کوچینگ

اصول تیم کوچینگ چیست؟

معرفی مربیگری گروهی برای تسهیل کوچینگ سازمانی

مربیگری گروهی (تیم کوچینگ) یکی از روش‌های کوچینگ سازمانی است که در شرکت های خصوصی، سازمان‌های دولتی و موسسات غیرانتفاعی اهمیت فزاینده ای پیدا کرده است. این روش کوچینگ به مربیان امکان می‌دهد ارزش‌های حرفه‌ای خود را  به مشتریان سازمانی خود نشان دهند.

مدل تیم کوچینگ

مربیگری گروهی، تیم‌ها را قادر می‌سازد تا در مسیر عملکرد بهتر و توسعه مداوم تلاش کنند. این، به نوآوری، انعطاف پذیری، انطباق پذیری و تعیین اهداف نیاز دارد. همه این موارد یک کوچ را قادر می‌سازد تا همه ویژگی‌هایی که در کوچینگ به آن نیاز دارند، به کار گرفته شود.

اخیرا” مدل شایستگی‌های تیم کوچینگ توسط فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) منتشر شده است. این مدل، تعریف واضح و روشنی را برای تیم کوچینگ ارائه می‌دهد. فدراسیون، مشارکت در یک فرآیند خلاقانه و بازخوردی، در یک تیم پویا، برای به حداکثر رساندن توانایی‌ها و پتانسیل‌های اعضای آن تیم در رسیدن به اهداف مشترک را تاکید می‌کند.

این مدل برای ایجاد و ادغام با شایستگی‌های کوچینگ ICF Core Competitions در زمینه مربیگری گروهی طراحی شده است. البته برای کوچینگ سازمانی باید به تجربیات کوچ نیز توجه زیادی داشت.

تیم کوچینگ
تیم کوچینگ

توسعه مدل تیم کوچینگ

ICF در تعریف دانش، مهارت‌ها، توانایی‌ها و سایر خصوصیات یک مربی (کوچ) حرفه‌ای پیشگام است. هیچ نهاد دیگری در حوزه کوچینگ، این مدل را در تعریف شایستگی‌های کوچینگ اتخاذ نکرده است. ICF با اتکا به تیم متخصص خود، برای توسعه این مدل با یک پروژه تحقیقاتی گسترده حرکت کرده است. مرور ادبیات، مصاحبه و بررسی بازخوردهای مراکز آموزش کوچینگ، برای بررسی و تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شدند.

نتیجه کار مدلی است که تعریفی واضح و روشن برای تیم کوچینگ ارائه می‌دهد. این مدل برای ایجاد و ادغام با شایستگی‌های اصلی ICF در زمینه مربیگری تیمی طراحی شده است. در این مسیر شایستگی‌ جدیدی برای مربیگری گروهی، فراتر از هشت شایستگی‌ اصلی ICF لازم نیست. اما چندین شایستگی‌ فرعی در این مدل مشخص شده است.

همچنین در این مدل، در مورد اصول اخلاقی و رازداری در مربیگری گروهی، توصیه‌هایی شده است. شایستگی‌های کوچینگ راهنمایی روشنی را برای مربیان فراهم می‌کند تا کوچینگ خود را مطابق با آیین نامه اصول اخلاقی ICF انجام دهند.

برای آگاهی از جزییات مربیگری گروهی (تیم کوچینگ) و استانداردهای ICF درباره مدل ICF Team Coaching Competitions سایت ICF را ببینید.

https://coachfederation.org/team-coaching-competencies
نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا