تجربه نگاریرزومه نویسی

رمزگشایی یک آگهی استخدام

آگهی‌های شغلی اغلب شبیه هم هستند. خیلی بی احساس و با مقداری واژه‌های تکراری. اما این بدان معنا نیست که شما نباید به جزییات آگهی استخدام دقت کنید.

یک آگهی استخدام معمولاً به چند قسمت تقسیم می‌شود که نام این بخش‌ها ممکن است متفاوت باشد. ولی اطلاعاتی درباره شرکت، جزئیات مدارک مورد انتظار و شرح وظایف شغل را در آن می‌بینید. شرح شغل در آگهی استخدام یک امکان فوق‌العاده برای شناخت فرهنگ سازمان استخدام کننده است.

در تمام موسسات خصوصا نهادهای بین‌المللی، یک آگهی استخدام بهترین شروع برای نگارش رزومه حرفه‌ای و نامه درخواست متقاعد کننده است. اگر توانستید این کار را درست انجام دهید، شانس شما برای دعوت به مصاحبه زیاد است. پس، خود را برای مصاحبه شغلی آماده کنید!

در آگهی استخدام به دنبال چه چیزی باشیم؟

هنگام مرور هر بخش از آگهی استخدام به خاطر داشته باشید که مهمترین موارد احتمالاً در ابتدا ذکر شده اند. اگر دو شرط از شرایط سه گانه آگهی استخدام را دارید، حتما به آن توجه کنید. البته در اغلب موارد مطابقت کامل شرایط آگهی استخدام برای تک تک متقاضیان ممکن نیست. بنابراین با نگاهی به آگهی استخدام، آنچه برای متقاضیان ضروری است را بیشتر توجه کنید.

عنوان شغلی

بخاطر داشته باشید که عنوان شغلی می تواند در صنایع و شرکتها معانی مختلفی داشته باشند. برخی عناوین ممکن است شبیه هم باشند اما در واقع موقعیت های متمایزی داشته باشند. در عنوان به دنبال یافتن سرنخ در مورد تجربه مورد نیاز در این موقعیت، سطح مسئولیت، حقوق و ماهیت آن فرصت شغلی باشید.

درباره شرکت/سازمان

برخی وجود این بخش در آگهی استخدام را زائد می دانند. اما این بخش بهترین فرصت برای شناخت شرکت را فراهم می‌کنند. این بخش از آگهی استخدام نقطه شروع شما برای تحقیق در مورد شرکت و درک فرهنگ و ارزش های آن است.

برای آشنایی با الزامات یک درخواست شغلی بین‌المللی، ویدیوی کوچینگ شغلی با Frank Ingruber را ببینید.

https://www.amfazel.com/frank_ingruber

الزامات

الزامات شغلی گاهی تجربه نیز نامیده می شود، این بخش از شرح شغل جزئیات موفقیت متقاضیان را شرح می دهد. ممکن است مواردی مانند “تجربه قبلی در …” را در اینجا ببینید که در اینجا جزئیات مربوط به تجربه قبلی و موفقیت در مشاغل دیگر ، تحصیلات ، و مهارت های نرم و سخت را ببینید. اگر کلیه شرایط ذکر شده را ندارید، بهتر است اپلای نکنید مگر صلاحیت های دیگری داشته باشید که آن را پوشش دهد.

مسئولیت ها و اختیارات

اگرچه در این قسمت کمتر در باره اختیارات صحبت میشود، ولی حاوی مسئولیت های اصلی شما در شغل است. حتما دقت کنید که آیا از این کار لذت خواهید برد؟ در رزومه خود مراقب تک تک عباراتی که در این مورد اشاره دارد باشید. برخی ممکن است در مسئولیت از واژه های مدیریت، رهبری، سرپرستی یا هماهنگ کننده استفاده کنند. اگر اغلب بندهای این قسمت با شما تطبیق نمی‌کند، بهتر استاین آگهی استخدام را فراموش کنید.

حقوق و مزایا

اگرچه معیارهای حقوق در اغلب شرکت ها و سازمان ها روشن است ولی این بخش مهم است. البته برخی آگهی استخدام ها این بخش را به بعد از مصاحبه موکول می کنند. اغلب عباراتی مانند “حقوق متناسب با تجربه” یا ” حقوق رقابتی ” را مشاهده می کنید که چیز زیادی را نشان نمی دهد. البته وقتی نوبت به مزایا می رسد، شرکت ها به طور کلی مستقیم صحبت می کنند. در برخی موسسات همه کارمندان مزایای یکسانی را دریافت می کنند.

تجربه

در هر آگهی استخدام معمولا جزئیات مربوط به سطح تجربه وجود دارد. گاهی باید این را با عنوان شغلی تطبیق دهید. گاهی یک آگهی استخدام به دنبال یک مدیر پروژه با ۲-۳ سال تجربه است. در حالی که آگهی استخدام دیگری به دنبال مدیر پروژه ارشد است و از سال تجربه حرفی نزده. طبیعی است که در این شرایط این دو مدیر پروژه سطح تجربه، حقوق و مسئولیت‌های متفاوتی خواهند داشت.

اصطلاحات فنی

استفاده از برخی از عبارات در یک آگهی استخدام به شغل بستگی دارد. برخی از عبارات رایج تر هستند مثلا روابط عمومی عالی. اما گاهی به یک تکنولوژی هم نیاز دارد مثلا تسلط به اکسل. همین یک کد در آگهی استخدام نشان میدهد که این شغل وابسته به ورود و استخراج و تحلیل داده هاست. اگر نتوانید با این چالش کنار بیایید ممکن است خیلی زود پشیمان شوید. شرح

شرح وظایف

در هر آگهی استخدام، شرح وظایف را چندبار با دقت بخوانید. ابتدا نگاه شما به شرح کار می تواند یک بررسی سریع باشد تا به دنبال سازگاری خودتان با شغل باشید.

آگهی استخدام و رزومه کاری حرفه‌ای
آگهی استخدام و رزومه کاری حرفه‌ای

رزومه، نامه درخواست و آگهی استخدام

برخی معتقدند که نیازی نیست که رزومه خود را با هر آگهی استخدام به روز کنید. ولی این یک خطای راهبردی است. اگر رزومه با آگهی استخدام تطبیق نداسته باشد یعنی شما نباید برای آن شغل اپلای کنید. برای اینکه رزومه شما با آگهی استخدام مطابقت داشته باشد، مهم است که خواسته ها و شرایط کارفرما را برای این شغل بدانید. فهرستی از کلمات کلیدی را یادداشت کنید و بعد رزومه خود را با دقت با آن‌ها تطبیق دهید. اگر آگهی استخدام به مهارت ها و توانایی های خاصی احتیاج دارد، رزومه خود را بخوانید. اگر این تجربه را ندارید نباید اپلای کنید.

ابتدا آیتم های مهم را درج کنید

فقط مهم نیست که مدارک اصلی را ذکر کرده اید یا خیر. بلکه باید دقت کنید که توانایی های طلایی شما کجای رزومه است؟ در فرایند استخدام، مدیران و مصاحبه کنندگان رزومه را به سرعت اسکن می کنند و به طور کامل مطالعه نمی کنند. اطمینان حاصل کنید که جزئیات مهم در نیمه بالای صفحه اول ذکر شده است و نه در پایین صفحه یا در صفحه دوم رزومه.

منفی بافی ممنوع

در رزومه منفی بافی نکنید. سعی کنید که به جنبه های مثبت تجربه خود توجه کنید. از توانایی های رهبری، مدیریت پروژه و توانایی رضایت مشتری غافل نشوید. کسی شما را برای صداقت در اعتراف به نقاط ضعف استخدام نمی کند. اگر نقطه ضعف شما در حدی است که انجام کار را غیرممکن میکند پس اصلا اپلای نکنید.

رزومه را بر اساس آگهی استخدام به روز کنید

بدیهی است که لازم نیست تمام رزومه خود را به روز کنید. حتی لازم نیست با هر آگهی استخدام و یا شرح شغلی که درخواست می کنید، آن را به طور کامل بازنویسی کنید. اما آگهی استخدام

 را به عنوان مانیفست اصلی در مقابل خود بگذارید و رزومه خود را بر اساس آن تقویت کنید.

برای بعضی از موقعیت ها، و بسته به سابقه شما، ممکن است منطقی باشد که تجربیات خود را حذف یا اضافه کنید. مثلا اگر آگهی استخدام خواستار مدیر میانی است ممکن است شما در مدیریت پروژه فعالیت کرده اید. شما می توانید تجربه خود را در مدیریت پررنگ‌تر کنید و سایر تجربه‌های فنی را کمرنگ یا حذف کنید. این به معنای تجربه سازی نیست بلکه برای برجسته کردن توانایی شما و کمک به فرایند استخدام مفید خواهد بود. در بعضی موارد، تجربه شما درست مطابق آگهی استخدام است اما برای شما مهم است که بر جنبه های مختلف مسئولیت های خود نیز تأکید کنید.

مراقب کلمات کلیدی باشید

دقت کنید که مرتبط ترین جزئیات را در بالاترین جای ممکن درج کنید. مطمئن شوید که بررسی کننده آنها را در یک نگاه ببیند. به مدیران منابع انسانی و استخدام نشان دهید که با آگهی استخدام مطابقت دارید. یادتان باشد که رضایت ربات ها را نیز باید جلب کنید. اغلب موسسات از برنامه های اسکن رزومه استفاده می کنند. مطمئن شوید که رزومه شما تمام کلمات کلیدی آگهی استخدام را دارد.

نامه درخواست

قبل از نوشتن یک نامه درخواست، ظرفیت های خود را متناسب با آگهی استخدام فهرست کنید. شرح وظایف به شما کمک میکند تا CV و Cover Letter خود را هماهنگ کنید. مطالب خود را به آنچه را که کارفرما به طور مشخص می خواهد، محدود کنید. از پراکنده گویی بپرهیزید. قبل از ارسال هر نامه درخواست چندبار مطالعه کنید. اگر دستورالعمل یا فرمت خاصی درخواست شده حتما رعایت کنید.

آگهی استخدام و رزومه کاری حرفه‌ای
آگهی استخدام و رزومه کاری حرفه‌ای

سخن پایانی: نسخه صحیح رزومه را ارسال کنید!

ممکن است خنده دار باشد. ولی بسیاری از افراد پس از همه تلاش های خود به دلیل استرس، نسخه اشتباه از رزومه را ارسال میکنند. قبل از ارسال رزومه تصحیح نهایی اشتباهات دستوری یا تایپی را انجام دهید و رزومه را با نام نهایی ذخیره کنید. این فرایند می تواند پیچیده تر از آن باشد که به نظر می رسد. اگر رزومه خود را فقط دو بار برای ده آگهی استخدام تغییر دهید، در پایان ۲۰ نسخه از رزومه خود در یک فولدر دارید. بسیار مهم است که نسخه صحیح را ارسال کنید. توصیه می کنم برای هر آگهی استخدام یک پوشه فرعی در رایانه خود ایجاد کنید و به نام شرکت استخدام کننده نامگذاری کنید.

اگر من به عنوان استخدام کننده، یک رزومه پر غلط یا مخدوش دریافت کنم، بدون تردید ذهنیت منفی نسبت به متقاضی پیدا می‌کنم!

در مورد رزومه نویسی بیشتر بدانید…
نمایش بیشتر

اصغر محمدی فاضل

دکتر علی اصغر محمدی فاضل، عضو فدراسیون جهانی کوچینگ (ICF) با درجه حرفه‌ای (PCC) است. دکتر فاضل بیش از 15 سال تجربه در ارائه مشاوره تخصصی، منتورینگ، کوچینگ، تسهیلگری و اجرایی در طیف وسیعی از موسسات عمومی، خصوصی و غیردولتی بین‌المللی در کشورهای مختلف را در رزومه حرفه‌ای خود دارد. اگرچه دکتر فاضل تجربه مدیریت و تدریس در دانشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی را دارد اما بیشترین تمركز وی بر روی كوچینگ مسیر شغلی و بیزینس کوچینگ بوده تا ورود حرفه‌ای به بازارهای جهانی و عرصه‌های بین المللی را برای علاقه‌‌مندان تسهیل کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا