تجربه نگاریکوچینگ

ویدیو: تیم کوچینگ

رحمان قنبرزاده

کوچینگ گروهی، تیم‌ها را قادر می‌سازد تا در مسیر عملکرد بهتر و توسعه مداوم تلاش کنند. این، به نوآوری، انعطاف پذیری، انطباق پذیری و تعیین اهداف نیاز دارد. همه این موارد یک کوچ را قادر می‌سازد تا همه ویژگی‌هایی که در تیم کوچینگ به آن نیاز دارند، به کار گرفته شود.

اخیرا” مدل شایستگی‌های تیم کوچینگ توسط فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) منتشر شده است. این مدل، تعریف واضح و روشنی را برای تیم کوچینگ ارائه می‌دهد. فدراسیون، مشارکت در یک فرآیند خلاقانه و بازخوردی، در یک تیم پویا، برای به حداکثر رساندن توانایی‌ها و پتانسیل‌های اعضای آن تیم در رسیدن به اهداف مشترک را تاکید می‌کند.

در این فرایند می‌توان از کوچینگ متناظر یا همسطح (Peer Coaching) هم که یک فرایند یادگیری است که در آن دو یا چند نفر با هم مهارت‌های خود را توسعه دهند، استفاده کرد. برای انجام کوچینگ متناظر (همسطح) شما میتوانید از پلتفرم‌های مختلف استفاده کنید که در آن دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان کوچینگ می‌توانند همکار متناظر خود را برای تمرین و یا انجام کوچینگ با اخذ وجه پیدا کنند. همچنین متخصصان و مدیران اجرایی آشنا با کوچینگ، که ممکن است با هم کار کنند یا نکنند، محیطی قابل اعتماد ایجاد می‌کنند تا با حمایت از هم و تسهیل یادگیری خودگردان به یکدیگر کمک کنند.

این مدل برای ایجاد و ادغام با شایستگی‌های کوچینگ ICF Core Competitions در زمینه مربیگری گروهی طراحی شده است. البته برای کوچینگ سازمانی باید به تجربیات کوچ نیز توجه زیادی داشت.

کوچینگ عملکرد
تیم کوچینگ با رویکرد بهبود عملکرد سازمانی

توسعه مدل تیم کوچینگ

ICF در تعریف دانش، مهارت‌ها، توانایی‌ها و سایر خصوصیات یک مربی (کوچ) حرفه‌ای پیشگام است. هیچ نهاد دیگری در حوزه کوچینگ، این مدل را در تعریف شایستگی‌های کوچینگ اتخاذ نکرده است. ICF با اتکا به تیم متخصص خود، برای توسعه این مدل با یک پروژه تحقیقاتی گسترده حرکت کرده است. مرور ادبیات، مصاحبه و بررسی بازخوردهای مراکز آموزش کوچینگ، برای بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شدند.

نتیجه کار مدلی است که تعریفی واضح و روشن برای تیم کوچینگ ارائه می‌دهد. این مدل برای ایجاد و ادغام با شایستگی‌های اصلی ICF در زمینه مربیگری تیمی طراحی شده است. در این مسیر شایستگی‌ جدیدی برای مربیگری گروهی، فراتر از هشت شایستگی‌ اصلی ICF لازم نیست. اما چندین شایستگی‌ فرعی در این مدل مشخص شده است.

همچنین در این مدل، در مورد اصول اخلاقی و رازداری در مربیگری گروهی، توصیه‌هایی شده است. شایستگی‌های کوچینگ راهنمایی روشنی را برای مربیان فراهم می‌کند تا کوچینگ خود را مطابق با آیین نامه اصول اخلاقی ICF انجام دهند.

در باره اصول تیم کوچینگ بیشتر بدانید

ترجمه و تالیف: رحمان قنبرزاده

نمایش بیشتر

پشتیبانی محتوا

نام نویسندگان یا ارائه‌کنندگان مقالات، مطالب و ویدیوهایی که توسط این کاربر منتشر می‌شود، بالای همین صفحه و زیر عنوان اصلی مقاله درج شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا