کسب و کار بین المللی

شبکه‌سازی شغلی: کجا دنبال کار بگردم؟

برای استخدام در خارج ازکشور چه قدم‌هایی باید برداشت؟

آیا شما هم رویای فعالیت در عرصه بین المللی و استخدام در موسسات خارج از کشور دارید؟ آیا مایل به آغاز زندگی تازه‌ای هستید؟ آیا شما هم این را سوال را دارید که: کجا دنبال کار بگردم؟ اگر پاسخ این سوالات بله است، برای اشتغال در خارج ازکشور باید قدم های درست بردارید.

البته درخواست کار مراحل گوناگونی دارد و به دلیل تنوع نظام‌های اداری کمی دشوار است. ولی با اطلاع از چند ترفند و بهره مندی از فناوری و شبکه‌های اجتماعی، درخواست کار می‌تواند راحت‌ تر شود.

کجا دنبال کار بگردم؟

در اینجا می خواهم از تجربه ی خودم در آموزش رزومه نویسی حرفه ای، شبکه سازی شغلی و شبکه سازی بین المللی صحبت کنم و درباره ی اینکه چطور می توان از این راه ها فرصت های کاری بی شماری را به دست آورد صحبت کنم.

کجا دنبال کار بگردم؟
کجا دنبال کار بگردم؟

حرفه ای‌ها می‌دانند مهارت‌های بازار کار در جهان به روز شده است و اگر در فکر استخدام و اشتغال در یک شرکت یا موسسه تولیدی، خدماتی یا علمی هستید و یا مایل به کارآفرینی و راه‌اندازی یک کسب و کار در خارج از کشور هستید، صرفا اقدام برای اخذ ویزای توریستی یا پذیرش تحصیلی و یا حتی اخذ اقامت با سرمایه‌گذاری ممکن است قدم های صحیحی نباشند.

برخی از فارغ‌التحصیلان حتی با وجود داشتن نمرات خوب از دانشگاه‌های معتبر برای یافتن شغل در سطح بین‌المللی دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل در اخذ پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا کاریابی در عرصه‌های جهانی فقط تحصیلات تعیین کننده نیست.

شبکه سازی حرفه ای

در این رابطه چند سوال مطرح است:

 • چرا برخی از افراد و شرکت‌ها همیشه پروژه‌هایی در دست انجام دارند؟
 • چرا برخی دوستان و آشنایان و اطرافیان ما همیشه پیشنهاد های شغلی خوبی دارند؟
 • چرا برخی در دستیابی به موقعیت‌های شغلی بین المللی موفق نمی‌شوند؟
 • چرا برخی موقعیت‌های شغلی بین المللی با آگهی پر نمی‌شوند؟

پاسخ همه این سوال‌ها «مهارت در شبکه سازی حرفه‌ای» است. ولی این فرایند بدون یک رزومه حرفه‌ای قابل دستیابی نیست. به عبارت دیگر یک شبکه سازی شغلی قدرتمند از ارتباطات تخصصی میتواند سرعت و کیفیت انجام کارها را افزایش دهد. تردید نکنید که شبکه سازی شغلی در هر حرفه و تخصصی، یک مهارت است که برخی آن را جادوی روابط عمومی و ارتباطات می‌دانند. دردورانی که اغلب از بیکاری و درآمد کم شکایت می کنند و حقوق دریافتی خود را بر مبنای دلار و یورو با سایرین مقایسه می‌کنند. برخی افراد موفق پیشنهاد های شغلی و سفارش پروژه‌ های جدید را با ایمیل و تلفن و یا حتی پیام از لینکدین می‌گیرند.

استخدام در موسسات بين المللی
استخدام در موسسات بين المللی

ترفندهای استخدام در موسسات بين المللی

پس از آماده شدن برای درخواست کار باید رزومه یا CV خود را به زبان کشور یا کشورهای مقصد آماده ‌کنید. اطمینان حاصل کنید که رزومه‌ تان روزآمد شده است. یک رزومه استاندارد بین‌المللی باید مهارت‌های عمومی و فرهنگی شما را هم نشان دهد تا کارفرما یا شرکت های واسطه استخدامی بتوانند شخصیت کاری و حرفه ای شما را با نیازمند های شرکت و سازمان مقصد تطابق دهند. در رزومه بر مهارت‌های خود تأکید کنید ولی صداقت کامل داشته باشید. خود را برای پاسخ به سوالات جزیی در مصاحبه آماده کنید. مصاحبه می تواند به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق اسکایپ انجام ‌شود.

نامه درخواست یا انگیزه نامه؟

از طرفی شما برای کاریابی و یا اخذ پذیرش تحصیلی به مدارکی نیاز دارید. شاید انگیزه نامه یا نامه درخواست از دشوارترین آن‌ها باشد. چرا که باید با مهارت نوشته شود. این درخواست در کمیته پذیرش که معمولاً متشکل از چند مدیر و استاد عالی‌ رتبه است که در اتاقی دربسته نامه‌های نوشته‌ شده ده ها و بلکه  صدها نفر را بررسی می‌کنند. از آن میان باید صلاحیت تعداد اندکی را تایید کنند. توجه داشته باشید که این کمیته هیچ شناختی از شما ندارد. لذا فقط با خواندن رزومه و درخواست یا انگیزه نامه می‌تواند شایستگی شما را تشخیص دهد.

در درخواست نامه ها باید خود را پویا، متمایز، باهوش وعلاقه‌ مند نشان دهید که دارای قابلیت های منحصربه‌ فرد هستید. قبل از ارسال نامه خود حتما از مشورت و بازخوانی  اساتید و افراد دارای صلاحیت کمک بگیرید. گاهی سرنوشت شما با کم یا زیاد شدن یک کلمه تغییر میکند.

رزومه شغلي چيست؟

نکته بسیار مهم در مورد افرادي که قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارند این است که «رزومه شغلی» تابلوی معرف ویژگی‌ها و قابلیت‌های فنی آنهاست. به عبارتی مدرکی است که آنها را برای سازمان و نهاد استخدام کننده توصیف می کند. لذا باید دقت کرد تا از اشتباهات رایج که متاسفانه در بسیاری از رزومه های کارجویان دیده می شود پرهیز کرد. در رقابت‌های استخدامی نه تنها باید شانس ورود به عرصه رقابت داشت بلکه حتی شاید بتوان پیشتاز بود.

برای نگارش حرفه ای رزومه خود می توانید از دوره آموزش رزومه نویسی استفاده کنید.

مطالب این مجموعه آموزشی می تواند شما را برای ورود به بازار کار خارج ازکشور توانمند کند. شما باید بتوانید با تکيه بر توانایی علمی و مهارتی خود، مسیر شغلی مورد نظرتان را پيدا کنید.

كاريابي بین المللی
كاريابي بین المللی

براي كاريابي بین المللی به چه چیزهایی نياز داريم؟

برخی از فارغ‌التحصیلان حتی با وجود داشتن نمرات خوب از دانشگاه‌های معتبر برای یافتن شغل در سطح بین المللی دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارج از کشور و یا کاریابی در عرصه‌های جهانی موفق نیستند.

از طرفی دانش آموختگان جویای کار نمی توانند فقط با تکيه بر آموخته‌های علمی و آکادمیک مسير آينده خود را تعيين کنند. به همین دلیل است که می بینیم بسیاری از جوانان با داشتن تحصيلات عالی به ناچار در مشاغل غير مرتبط و بعضا بسيار پایين‌تر از سطح استعدادها و توانایي‌های خود مشغول به کار شده اند. از مشکلات اصلي کساني که قصد ورود به بازار کار را دارند ناتواني در پيدا کردن شغل مناسب است. گاهی به دليل نداشتن قابليت‌ها ومهارت‌های شغلی است. گاهی ضعف در اجرایی کردن توانایي‌ هاي علمي به دليل نداشتن تجربه در مواجهه با کارفرمايان و عدم موفقيت در مصاحبه‌هاي شغلي مي باشد.

دوره‌های آموزشی بین المللی
دوره‌های آموزشی بین المللی

اگر مدرک شما حداقل لیسانس است و تازه فارغ التحصیل شده‌ايد، بايد در مسير حرفه‌ای درست قرار گرفته براي خودتان سابقه سازی كنيد. ولي اگر تصميم نداريد براي خودتان آينده جديدي بسازيد، این صفحه را اشتباه آمده اید!

تمامی نکات مهم در رزومه نویسی را در دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای ببینید.

یک تجربه

چگونگی تنظیم سوابق فعالیت های شخصی و سازمانی آشنایی با شبکه‌های کسب و کار (نظیر لینکدین) بسیار اهمیت دارد. چون درخواست کار مراحل گوناگونی دارد و به دلیل تنوع نظام های اداری، پيش بيني نتايج کمی دشوار است. با اطلاع از چند ترفند و بهره‌مندی از تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی، درخواست کار می تواند راحت‌تر شود.

توصیه من به فعالان حوزه کارآفرینی و نیز جویندگان کار در فضاي بين المللي این است که در مورد کشورهایی که مایلید کار کنید، قبلا تحقیق کنید. قوانین و شرایط لازم حقوقی، شهروندی، مالی،سیاسی، امنیتی، بهداشتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را بررسی کنید. باید بتوانید خود را با فرهنگ کاری و شرایط زندگی در آن کشور وفق دهید.

 صفر تا صد دوره‌های آموزشی بین المللی را کجا پیدا كنيم؟

مخاطبان این دوره آموزشی مدیران توسعه‌ای، مدیران سازمان‌ها و موسسات دولتی، مدیران شرکت‌‌های کوچک و متوسط، دانش‌ آموختگان دانشگاه‌ها، کارجویان، کارآفرینان، کارشناسان و کلیه علاقه‌ مندان به توسعه فعالیت های بین‌المللی و شبکه سازی شغلی هستند. مباحث دوره نیز شامل شبکه سازی حرفه‌ای، رزومه نويسي حرفه‌ای به زبان انگليسي، تهیه نامه درخواست شغلی یا تحصیلی و حضور پویا در لینکدین هستند.

دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای رزومه شما را از سایرین متمایز می کند. اهداف این مجموعه‌های آموزشی عبارتند از:

-آشنایی با شبکه سازی حرفه ای در فضای مجازی.

-آشنایی با کلیات یک رزومه کاری قابل قبول.

-آشنایی با چارچوب یک درخواست قابل قبول.

-آشنایی كلي  با اصول مدیریت صفحات  LinkedIn.

در اين فرايند شما با اين مفهوم آشنا خواهيد شد كه در فضاي كاري حرفه‌اي امروز، شما به شکل کاراکتری نمایش داده شوید که مورد نظر خود شماست. لذا اگر لازم است شما در صحنه تئاتر زندگی نقشی را ایفا کنید، باید توجه کنید رزومه‌ تان مناسب با نقش خودتان باشد.

در صورتی که رزومه شما آرایش مناسبی نداشته باشد، نباید انتظار پیدا کردن نقش مورد نظر هم داشته باشید. بنابراین يكي از مهم ترین مباحث تمرکز بر روی بحث شخصیت پردازی و آمادگي براي پرسنال برندينگ است.

چه اطلاعاتي را در رزومه خود قرار دهيم؟

با مطالب رزومه خود رابطه احساسي برقرار نكنيد. رزومه شما لازم نيست حاوي تمام اطلاعات شخصي يا حتي سوابق شما باشد و شايد موضوعی از نظر شما جالب توجه باشد. اما باید از رزومه‌ تان حذف شود.

در مورد ظرفيت‌هاي شخصي نيز دقت داشته باشيد كه بعضی موضوعات مانند تاهل، تجرد، داشتن فرزند، بازنشستگی و نظاير آن برای عده‌ای محدودیت و برای برخي دیگر فرصت محسوب مي‌شود. لذا برخی از موارد می‌تواند در شرايط کاری افراد تاثیرگذار باشد.

پس از اين اقدام و زمانی که شخصیت پردازی مناسب انجام شد، بايد کار شبکه سازی شغلی را شروع کنید. اتصال به شبكه دوستان، افراد موثر، موسسات، انجمن‌ها و اشخاص حقيقي يا حقوقي که می توانند شما را ارتقا دهند را آغاز كنيد. از اين لحظه نقطه پروازی برای یافتن شغل مناسب برای خود بسازيد.

رزومه سازها و انتشار رزومه شغلی

برای شروع کار شايد از شما درخواست شود که پیش نویس cv خود را در يك محيط اشتراكي نظير دراپ باکس قرار دهید. هدف از این کار محک زدن قدرت نقدپذیری است. شما باید ظرفیت این را داشته باشید كه لااقل cv اصلاح شده خودتان را در محیط مشترک با دیگران ببینيد.

لذا اگر هنوز آمادگی آن را ندارید که سایرین پیش نویس cv شما را ببینند، اگر هنوز آمادگی این را ندارید cv شما توسط دیگران پاک شود، اگر نمی توانید خودتان و توانایی های تان را به دیگران معرفی کنید، یعنی هنوز آمادگی ورود به فضای حرفه‌ای را ندارید. هر مقدار که فضای حرفه ای شما سخت تر و پیچیده تر شود، برندسازی نیز مشکل‌ترمی شود زیرا شما در حال رقابت با دیگران هستید.

تعيين هدف
تعيين هدف

تصور کنید شرکتی تاسیس كرده‌ايد و فعالیتش به خوبی پیش می‌رود و در کنار این شرکت، شرکت دیگری را راه اندازی می کنید. البته تصور برخي این است که هر دو شركتي مثل کوکاکولا و پپسی رقیبند. ممكن است به شما بگويند شما نمی‌توانید کاری انجام دهید. ولي دقت داشته باشيد كه در عالم فعاليت حرفه‌اي این دست هایی که به سمت یکدیگر پرتاب شده و در حال رقابت به نظر می رسند، ممكن است در شرايط ديگري دست شان در دست یکدیگر باشد و منافع مشترك ديگري را دنبال كنند.

رقبای خود را جدی بگیرید

به عبارت ديگر قبل از اینکه کاری را انجام دهید جايگاه رقباي خودتان را پیدا کنید. درغیر این صورت به دلیل کوچك نمایی یا بزرگ نمایی بیشاز حد رقبا وارد عرصه‌ای می شوید که يا انگيزه رقابت نداريد و يا ميدان رقابت متعلق به شما نیست.

نتيجه اين مي شود كه شما در يك فرايند كارآفريني ممكن است توان رستوران داری داشته باشيد. ولي به دليل خطاي هدف گذاري به شغل كارگري رستوران برسيد. بعد متوجه شوید که حتي گارسونی هم بلد نیستید! متاسفانه در اين فرايند شما لزوما به رستوران داری نمی‌رسید. چون ظرفیت‌های علمی، عملی، مهارتي و محدودیت‌های خودتان را درست ارزیابی نكرده‌ايد.

چگونه تعيين هدف كنيم؟

نکته ديگري که در جلسات قبل هم بر روي آن تاکید شد اهميت هدف گذاری بود. انسان بدون هدف به جایی نمی‌رسد. اگر برسد يا شانسی است و يا اشتباهي! چرا كه ما در اصول مديريت هيچ گاه براساس استثناء رفتار نمي‌كنيم. براي هر هدفي بايد بر اساس يك سري اصول و قواعد رفتار كنيم.

شخصا معتقدم بدون اهداف قابل اندازه گیری، قابل دستیابی،مرتبط و همراه با زمان بندی مشخص احتمال وصول به يك نقطه مشخص در حد غيرممكن است. درتعيين هدف نيز عنصر زمان بندی فاكتور بسیار مهمی است. زیرا اگر شما براي هدف خود زمان بندی نداشته باشيد نمی توانید ارزیابی درستي از خودتان انجام دهید.

مربی فوتبال زندگی خود باشید

مانند يك مربی فوتبال که يك تیم را برای مسابقات حرفه‌اي و حتي تا سطح جام جهانی آماده می کند و از شکست و پیروزی تيم برای رسیدن به هدفش بازخورد می گیرد. ما هم بايد بتوانيم در يك فرايند قابل اندازه گيري ميزان پيشرفت يا پسرفت خود را سنجش كنيم.

رزومه نویسی
رزومه نویسی

در مواردی از قبیل توانایی‌هاي فردي، سطح زبان انگلیسی، مهارت‌ها، مقررات ملي، قوانین کشورهاي مقصد،حوزه فعالیت تخصصي محل شروع ما را تعیین میکنند. حتي با توجه به عناصري مانند تبعیض نژادی، تبعیض دینی، تبعيض جنسیتی و نظاير آن، در واقع نقطه استارت كار ما مشخص می‌شود. با تهيه يك رزومه كاري به انضمام يك نامه درخواست اصولي و البته با شبکه سازی هدف مند، براي آينده آماده شوید.

تاثير شبكه هاي اجتماعي در استخدام

در اين مسير بسته به علاقه فرد برای کار در حوزه هاي تخصصي می‌تواناز پلتفرم هایی نظیر لینکدین (LinkedIn) یا حوزه آکادمی مثل ریسچ گیت (ResearchGate)  فعالیت خود را آغاز نمود. در مواجهه با این فضای حرفه‌ای و پلتفرم انتخابی، می توان بازارهاي كار و استخدام آشکار وپنهان را پیدا کرد. لازم است اینجا تاکید کنم که اگر برای ۳۰۰ – ۴۰۰ فرصت شغلی درخواست استخدام فرستاده‌اید و جوابی نگرفته‌اید هنوز نااميد نشويد.

چون ممكن است شما روی فقط پنج درصد بازار سرمایه گذاری کرده اید. یعنی علت آنكه شما از آن نتیجه ای نگرفته‌ اید اين است كه روی درصد كمي از کل بازار سرمايه‌گذاري كرده ايد است. بقيه بازار کشف نشده اطراف تان را با روش‌های مختلف می توان به دست آورد.

تاثير شبكه هاي اجتماعي در استخدام
تاثير شبكه هاي اجتماعي در استخدام

بخش عمده تمرکز اين دوره بر روی رزومه است. رزومه سندی است که باید شما را معرفی کند. بگوید دارای چه مهارت، سابقه و علاقه‌هايي هستید. از منظر حرفه اي هر رزومه يك پيام واضح دارد. و يك بخش پنهان كه باید ارزش‌های مورد توجه شما منتقل شود.

اين نكته مهم متاسفانه در بسياري از رزومه ها رعایت نمی شود. کلید واژه‌هايي كه بیانگر نوع علاقه مندي ها،ارزش افزوده، مزيت رقابتي و ارزش‌های خاص و انحصاري شماست مورد توجه قرار نمي‌گيرند. به عنوان مثال اگر ارزش‌های خاص مورد نظر شما مباحث انسان دوستانه است و می خواهید در نهادهاي مرتبط استخدام شويد، سابقه عضويت در صلیب سرخ يا هلال احمر را در رزومه خود نشان دهيد. به عبارت ديگر بايد دست از تواضع برداريد و رزومه شما باید آن جنبه بشردوستانه شخصيت شما را نشان بدهد. روح حاكم بر رزومه شما باید کارهای خیر، مفاهیم انسان دوستانه را منتقل کند.

یک تجربه

در مثال ديگر اگر شما تمایل به راه اندازی کسب و کارهای جديد دارید باید روحیه کشف بازارهای جدید و توسعه کسب‌وکار را در رزومه خود نشان دهید. در اینجا این سوال پیش می آید که بديهي است افرادی مشابه مشخصات شما در بازار كار وجود دارند. اما تفاوت شما با سایرین چه می‌تواند باشد تا در فرايند استخدام و مصاحبه شما مورد توجه قرار گيريد و در يك فضاي رقابتي استخدام شوید؟

لذا باید با توجه به سازمان يا شركتي که رزومه خود ارسال می کنید، بررسی کنید که شاکله مطالبي و مفاهيمي که منتقل می کند مناسب آن سازمان استخدام كننده باشد.

اشتباهات رایج در رزومه‌ نویسی

توجه كنيد كه فرايندهاي استخدامي از شكل كلاسيك و سنتي فاصله گرفته و ساختارهاي پيچيده‌اي به خود گرفته‌اند. با استفاده از فناوري‌هاي پردازش اطلاعات، روند بررسی رزومه متقاضيان استخدام در دنیا تغییر کرده است.

با تهیه دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای از اشتباهات ساده ای که زحمات شما را بر باد می دهند جلوگیری کنید.

در گذشته برای يك موقعيت شغلی شايد چهل يا پنجاه نامه ازسراسر دنیا دريافت می شد و موسسه استخدام كننده درخواست هاي استخدام را پس ازدريافت باز و دسته‌بندی می‌کرد. اما در حال حاضر نرم‌افزارهاي تخصصي وجود دارد که کار بررسی رزومه را به صورت نيمه خودكار انجام می‌دهند. حتي الان شما مي بينيد كه LinkedIn براساس رزومه و موقعیت شغلی به شما پیشنهاد می‌دهد. اگر دسترسي طلايي داشته باشيد درخواست استخدامي شما را با ساير رقباي شما مقایسه می‌نماید. حتی تعداد افراد درخواست کننده به همراه موقعیت جغرافیایی،تحصیلات و تجربه آنها را اعلام می‌کند. مي تواند شانس شما برای به دست آوردن يك فرصت شغلي تخمین بزند.

اشتباهات رایج در رزومه‌ نویسی
اشتباهات رایج در رزومه‌ نویسی

بنابراين دقت كنيد كه ديگر رزومه ها را انسان ها و مديران كارگزيني و يا كارشناسان موسسات كاريابي باز و بررسي نمي كنند. در حال حاضر رزومه ها و cv ها توسط ربات ها خوانده می شوند. اين نرم افزارها با ساختارهاي هوش مصنوعي و تحليل هايي كه از طريق استخراج داده در اختيار دارند. بعد از پایش رزومه های مختلف مشخص می‌كنند که آن فرد ارزش مصاحبه شغلی را دارد یا خیر.

بنابراین اين نكته را بايد بيش از پيش دقت كرد كه رزومه شما باید به گونه ای نوشته شود تا ربات‌ ها بتوانند آنها را بخواند.

درج عکس در رزومه: آری یا خیر؟

تصویر در رزومه امری سلیقه است. بعضی مراجع آن را لاینفک از رزومه می دانند و بعضی مراجع اصراری بر آن ندارند. حتما رزومه باید شامل یک معرفی اجمالی از فرد باشد. تاریخ سوابق کاری باید متناسب با شغل درخواست شده باشد. در بعضی مشاغل جا به جایی از یک موقعیت به موقعیت دیگر خوب نیست و در بعضی مشاغل پروژه محور امتیاز محسوب می شود.

نامه درخواست چيست؟

بعد از تهيه رزومه، بايد در فكر یک نامه درخواست (cover letter) باشيد که محتوای متناسب با آن فرصت شغلی مورد نظر باشد. حتي در صورتیکه cover letter را از شما نخواستند يا به هر دليلي نیاز نبود، متن آن را تهيه كنيد تا در بدنه اصلی ایمیل ارسالي استفاده شود. بنابراین با داشتن یک الگوی کلی براساس اهداف، اطلاعات مربوطه را تکمیل و محصول نهایی در LinkedIn قرار می دهید.

لازم به ذکر است در بعضی از پلتفرم‌هاي كاريابي شبيه سیستم‌هاي جذب و استخدام سازمان ملل متحد، شما باید سوابق تحصیلی و كاري و نيز سایر مشخصات فردي خود را با تمام جزييات درج كنيد.

نکات مهم مربوط به نامه درخواست را دوره آموزش رزومه نویسی حرفه‌ای با مثال های متعدد توضیح داده ام.

افرادي که قصد ورود به بازار کار خارج از کشور را دارند باید نامه درخواست را هماهنگ با سابقه حرفه‌ای خود را با نگارش اصولی در قالب یک بسته رزومه شغلی معرفی کنند. ویژگی‌ها وقابلیت‌های فنی خود را برای سبقت از سایر رقبای شغل مورد نظر استفاده نمایید. همان  طور كه قبلا هم تاكيد كرده ام، نامه درخواست و رزومه مداركي هستند كه شما را توصیف میکنند. ولی به خاطر داشته باشید که نامه درخواست، فرم کاريابي یا درخواست ویزا یا اپليكيشن پذیرش تحصیلی نیست. بلکه هدف آن متقاعد کردن کارفرما است تا در مقایسه با سایر داوطلبان از شما برای مصاحبه دعوت کند.

 باید و نبایدهای استخدام در شرکت‌های خارجی

كجا به دنبال كاريابي باشيم؟

یکی از اشتباهات رایج جستجوگران شغل برای یافتن فرصت‌های شغلی بین‌المللی، اکتفا کردن به جستجو در سایت‌های کاریابی و تمرکز بر میزان حقوق و مزایایی شغل است. البته در برابری نرخ ارز و مقایسه دلار و یورو و پوند بسیار جذاب به نظر میرسند اما باید بیش از هر چیز باید شبکه سازی شغلی را جدی بگیرید.

علاوه بر جستجوی کار و آگهی‌های استخدام در سایت‌های مختلف کاریابی باید سایت‌های شرکت‌های مختلف را نیز جستجو کنید. اگرچه بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی آگهی استخدامی خود را در سایت‌های کاریابی و شغل‌ یابی بین‌المللی آگهی می‌کنند. تمام تخم مرغ‌های خود را در سبد آن موسسات نگذارید.

یافتن شغل کوتاه‌ مدت یا بلند مدت در خارج از کشور راه‌های مختلفی دارد. برخی از آنها برای افرادی که در ایران ساکن هستند به سادگی در دسترس نیستند. وجود سفارت یا کنسول‌گری ایران در کشور مقصد یا کشورهای همسایه و منطقه ای که مایل به سفر هستید مهم است. زبان کشور مقصد وزبان‌هایی که به آن تسلط دارید در این فرایند اهمیت دارد. همانطور که پیش از اقدام برای دریافت ویزا باید از اعتبار پاسپورت خود اطمینان حاصل کنید. برای امکان دریافت اجازه فعالیت، اقامت موقت برای کاریابی، مجوز کار یا ویزای کار نیز باید به جزییات مقررات مربوطه دقت کنید.

مهاجرت یا اقامت با کاریابی

برخی مشاغل خارجی بدون اخذ ویزای کار یا اقامت موقت در کشور مقصد و حتی طی مراحل مقدماتی مهاجرت امکان‌ پذیر نیستند. اگر تصمیم به مهاجرت یا اقامت یا اخذ تابعیت کشور مقصد را ندارید باید پیش از درخواست کار شرایط لازم را بررسی نمایید. مطمئن شوید که واجد شرایط اقامت، کار و تحصیل در آن کشور هستید.

بسیاری از متقاضیان پذیرش تحصیلی در دانشگاه های اروپا، امریکا، کانادا و استرالیا علیرغم هزینه زیاد شهریه دانشگاه مقصد یا هزینه زندگی، به امید یافتن یک کار دانشجویی هستند. در حالی که معمولا در رقابت برای شکار فرصت های کار دانشجویی نیز افرادی موفق هستند که با ترفندهای کاریابی آشنایی دارند.

تفاوت کاریابی با اخذ پذیرش تحصیلی

برخی روش ها برای افرادی که به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارجی، مهاجرت به خارج از کشور و یا اخذ اقامت با سرمایه گذاری هستند کاربرد زیادی ندارد. ولی دقت کنید که حتی اگر مایل به استخدام در موسساتی هستید که در کشورهای خارجی شعبه دارد نیز باید فرایند کاریابی را با دقت خاصی دنبال کنید. دوره های با عنوان «Job Hunting Myths and Mistakes» را شرکت کنید.

استخدام در موسسات چندملیتی

بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی که دارای شعبات خارجی در اروپا، آسیا و آمریکا هستند این امکان را می‌دهند که متقاضیان کار با یک درخواست شغلی، شانس یافتن کار در کشورهای مختلف را داشته باشند. گاهی اطلاعیه های استخدامی این موسسات برای انجمن فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها ارسال می شود تا از دانش آموختگان یک رشته یا مقطع خاص تحصیلی جذب کنند.

در این زمینه با افراد فعال در تخصص خود ارتباط برقرار کنید. از دوستان و آشنایانی کمک بگیرید که برای کار به خارج از کشور سفر کرده‌اند. افرادی که در آنجا اقامت داشتند و در زمینه شغلی خود موفق بوده‌اند. شبکه سازی شغلی خود را موثرتر شکل دهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF)، بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره های تخصصی و مسئولیت‌‌های اجرایی به طیف وسیعی از سازمان های بخش خصوصی و دولتی ایرانی و بین المللی دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ جوانان بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌ مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام. ممنون از مطالب جالبتون، اونقدر که روان بیان کردید آدم مجذوب مطالبتون می شه.

 2. *کسب درآمد از اینترنت روزانه 5/1 میلیون تومان و ماهانه 30 الی 40 میلیون تومان با روزی کمتر از 2 ساعت فعالیت آسان*
  *کاملا تضمینی و تست شده *
  *تا آخر عمرتان استقلال مالی داشته باشید و به رویاهایتان دست پیدا کنید *
  *به یاد داشته باشید که برای میلیونر شدن اصلا لازم نیست سخت کار کنید، کافیه فقط هوشمندانه کار کنید*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن