دنبال کار بگردم؟

حرفه ای‌ها می‌دانند مهارت‌های بازار کار در جهان به روز شده است و اگر در فکر استخدام و اشتغال در یک شرکت یا موسسه تولیدی، خدماتی یا علمی هستید و یا مایل به کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب و کار در خارج از کشور هستید، صرفا اقدام برای اخذ ویزای توریستی یا پذیرش تحصیلی و یا حتی اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری ممکن است قدم های صحیحی نباشند.

کجا دنبال کار بگردم؟
کجا دنبال کار بگردم؟

برخی از فارغ‌التحصیلان حتی با وجود داشتن نمرات خوب از دانشگاه‌های معتبر برای یافتن شغل در سطح بین‌المللی دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا کاریابی در عرصه‌های جهانی فقط تحصیلات تعیین کننده نیست.

شبکه سازی حرفه ای

در این رابطه چند سوال مطرح است:

 • چرا برخی از افراد و شرکت‌ها همیشه پروژه‌هایی در دست انجام دارند؟
 • چرا برخی دوستان و آشنایان و اطرافیان ما همیشه پیشنهاد های شغلی خوبی دارند؟
 • چرا برخی در دستیابی به موقعیت‌های شغلی بین المللی موفق نمی‌شوند؟
 • چرا برخی موقعیت‌های شغلی بین المللی با آگهی پر نمی‌شوند؟

پاسخ همه این سوال‌ها «مهارت در شبکه سازی حرفه‌ای» است. ولی این فرایند بدون یک رزومه حرفه‌ای قابل دستیابی نیست. به عبارت دیگر یک شبکه سازی شغلی قدرتمند از ارتباطات تخصصی میتواند سرعت و کیفیت انجام کارها را افزایش دهد.

تردید نکنید که شبکه سازی شغلی در هر حرفه و تخصصی، یک مهارت است که برخی آن را جادوی روابط عمومی و ارتباطات می‌دانند. دردورانی که اغلب از بیکاری و درآمد کم شکایت می کنند و حقوق دریافتی خود را بر مبنای دلار و یورو با سایرین مقایسه می‌کنند. برخی افراد موفق پیشنهاد های شغلی و سفارش پروژه‌ های جدید را با ایمیل و تلفن و یا حتی پیام از لینکدین می‌گیرند.

استخدام در موسسات بین المللی
استخدام در موسسات بین المللی

ترفندهای استخدام در موسسات بین‌المللی

پس از آماده شدن برای درخواست کار باید رزومه یا CV خود را به زبان کشور یا کشورهای مقصد آماده ‌کنید. اطمینان حاصل کنید که رزومه‌ تان روزآمد شده است. یک رزومه استاندارد بین‌المللی باید مهارت‌های عمومی و فرهنگی شما را هم نشان دهد. کارفرما یا شرکت های واسطه استخدامی باید بتوانند شخصیت کاری و حرفه ای شما را با نیازمند های شرکت و سازمان مقصد تطابق دهند. در رزومه بر مهارت‌های خود تأکید کنید ولی صداقت کامل داشته باشید. خود را برای پاسخ به سوالات جزیی در مصاحبه آماده کنید. مصاحبه می تواند به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق اسکایپ انجام ‌شود.

 نامه درخواست یا انگیزه نامه؟

از طرفی شما برای کاریابی و یا اخذ پذیرش تحصیلی به مدارکی نیاز دارید. شاید انگیزه نامه یا نامه درخواست از دشوارترین آن‌ها باشد. چرا که باید با مهارت نوشته شود. این درخواست در کمیته پذیرش که معمولاً متشکل از چند مدیر و استاد عالی‌ رتبه است که در اتاقی دربسته نامه‌های نوشته‌ شده ده ها و بلکه  صدها نفر را بررسی می‌کنند. از آن میان باید صلاحیت تعداد اندکی را تایید کنند. توجه داشته باشید که این کمیته هیچ شناختی از شما ندارد. لذا فقط با خواندن رزومه و درخواست یا انگیزه نامه می‌تواند شایستگی شما را تشخیص دهد.

در درخواست نامه ها باید خود را پویا، متمایز، باهوش وعلاقه‌ مند نشان دهید که دارای قابلیت های منحصربه‌ فرد هستید. قبل از ارسال نامه خود حتما از مشورت و بازخوانی  اساتید و افراد دارای صلاحیت کمک بگیرید. گاهی سرنوشت شما با کم یا زیاد شدن یک کلمه تغییر میکند.

مطالب این مجموعه آموزشی می تواند شما را برای ورود به بازار کار خارج ازکشور توانمند کند. شما باید بتوانید با تکیه بر توانایی علمی و مهارتی خود، مسیر شغلی مورد نظرتان را پیدا کنید.

رزومه حرفه‌ای

نکته بسیار مهم در مورد افرادی که قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارند این است که «رزومه شغلی» تابلوی معرف ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی آنهاست. به عبارتی مدرکی است که آنها را برای سازمان و نهاد استخدام کننده توصیف می کند. لذا باید دقت کرد تا از اشتباهات رایج که متاسفانه در بسیاری از رزومه های کارجویان دیده می شود پرهیز کرد. در رقابت‌های استخدامی نه تنها باید شانس ورود به عرصه رقابت داشت بلکه حتی شاید بتوان پیشتاز بود.

کاریابی بین المللی
کاریابی بین المللی

کاریابی بین المللی 

برخی از فارغ‌التحصیلان حتی با وجود داشتن نمرات خوب از دانشگاه‌های معتبر برای یافتن شغل در سطح بین المللی دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا کاریابی در عرصه‌های جهانی موفق نیستند.

از طرفی دانش آموختگان جویای کار نمی توانند فقط با تکیه بر آموخته‌های علمی و آکادمیک مسیر آینده خود را تعیین کنند. به همین دلیل است که می بینیم بسیاری از جوانان با داشتن تحصیلات عالی به ناچار در مشاغل غیر مرتبط و بعضا بسیار پایین‌تر از سطح استعدادها و توانایی‌های خود مشغول به کار شده اند. از مشکلات اصلی کسانی که قصد ورود به بازار کار را دارند ناتوانی در پیدا کردن شغل مناسب است. گاهی به دلیل نداشتن قابلیت‌ها ومهارت‌های شغلی است. گاهی ضعف در اجرایی کردن توانایی‌ های علمی به دلیل نداشتن تجربه در مواجهه با کارفرمایان و عدم موفقیت در مصاحبه‌های شغلی می باشد.

یک دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای رزومه شما را از سایرین متمایز می کند. اهداف این مجموعه‌های آموزشی می‌توانند شامل موارد زیر باشند: 

آشنایی با شبکه سازی حرفه ای در فضای مجازی.

آشنایی با کلیات یک رزومه کاری قابل قبول.

آشنایی با چارچوب یک درخواست قابل قبول.

آشنایی کلی  با اصول مدیریت صفحات  LinkedIn. 


اگر مدرک شما حداقل لیسانس است و تازه فارغ التحصیل شده‌اید، باید در مسیر حرفه‌ای درست قرار گرفته برای خودتان سابقه سازی کنید. ولی اگر تصمیم ندارید برای خودتان آینده جدیدی بسازید، این صفحه را اشتباه آمده اید!

دوره‌های آموزشی بین المللی
دوره‌های آموزشی بین المللی

یک تجربه

چگونگی تنظیم سوابق فعالیت های شخصی و سازمانی آشنایی با شبکه‌های کسب و کار (نظیر لینکدین) بسیار اهمیت دارد. چون درخواست کار مراحل گوناگونی دارد و به دلیل تنوع نظام های اداری، پیش بینی نتایج کمی دشوار است. با اطلاع از چند ترفند و بهره‌مندی از تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی، درخواست کار می تواند راحت‌تر شود.

توصیه من به فعالان حوزه کارآفرینی و نیز جویندگان کار در فضای بین المللی این است که در مورد کشورهایی که مایلید کار کنید، قبلا تحقیق کنید. قوانین و شرایط لازم حقوقی، شهروندی، مالی،سیاسی، امنیتی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی کنید. باید بتوانید خود را با فرهنگ کاری و شرایط زندگی در آن کشور وفق دهید.

دوره‌های آموزشی بین‌المللی 

مخاطبان این دوره آموزشی مدیران توسعه‌ای، مدیران سازمان‌ها و موسسات دولتی، مدیران شرکت‌‌های کوچک و متوسط، دانش‌ آموختگان دانشگاه‌ها، کارجویان، کارآفرینان، کارشناسان و کلیه علاقه‌ مندان به توسعه فعالیت های بین‌المللی و شبکه سازی شغلی هستند. مباحث دوره نیز شامل شبکه سازی حرفه‌ای، رزومه نویسی حرفه‌ای به زبان انگلیسی، تهیه نامه درخواست شغلی یا تحصیلی و حضور پویا در لینکدین هستند.

در این فرایندها شما با این مفهوم آشنا خواهید شد که در فضای کاری حرفه‌ای امروز، شما طوری نمایش داده شوید که مورد نظر خود شماست. جایی که بیشترین نقطه قوت شماست. لذا اگر لازم است شما در صحنه تئاتر زندگی نقشی را ایفا کنید، باید توجه کنید رزومه‌ تان مناسب با نقش خودتان باشد.

در صورتی که رزومه شما آرایش مناسبی نداشته باشد، نباید انتظار پیدا کردن نقش مورد نظر هم داشته باشید. بنابراین یکی از مهم ترین مباحث تمرکز بر روی بحث شخصیت پردازی و آمادگی برای پرسنال برندینگ است.

تمامی نکات مهم در رزومه نویسی را در دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای ببینید.

اطلاعاتی مهم یک رزومه حرفه‌ای

با مطالب رزومه خود رابطه احساسی برقرار نکنید. رزومه شما لازم نیست حاوی تمام اطلاعات شخصی یا حتی سوابق شما باشد. شاید موضوعی از نظر شما جالب توجه باشد. اما باید از رزومه‌ تان حذف شود.

در مورد ظرفیت‌های شخصی نیز دقت داشته باشید. بعضی موضوعات مانند تاهل، تجرد، داشتن فرزند، بازنشستگی و نظایر آن برای عده‌ای محدودیت و برای برخی دیگر فرصت محسوب می‌شود. لذا برخی از موارد می‌تواند در شرایط کاری افراد تاثیرگذار باشد.

پس از این اقدام و زمانی که شخصیت پردازی مناسب انجام شد، باید کار شبکه سازی شغلی را شروع کنید. اتصال به شبکه دوستان، افراد موثر، موسسات، انجمن‌ها و اشخاص حقیقی یا حقوقی که می توانند شما را ارتقا دهند. از این لحظه نقطه پروازی برای یافتن شغل مناسب برای خود بسازید.

هفت نکته مهم: بایدها و نبایدهای یک رزومه شغلی چیست؟

 رزومه سازها و انتشار رزومه شغلی

برای شروع کار شاید از شما درخواست شود که پیش نویس cv خود را در یک محیط اشتراکی نظیر دراپ باکس قرار دهید. هدف از این کار محک زدن قدرت نقدپذیری است. شما باید ظرفیت این را داشته باشید که لااقل cv اصلاح شده خودتان را در محیط مشترک با دیگران ببینید.

لذا اگر:

 • هنوز آمادگی آن را ندارید که سایرین پیش نویس cv شما را ببینند.
 • هنوز آمادگی این را ندارید cv شما توسط دیگران پاک شود.
 • نمی توانید خودتان و توانایی های تان را به دیگران معرفی کنید.

یعنی هنوز آمادگی ورود به فضای حرفه‌ای را ندارید. هر مقدار که فضای حرفه ای شما سخت تر و پیچیده تر شود، برندسازی نیز مشکل‌ترمی شود زیرا شما در حال رقابت با دیگران هستید.

تعیین هدف
تعیین هدف

تصور کنید شرکتی تاسیس کرده‌اید و فعالیتش به خوبی پیش می‌رود و در کنار این شرکت، شرکت دیگری را راه اندازی می کنید. البته تصور برخی این است که هر دو شرکتی مثل کوکاکولا و پپسی رقیبند. ممکن است به شما بگویند شما نمی‌توانید کاری انجام دهید. ولی دقت داشته باشید که در عالم فعالیت حرفه‌ای این دست هایی که به سمت یکدیگر پرتاب شده و در حال رقابت به نظر می رسند، ممکن است در شرایط دیگری دست شان در دست یکدیگر باشد و منافع مشترک دیگری را دنبال کنند.

رقبای خود را جدی بگیرید

به عبارت دیگر قبل از اینکه کاری را انجام دهید جایگاه رقبای خودتان را پیدا کنید. درغیر این صورت به دلیل کوچک نمایی یا بزرگ نمایی بیشاز حد رقبا وارد عرصه‌ای می شوید که یا انگیزه رقابت ندارید و یا میدان رقابت متعلق به شما نیست.

نتیجه این می شود که شما در یک فرایند کارآفرینی ممکن است توان رستوران داری داشته باشید. ولی به دلیل خطای هدف گذاری به شغل کارگری رستوران برسید. بعد متوجه شوید که حتی گارسونی هم بلد نیستید! متاسفانه در این فرایند شما لزوما به رستوران داری نمی‌رسید. چون ظرفیت‌های علمی، عملی، مهارتی و محدودیت‌های خودتان را درست ارزیابی نکرده‌اید.

 چگونه تعیین هدف کنیم؟

نکته دیگری که در جلسات قبل هم بر روی آن تاکید شد اهمیت هدف گذاری بود. انسان بدون هدف به جایی نمی‌رسد. اگر برسد یا شانسی است و یا اشتباهی! چرا که ما در اصول مدیریت هیچ گاه براساس استثناء رفتار نمی‌کنیم. برای هر هدفی باید بر اساس یک سری اصول و قواعد رفتار کنیم.

شخصا معتقدم بدون اهداف قابل اندازه گیری، قابل دستیابی،مرتبط و همراه با زمان بندی مشخص احتمال وصول به یک نقطه مشخص در حد غیرممکن است. درتعیین هدف نیز عنصر زمان بندی فاکتور بسیار مهمی است. زیرا اگر شما برای هدف خود زمان بندی نداشته باشید نمی توانید ارزیابی درستی از خودتان انجام دهید.

مربی فوتبال زندگی خود باشید

مانند یک مربی فوتبال که یک تیم را برای مسابقات حرفه‌ای و حتی تا سطح جام جهانی آماده می کند و از شکست و پیروزی تیم برای رسیدن به هدفش بازخورد می گیرد. ما هم باید بتوانیم در یک فرایند قابل اندازه گیری میزان پیشرفت یا پسرفت خود را سنجش کنیم.

رزومه نویسی
رزومه نویسی

در مواردی از قبیل توانایی‌های فردی، سطح زبان انگلیسی، مهارت‌ها، مقررات ملی، قوانین کشورهای مقصد،حوزه فعالیت تخصصی محل شروع ما را تعیین میکنند. حتی با توجه به عناصری مانند تبعیض نژادی، تبعیض دینی، تبعیض جنسیتی و نظایر آن، در واقع نقطه استارت کار ما مشخص می‌شود. با تهیه یک رزومه کاری به انضمام یک نامه درخواست اصولی و البته با شبکه سازی هدف مند، برای آینده آماده شوید.

 شبکه های اجتماعی و استخدام

در این مسیر بسته به علاقه فرد برای کار در حوزه های تخصصی می‌تواناز پلتفرم هایی نظیر لینکدین (LinkedIn) یا حوزه آکادمی مثل ریسچ گیت (ResearchGate)  فعالیت خود را آغاز نمود. در مواجهه با این فضای حرفه‌ای و پلتفرم انتخابی، می توان بازارهای کار و استخدام آشکار وپنهان را پیدا کرد. لازم است اینجا تاکید کنم که اگر برای ۳۰۰ – ۴۰۰ فرصت شغلی درخواست استخدام فرستاده‌اید و جوابی نگرفته‌اید هنوز ناامید نشوید.

چون ممکن است شما روی فقط پنج درصد بازار سرمایه گذاری کرده اید. یعنی علت آنکه شما از آن نتیجه ای نگرفته‌ اید این است که روی درصد کمی از کل بازار سرمایه‌گذاری کرده اید است. بقیه بازار کشف نشده اطراف تان را با روش‌های مختلف می توان به دست آورد.

تاثیر شبکه های اجتماعی در استخدام
تاثیر شبکه های اجتماعی در استخدام

بخش عمده تمرکز این دوره بر روی رزومه است. رزومه سندی است که باید شما را معرفی کند. بگوید دارای چه مهارت، سابقه و علاقه‌هایی هستید. از منظر حرفه ای هر رزومه یک پیام واضح دارد. و یک بخش پنهان که باید ارزش‌های مورد توجه شما منتقل شود.

این نکته مهم متاسفانه در بسیاری از رزومه ها رعایت نمی شود. کلید واژه‌هایی که بیانگر نوع علاقه مندی ها،ارزش افزوده، مزیت رقابتی و ارزش‌های خاص و انحصاری شماست مورد توجه قرار نمی‌گیرند. به عنوان مثال اگر ارزش‌های خاص مورد نظر شما مباحث انسان دوستانه است و می خواهید در نهادهای مرتبط استخدام شوید، سابقه عضویت در صلیب سرخ یا هلال احمر را در رزومه خود نشان دهید. به عبارت دیگر باید دست از تواضع بردارید و رزومه شما باید آن جنبه بشردوستانه شخصیت شما را نشان بدهد. روح حاکم بر رزومه شما باید کارهای خیر، مفاهیم انسان دوستانه را منتقل کند.

یک تجربه

در مثال دیگر اگر شما تمایل به راه اندازی کسب و کارهای جدید دارید باید روحیه کشف بازارهای جدید و توسعه کسب‌وکار را در رزومه خود نشان دهید. در اینجا این سوال پیش می آید که بدیهی است افرادی مشابه مشخصات شما در بازار کار وجود دارند. اما تفاوت شما با سایرین چه می‌تواند باشد تا در فرایند استخدام و مصاحبه شما مورد توجه قرار گیرید و در یک فضای رقابتی استخدام شوید؟

لذا باید با توجه به سازمان یا شرکتی که رزومه خود ارسال می کنید، بررسی کنید که شاکله مطالبی و مفاهیمی که منتقل می کند مناسب آن سازمان استخدام کننده باشد.

 اشتباهات رایج

توجه کنید که فرایندهای استخدامی از شکل کلاسیک و سنتی فاصله گرفته و ساختارهای پیچیده‌ای به خود گرفته‌اند. با استفاده از فناوری‌های پردازش اطلاعات، روند بررسی رزومه متقاضیان استخدام در دنیا تغییر کرده است.

با تهیه دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای از اشتباهات ساده ای که زحمات شما را بر باد می دهند جلوگیری کنید.

در گذشته برای یک موقعیت شغلی شاید چهل یا پنجاه نامه ازسراسر دنیا دریافت می شد و موسسه استخدام کننده درخواست های استخدام را پس ازدریافت باز و دسته‌بندی می‌کرد. اما در حال حاضر نرم‌افزارهای تخصصی وجود دارد که کار بررسی رزومه را به صورت نیمه خودکار انجام می‌دهند. حتی الان شما می بینید که LinkedIn براساس رزومه و موقعیت شغلی به شما پیشنهاد می‌دهد. اگر دسترسی طلایی داشته باشید درخواست استخدامی شما را با سایر رقبای شما مقایسه می‌نماید. حتی تعداد افراد درخواست کننده به همراه موقعیت جغرافیایی،تحصیلات و تجربه آنها را اعلام می‌کند. می تواند شانس شما برای به دست آوردن یک فرصت شغلی تخمین بزند.

اشتباهات رایج در رزومه‌ نویسی
اشتباهات رایج در رزومه‌ نویسی

بنابراین دقت کنید که دیگر رزومه ها را انسان ها و مدیران کارگزینی و یا کارشناسان موسسات کاریابی باز و بررسی نمی کنند. در حال حاضر رزومه ها و cv ها توسط ربات ها خوانده می شوند. این نرم افزارها با ساختارهای هوش مصنوعی و تحلیل هایی که از طریق استخراج داده در اختیار دارند. بعد از پایش رزومه های مختلف مشخص می‌کنند که آن فرد ارزش مصاحبه شغلی را دارد یا خیر.

بنابراین این نکته را باید بیش از پیش دقت کرد که رزومه شما باید به گونه ای نوشته شود تا ربات‌ ها بتوانند آنها را بخواند.

 درج عکس در رزومه

تصویر در رزومه امری سلیقه است. بعضی مراجع آن را لاینفک از رزومه می دانند و بعضی مراجع اصراری بر آن ندارند. حتما رزومه باید شامل یک معرفی اجمالی از فرد باشد. تاریخ سوابق کاری باید متناسب با شغل درخواست شده باشد. در بعضی مشاغل جا به جایی از یک موقعیت به موقعیت دیگر خوب نیست و در بعضی مشاغل پروژه محور امتیاز محسوب می شود.

 نامه درخواست

بعد از تهیه رزومه، باید در فکر یک نامه درخواست (cover letter) باشید که محتوای متناسب با آن فرصت شغلی مورد نظر باشد. حتی در صورتیکه cover letter را از شما نخواستند یا به هر دلیلی نیاز نبود، متن آن را تهیه کنید تا در بدنه اصلی ایمیل ارسالی استفاده شود. بنابراین با داشتن یک الگوی کلی براساس اهداف، اطلاعات مربوطه را تکمیل و محصول نهایی در LinkedIn قرار می دهید.

لازم به ذکر است در بعضی از پلتفرم‌های کاریابی شبیه سیستم‌های جذب و استخدام سازمان ملل متحد، شما باید سوابق تحصیلی و کاری و نیز سایر مشخصات فردی خود را با تمام جزییات درج کنید.

نکات مهم مربوط به نامه درخواست را دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای با مثال های متعدد توضیح داده ام.

افرادی که قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارند باید نامه درخواست را هماهنگ با سابقه حرفه‌ای خود را با نگارش اصولی در قالب یک بسته رزومه شغلی معرفی کنند. ویژگی‌ها وقابلیت‌های فنی خود را برای سبقت از سایر رقبای شغل مورد نظر استفاده نمایید. همان  طور که قبلا هم تاکید کرده ام، نامه درخواست و رزومه مدارکی هستند که شما را توصیف میکنند. ولی به خاطر داشته باشید که نامه درخواست، فرم کاریابی یا درخواست ویزا یا اپلیکیشن پذیرش تحصیلی نیست. بلکه هدف آن متقاعد کردن کارفرما است تا در مقایسه با سایر داوطلبان از شما برای مصاحبه دعوت کند.

کاریابی بین‌المللی 

یکی از اشتباهات رایج جستجوگران شغل برای یافتن فرصت‌های شغلی بین‌المللی، اکتفا کردن به جستجو در سایت‌های کاریابی و تمرکز بر میزان حقوق و مزایایی شغل است. البته در برابری نرخ ارز و مقایسه دلار و یورو و پوند بسیار جذاب به نظر میرسند اما باید بیش از هر چیز باید شبکه سازی شغلی را جدی بگیرید.

علاوه بر جستجوی کار و آگهی‌های استخدام در سایت‌های مختلف کاریابی باید سایت‌های شرکت‌های مختلف را نیز جستجو کنید. اگرچه بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی آگهی استخدامی خود را در سایت‌های کاریابی و شغل‌ یابی بین‌المللی آگهی می‌کنند. تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد آن موسسات نگذارید.

یافتن شغل کوتاه‌ مدت یا بلند مدت در خارج از کشور راه‌های مختلفی دارد. برخی از آنها برای افرادی که در ایران ساکن هستند به سادگی در دسترس نیستند. وجود سفارت یا کنسول‌گری ایران در کشور مقصد یا کشورهای همسایه و منطقه ای که مایل به سفر هستید مهم است. زبان کشور مقصد وزبان‌هایی که به آن تسلط دارید در این فرایند اهمیت دارد. همانطور که پیش از اقدام برای دریافت ویزا باید از اعتبار پاسپورت خود اطمینان حاصل کنید. برای امکان دریافت اجازه فعالیت، اقامت موقت برای کاریابی، مجوز کار یا ویزای کار نیز باید به جزییات مقررات مربوطه دقت کنید.

 مهاجرت یا اقامت با کاریابی

برخی مشاغل خارجی بدون اخذ ویزای کار یا اقامت موقت در کشور مقصد و حتی طی مراحل مقدماتی مهاجرت امکان‌ پذیر نیستند. اگر تصمیم به مهاجرت یا اقامت یا اخذ تابعیت کشور مقصد را ندارید باید پیش از درخواست کار شرایط لازم را بررسی نمایید. مطمئن شوید که واجد شرایط اقامت، کار و تحصیل در آن کشور هستید.

بسیاری از متقاضیان پذیرش تحصیلی در دانشگاه های اروپا، امریکا، کانادا و استرالیا علیرغم هزینه زیاد شهریه دانشگاه مقصد یا هزینه زندگی، به امید یافتن یک کار دانشجویی هستند. در حالی که معمولا در رقابت برای شکار فرصت های کار دانشجویی نیز افرادی موفق هستند که با ترفندهای کاریابی آشنایی دارند.

 کاریابی با اخذ پذیرش تحصیلی

برخی روش ها برای افرادی که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی، مهاجرت به خارج از کشور و یا اخذ اقامت با سرمایه گذاری هستند کاربرد زیادی ندارد. ولی دقت کنید که حتی اگر مایل به استخدام در موسساتی هستید که در کشورهای خارجی شعبه دارد نیز باید فرایند کاریابی را با دقت خاصی دنبال کنید. دوره های با عنوان «Job Hunting Myths and Mistakes» را شرکت کنید.

استخدام در موسسات چندملیتی

بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی که دارای شعبات خارجی در اروپا، آسیا و آمریکا هستند این امکان را می‌دهند که متقاضیان کار با یک درخواست شغلی، شانس یافتن کار در کشورهای مختلف را داشته باشند. گاهی اطلاعیه های استخدامی این موسسات برای انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها ارسال می شود تا از دانش آموختگان یک رشته یا مقطع خاص تحصیلی جذب کنند.

در این زمینه با افراد فعال در تخصص خود ارتباط برقرار کنید. از دوستان و آشنایانی کمک بگیرید که برای کار به خارج از کشور سفر کرده‌اند. افرادی که در آنجا اقامت داشتند و در زمینه شغلی خود موفق بوده‌اند. شبکه سازی شغلی خود را موثرتر شکل دهید.

اگر با کوچینگ آشنایی ندارید، پیشنهاد می کنم ویدیوهای آموزشی رایگان مرتبط با کوچینگ  را ببینید

نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام. ممنون از مطالب جالبتون، اونقدر که روان بیان کردید آدم مجذوب مطالبتون می شه.

 2. *کسب درآمد از اینترنت روزانه 5/1 میلیون تومان و ماهانه 30 الی 40 میلیون تومان با روزی کمتر از 2 ساعت فعالیت آسان*
  *کاملا تضمینی و تست شده *
  *تا آخر عمرتان استقلال مالی داشته باشید و به رویاهایتان دست پیدا کنید *
  *به یاد داشته باشید که برای میلیونر شدن اصلا لازم نیست سخت کار کنید، کافیه فقط هوشمندانه کار کنید*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا