کوچینگویدیوهای آموزشی

ویدیو: معرفی آموزش کوچینگ با شرایط پروبونو

خدمات Pro bono در کوچینگ چیست؟ همه آنچه در باره پروبونو باید بدانید.

خدمات Pro bono در لاتین به معنای “برای مصلحت عمومی” است ولی ممکن است در شرایط متفاوتی با این اصطلاح روبرو شوید. این خدمات معمولا با هزینه کمتر از حالت عادی یا درقبال یک خدمت و یا معاوضه با یک کالا هستند. البته گاهی خدمات پروبونو به صورت رایگان نیزارائه می شود.

همه می دانیم که داوطلب بودن برای سازمانها، برای ما چقدر مهم است. من نیز طرفدار کار داوطلبانه هستم، اما روشِ پروبونو (pro bono) را مسیری حرفه ای برای رشد فردی و اجتماعی می‌بینم. هدف اصلی در این برنامه رساندن نفع یک فعالیت به یک گروه هدف یا عموم مردم است. من به همکاران حرفه‌ای خود پیشنهاد می‌دهم که بخشی از ساعات کاری یا محصولات خود را به صورت پروبونو ارائه نمایند.

پروبونو (Pro bono) چیست؟

عبارت لاتین  Pro bono publico که در زبان انگلیسی معنای for the public public  دارد، معمولاً به اختصار pro bono  خوانده می‌شود. پروبونو به کارهای حرفه‌ای گفته می شود که به صورت داوطلبانه و با هزینه کم یا معاوضه و یا گاهی بدون پرداخت هزینه انجام می شود. برخلاف خدمات داوطلبانه که به شکل سنتی، به صورت عام و حتی برای کارهای عادی نیز ارائه می شود، در پروبونو از مهارت‌های خاصِ متخصصان یک رشته تخصصی برای ارائه خدمات حرفه‌ای استفاده می کنند.

البته اصطلاح Pro bono publico در برخی کشورهای اروپایی درباره سازمانهای عمومی یا غیردولتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش خصوصی، یکی از روشهای رایج پروبونو این است که به جای توزیع سود بین سهامداران، بخشی از سود را از طرف آنها صرف اموری که دارای منافع عمومی است می‌کنند.

علاوه بر موسسات دولتی و خصوصی، اشخاص حقیقی نظیر معلمان، پزشکان، وکلا، حسابداران و صاحبان بسیاری از اصناف، بخشی از خدمات و مهارت تخصصی خود را در راستای مسئولیت اجتماعی، به صورت بسیار ارزان و یا رایگان ارائه می‌دهند.

در کشورهایی که نظام مالیاتی سختگیرانه و دقیقی دارند، خدمات پروبونو باید شامل تمام یا برخی از خصوصیات زیر باشند:

 • حرفه‌ای باشد و توسط افراد متخصص ارائه شود
 • در حالت عادی درقبال هزینه انجام شود
 • صرفا هدف انتفاع مالی نداشته باشد
 • دستورالعمل مشخص داشته باشد
 • خدمت گیرنده باید آزادانه و بدون اجبار آن را انتخاب کنند
خدمات پروبونو در کوچینگ چیست؟

پروبونو: داوطلبانه یا ایفای مسئولیت اجتماعی؟

توجه شود که خدمات حرفه ای پروبونو معادل همان خدمات داوطلبانه نیستند. اگرچه شباهت‌های مختلفی نیز با هم دارند.خدمات پروبونو کاری نیستند که شما برای همسایه خود بصورت رایگان انجام می‌دهید. یا شامل داوطلب شدن برای حضور در یک راهپیمایی و توزیع آب یا انتظامات جمعیت نیست.

خدمات پروبونو معمولا با هزینه ارائه می شوند صرفنظر از اینکه آن هزینه را خود فرد یا اشخاص ثالث بپردازند. به عنوان مثال، یک پزشک ممکن است وقت و تخصص خود را برای ویزیت تعداد خاصی بیمار اهدا کند اما برای تأمین بخشی از هزینه‌های ارائه شده، درخواست پرداخت کند. درحالیکه داوطلبانِ کمک به افراد ناتوان یا سازمانهای خیریه معمولا به طور رایگان وقت، دانش، مهارت و تخصص خود را ارائه می‌دهند.

گاهی این تفاوت در شیوه ارائه خدمت، قوانین موضوعه و مقررات مالی یک تمایز مهم در رفتار مالیاتی ایجاد می کند. به همین دلیل درآمدها و منافع پروبونو در بسیاری از کشورها مشمول مالیات می‌شوند در حالیکه خدمات داوطلبانه حتی موجب کسر مالیات نیز خواهد شد. به طور معمول، سازمان‌های مالیاتی معمولا به مودیان و مشاغل اجازه نمی دهند که درآمدهای خدمات پروبونو را مشمول معافیت مالیات محسوب کنند. البته در این مسیر اگر هزینه های داوطلبانه‌ای متحمل شوند، ممکن است به عنوان هزینه قابل قبول و یا کمک های خیرخواهانه کسر شود.

آیا خدمات پروبونو رایگان است؟

تفاوت بزرگ بین سرویس پروبونو با خدمات غیرانتفاعی یا داوطلبانه این است که این خدمات به طور معمول به عنوان خدمات حرفه‌ای ارائه می‌شوند و درهرصورت یک فرد حقیقی یا حقوقی معمولاً باید بخشی از هزینه کار را بپردازد.

بنابراین تلاش‌های خیرخواهانه که عموماً در ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد (NGO) و غیرانتفاعی محلی انجام میشوند، پروبونو نیستند. مگر هزینه خدمات افراد توسط سمن‌ها یا موسسات خیریه پرداخت شوند.

مثال‌های خدمات پروبونو

مدل های بسیاری وجود دارد که مشاغل از آنها استفاده می کنند و متناسب با نقاط قوت خاص خود طراحی میکنند. مثلا آنها ممکن است به کارمندان خود برای آموزش وام بدهند، کوچینگ یا منتورینگ رایگان ارائه دهند، یک کمپین را به انجام برسانند، در برون سپاری به افراد داخل تیم فرصت دهند یا فعالیت‌های عمومی را ارزان یا رایگان انجام دهند.

آموزش و توانمندسازی

در این مدل، شرکت ها به یک کارمند خودشان یا سایر افراد علاقه مند خدمات آموزشی ارائه میکنند و در قبال بخشی از شهریه، از آن‌ها خدمات میگیرند. افراد وام گیرنده با کسب دانش و مهارت جدید به دنبال کسب تجربه، شبکه‌سازی یا منافع شخصی خود هستند. این افراد در حین یا پس از پایان دوره آموزشی در یک نقش عملی یا مشاوره‌ای برای ایجاد سود برای خود یا دیگران هستند و بخشی از درآمد خود را به عنوان شهریه به موسسه آموزشی پرداخت میکنند.

کوچینگ، مشاوره و منتورینگ

مشاورین، منتورها و کوچ‌های حرفه‌ای اغلب یک تخصص اجرایی نیز دارند. آنها ممکن است برای رشد سرمایه انسانی تیم خود در مدل‌های بیزینسی خود تجدید نظر کنند و از دریافت بخشی از هزینه کوچینگ، مشاوره یا منتورینگ چشم‌پوشی کنند. برای مشاغل مبتنی بر خدمات نظیر کوچینگ، استفاده از مدل پروبونو روش تازه ای برای توسعه فعالیت است. در این مشاغل پروبونو می‌تواند انجام کارهای خیرخواهانه یا ایفای مسئولیت اجتماعی برای آنها محسوب شود. پروبونو در این شرایط با تقویت اقتصاد تیمی یا صنفی، بازار قوی تری را برای همان مشاغل ایجاد می کند. همزمان مهارت های تیمیِ ارائه دهندگان خدمات و دریافت کنندگان خدمات را پرورش می دهد.

پروژه‌های تیمی

در این مدل از پروبونو، افراد در تیم‌هایی قرار می گیرند که هرکدام نقش ها و مسئولیت های خاصی دارند. هر پروژه بر اساس نیازهای شرکا یا ذینفعان در محدوده یک استاندارد و ساختار قرار دارد. گاهی پروژه های تیمی ظاهر سرگرم کننده دارند ولی در اصل تیم سازی یا شبکه سازی برای ارتقای توانایی های فردی، اجتماعی، مدیریتی و یا بیزینسی را دنبال می‌کنند. مدل مالی در این پروبونو این است که برخی یا همه اعضای تیم از دریافت بخشی از حقوق خود صرفنظر میکنند و درعوض در برخی منافع ناشی از آن فعالیت شریک می‌شوند.

پیمانکاری یا برون‌سپاری

گاهی یک شرکت، خدمات خود را در دسترس گروه خاصی از افراد یا تعدادی سازمان غیرانتفاعی قرار می‌دهد و در مقابل، خدمت گیرندگان برای جبران هزینه، در حوزه تخصص خود و نیاز آن شرکت فعالیت می کنند. در این مدل غالباً افراد از مهارتهای موجود خود برای جبران هزینه خدماتی که دریافت میکنند بهره میگیرند.

در این مدل، گاهی یک شرکت یک منبع سودآور ایجاد می کند که برای چند سازمان غیرانتفاعی در بخش خاصی قابل استفاده باشد. نتیجه، محصولی است که به صورت رایگان یا با هزینه کاهش یافته ارائه شود و شرکت در منافع آتی شراکت خواهد داشت. این مدل در پیمانکاری عمومی توسط یک نهاد داخلی و خارجی و همکاری بین بخشی برای رسیدگی و رفع یک مشکل خاص اجتماعی نیز کاربرد دارد.

داوطلب بودن برای خدمت در سازمان‌ها و موسسات غیرانتفاعی، بسیار ارزشمند است. من نیز طرفدار کار داوطلبانه هستم. اما روشِ پروبونو (pro bono) را مسیری حرفه‌ای برای رشد فردی و اجتماعی می‌بینم.

اصغر محمدی فاضل

کوچینگ و پروبونو

هنگامی که شما مهارت‌های کوچینگ را یاد بگیرید، این توانایی را دارید که جامعه اطراف خود را به سمت پیشرفت و موفقیت سوق دهید. در یک اقدام فراگیر، همه ما با هم می‌توانیم تأثیرات جهانی ایجاد کنیم و محیط زیست، فرهنگ، هنر، درآمد و بهداشت بهتری را شاهد باشیم. حتی در جامعه کوچینگ حرفه‌ای شما می‌توانید چپتر ICF کشور خود را برای ارتقای اجتماعی و تعالی اخلاقی در شهر و منطقه خود یاری دهید.

ممکن است گاهی مراجعین شما به صورت دقیق همه آنچه را که شما به عنوان کوچ (مربی) می توانید به آنها پیشنهاد دهید، درک نکنند. به خصوص برای موسسات غیرانتفاعی و سازمان‌های غیردولتی توضیح اینکه منافع عملیاتی پروبونو دقیقاً چه چیزی را برای آنها فراهم می کند دشوار است. کوچینگِ پروبونو بینش جدید و امکانات گسترده‌ای را برای حرفه‌ای‌ها فراهم می کند. پروبونو به ظرفیت سازی سازمان کمک می کند و افراد را به سمت اهداف سازمانی سوق می دهد. کاری که شاید قبل از آن به نظر میرسیده که هرگز ممکن نبوده اند.

کاربرد پروبونو برای کوچ‌های حرفه‌ای

کوچ‌هایی که در صدد اخذ یا تمدید گواهی صلاحیت حرفه‌ای خود هستند، باید ساعات کوچینگ خاصی را تجربه کنند. پروبونو یک روش مناسب برای تمرین مهارت‌های کوچینگ و یا تکمیل ساعات در راستای اعتبارسنجیِ ICF است. این افراد همزمان که به نفع جامعه فعالیت میکنند، به افزایش تجربه خود نیز کمک می کنند. با آزاد شدن این پتانسیل انسانی، ما میتوانیم به افراد، خانواده‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد کمک کنیم.

به عنوان یک کوچ حرفه‌ای که می‌خواهید برای مراجعین خود ارزش افزوده خلق کنید، این مزایا و تأثیرات را از خودتان انتظار داشته باشید:

 • بهبود استراتژی
 • توسعه کسب و کار
 • تعادل کار و زندگی
 • بهینه سازی عملکرد
 • افزایش اعتماد به نفس
 • توسعه فرصت‌های شغلی
 • تحقق پتانسیل‌های فردی و تیمی
 • کشف، پرورش و شکوفایی استعدادها

کوچینگ یک فرآیند پویا و خلاق است که می تواند به کشف و شکوفایی توانایی های فردی و سازمانی منجر شود. شما با کوچینگ به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کنید تا تدوین استراتژی‌ها و تحقق اهداف را برای خودشان و سازمانشان تجربه کنند.

مهمترین عامل در موفقیت کوچینگ، فرایند مشارکتی بودن آن است. پروبونو بهترین بستر برای تحقق این رویکرد آرمانی در کوچینگ است.


آموزش کوچینگ به روش پروبونو

ما یک گروه از کوچ‌های حرفه‌ای هستیم که برای آموزش و ارائه کوچینگ ارزان قیمت با هم متحد شده ایم. در این روش، شاید ما نتوانیم موانع مالی آموزش کوچینگ را برطرف کنیم. اما می توانیم یک قدم فاصله شما را با فراگیری مهارت‌های کوچینگ کم کنیم.

ما داوطلبانه خدمات آموزش کوچینگ خود را به صورت قابل دسترس برای بخش بیشتری از جامعه قرار خواهیم داد. حتی افرادی که در حال حاضر تمایل به تعامل با یک کوچ را نداشته باشند و بخواهند به خودشان (با سلف کوچینگ) کمک کنند. با داشتن تجربه گسترده کار با بسیاری از سازمان‌ها و صنایع در سطح جهان، هدف ما این ایست که برای ترویج کوچینگ اصیل و علمی اقدامات پیشگامانه ارائه دهیم.

تعهدات متقاضی آموزش کوچینگِ پروبونو

افرادی که به عنوان متقاضی آموزش کوچینگ به روش پروبونو ثبت نام کنند، در صورت لزوم مصاحبه تلفنی می شوند تا شرایط، ظرفیت ها و آمادگی آنها برای ادامه مسیر بررسی گردد. با توجه به محدودیت ظرفیت در هر دوره، در صورت تقاضای بیش از ظرفیت، پذیرش بر اساس نتیجه مصاحبه و به ترتیب تاریخ تقاضای متقاضیان انجام می گردد. ارائه آموزش کوچینگ به روش پروبونو به متقاضیانی که دیرتر ثبت نام کرده اند به دوره های آتی موکول می شود.

متقاضیان آموزش کوچینگ به روش پروبونو، درصدی از شهریه دوره را پرداخت می کنند. دانش پذیر در قبال این امتیاز تعهد تا حداکثر به مدت ۳ ماه پس از پایان دوره، به صورت کارآموز با موسسات همکار یا اسپانسرها همکاری نماید. جزئیات همکاری و فعالیت ها با توجه به علاقه مندی و ظرفیت های دانش پذیر، توسط منتور دوره تعیین خواهد شد.

آموزش کوچینگ به روش پروبونو نوعی کمک هزینه مهارتی و کاربردی است که دانشپذیر هیچگونه رابطه کاری، مالی یا استخدامی با ما و موسسات همکار یا اسپانسرهای خانه کارآفرینی بین المللی ندارند.

 خدمات مورد انتظار در روش پروبونو

آموزش کوچینگ به روش پروبونو، دانش‌پذیران در موارد زیر همکاری خواهند داشت:

 • آموزش، مشاوره، کوچینگ و منتورینگ
 • تولید محتوای متنی، صوتی یا ویدیویی
 • طراحی و نگهداری سایت
 • تولید محتوای گرافیکی
 • مطالعات کتابخانه‌ای
 • ترجمه و تالیف
 • برگزاری رویداد
 • بازاریابی و ریفرال مارکتینگ
 • کمک به پیشرفت سایر دانش پذیران
 • فعالیت‌های اجتماعی و محیط زیستی
 • اقدامات حمایتی، خیریه، و بشردوستانه
 • سایر خدمات در حوزه تخصص دانش‌پذیر

در متدلوژی آموزش کوچینگ به روش پروبونو دانش پذیر می تواند مطالب پایه و کاربردی را در کنار تبادل تجربه محک بزند و خود را برای ورود به بازار کار توانمند کند. در این مسیر شما خواهید توانست با تکیه بر توانایی علمی و مهارتی خود، مسیر شغلی بهینه را پیدا کرده و وارد بازار کار شوید.

خدمات پروبونو
نمونه خدمات پروبونو در کوچینگ و منتورینگ

یک مثال کاربردی

باشگاه کوچینگ یک باهمستانِ مجازی برای شبکه سازی و هم‌افزاییِ کوچ‌های ایرانی است که به همتِ خانه کارآفرینی بین‌المللی و با همکاری کوچاریا اینترنشنال، راه‌اندازی شده است. با عضویت در باشگاه کوچینگ، برای توسعه فردی و حرفه‌ای خودتان سرمایه‌گذاری می‌کنید. شما می‌توانید بیش از ۹۹ ساعت تجربه‌آموزی و مهارت افزایی را در طول سال ۱۴۰۰ تجربه کنید. همچنین با حضور در وبینارهای تخصصی، ده‌ها ساعت CCE مورد تایید ICF را به صورت رایگان از کوچاریا اینترنشنال دریافت کنید.

سخن پایانی

برخلاف روش داوطلبانه سنتی، پروبونو به افراد حرفه ای امکان می دهد مهارت های خود را به افراد و موسسات مختلف ارائه دهند. به خصوص برای افرادی که توانایی پرداخت کامل هزینه ها را ندارند، چه در زمینه هایی مانند ظرفیت سازی و چه در استراتژی های تجاری.

خدمات پروبونو توسط افراد حرفه ای فوق العاده ارزشمند است. من در سفر حرفه ای خودم بارها جابجایی و انتقال شغلی را تجربه کردم. گاهی هم علاقه‌مند بودم که داوطلبانه وقت خود را برای افراد و جوانان با استعداد صرف کنم اما امکان ارائه کاملا رایگان خدمات را نداشتم. همچنین برای دریافت صلاحیت‌نامه حرفه‌ای از فدراسیون جهانی کوچینگ می خواستم رزومه و نمونه کارهای خود را ایجاد کنم. پروبونو به من امکان داد که مهارت های تخصصی خود را در مسیری که مشتاق آن بودم در اختیار آن قرار دهم.

هر فرد حرفه‌ای می‌تواند بخشی از وقت و تخصص خود را به صورت فراگیر و غیر رایگان به جامعه اطراف خود اهدا کند.

برای این روشِ ایفای مسئولیت اجتماعی از پروبونو کمک بگیرید.

*ویدیوهای این پست در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ به روزرسانی شده‌اند.

نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا